Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Meble w twoim stylu
Decydując się na kuchnię „starą”, możemy wybierać pomiędzy meblami autentycznie starymi a całkiem nowymi stylizowanymi na "babcine" (fot. Alno Ekspert Zielonka) By dobrze dobrać kuchenne szafki warto przemyśleć zawczasu, gdzie co schowamy, gdzie zamieszka robot kuchenny, gdzie garnki, gdzie zapas mąki i makaronu fot. Nolte) Nowoczesne zabudowy z MDF łączą często fronty...
Decydując się na kuchnię „starą”, możemy wybierać pomiędzy meblami autentycznie starymi a całkiem nowymi stylizowanymi na "babcine" (fot. Alno Ekspert Zielonka)
By dobrze dobrać kuchenne szafki warto przemyśleć zawczasu, gdzie co schowamy, gdzie zamieszka robot kuchenny, gdzie garnki, gdzie zapas mąki i makaronu fot. Nolte)
Nowoczesne zabudowy z MDF łączą często fronty w dwóch kolorach drzwiczki ze szkła mlecznego (fot. Mebel Rust)
Blat w ząbki (fot. Alno Ekspert Zielonka)

Tu wszyscy powinni się dobrze czuć. Wybierajmy więc meble zgodne z naszym charakterem - mogą być bardzo nowoczesne albo bardzo tradycyjne - ale musimy je polubić od razu i na długo, nie mogą się nam znudzić po trzech miesiącach.

Szafka czy kredens

 

Meblowanie kuchni to przede wszystkim wybór szafek stojących i ściennych. Musimy zdecydować, czy wolimy te gotowe czy robione na zamówienie. Meble z produkcji fabrycznej wykonane są dokładnie i powtarzalnie, są testowane, dostają certyfikaty i gwarancje. Wybór co prawda jest ograniczony, ale producenci oferują zwykle tak bogate rozwiązania modułowe, że będziemy mogli zaspokoić większość wymagań estetycznych i projektowych. Jeśli jednak nasze pomieszczenie kuchenne ma szczególne wymiary lub postawiliśmy na oryginalny pomysł aranżacji wnętrza, trzeba będzie raczej pomyśleć o meblach na zamówienie, najlepiej w wyspecjalizowanym studio kuchennym.

 

Można też zdecydować się na kuchnię murowaną - między murkami montujemy półki otwarte lub zakryte drzwiczkami bądź zasłonkami, całość przykrywamy blatem np. drewnianym lub z płytek ceramicznych.

 

Innym pomysłem jest kupowanie starych mebli w galeriach lub renowacja tych wyszukanych na targach staroci. Modne jest łączenie starego z nowym. W takim eklektycznym wnętrzu można, obok nowoczesnych mebli, postawić "kredens babci" czy wiejski stół i krzesła - nawet każde inne. Ale przy takim rozwiązaniu, dla uzyskania dobrego efektu potrzeba dużo intuicji i wyczucia.

 

Co na froncie

 

Oprócz stylu, ważny jest materiał, z którego wykonano meble.

 

Fronty z laminowanej płyty wiórowej - niedrogie, dostępne w dużej ofercie wzorów i kolorów. W technologii softforming mają krawędzie wykończone innym materiałem, w technologii postforming mają dwie krawędzie zaokrąglone maszynowo.

 

Fronty szafek mogą być zrobione z płyty MDF - sprasowanej ciśnieniowo płyty pilśniowej pokrytej folią PVC lub fornirowanej - są bardzo trwałe, dostępne w ogromnej gamie barw i kształtów (gięte, profilowane, frezowane). Polecane do kuchni nowoczesnych.

 

Drzwiczki z drewna różnych gatunków, barwionego na dowolny kolor, lakierowanego lub woskowanego charakteryzuje naturalny, szlachetny wygląd. Pasują do kuchni rustykalnych.

 

Fronty ze szkła - przezroczystego, mlecznego czy witrażowego, przegrodzone szprosami lub nie. Takie wykończenie szafek nada lekkości zabudowie kuchennej. Wewnątrz szafek półki powinny być również szklane. Bardzo ciekawe efekty można osiągnąć oświetlając szafki od wewnątrz. W zależności od wersji będą pasować do każdej kuchni.

 

Fronty ze stali nierdzewnej są bardzo lekkie i estetyczne. Mogą być wykonane z pełnych płyt stalowych lub blach naklejanych na płyty wiórowe, czasami łączy się je z drewnem dla ocieplenia efektu wizualnego. Szczególnie pasują do kuchni w stylu nowoczesnym czy industrialnym.

 

Fale i obrazy

 

Szafki kuchenne nie muszą mieć klasycznego kształtu prostopadłościanu zamkniętego drzwiczkami. Modne są fale. Wszystko za sprawą nowej technologii o nazwie finish - najbardziej dekoracyjnej i uniwersalnej ze wszystkich stosowanych dotychczas. Umożliwia ona pokrywanie kolorową folią wszelkich zaokrągleń, wgłębień oraz krzywizn. Niezależnie, czy w ciągu szafek zrobimy jedną czy kilka fal - całość staje się bardzo dekoracyjna. Szafki o nieregularnych kształtach pasują do wnętrz nowoczesnych. Minusem takich szafek jest cena - o ok. 80% wyższa od standardowych. Cenę podnosi blat - musi być cięty z podstawy o szerokości 120 cm, a nie 60 cm.

 

Monotonię szafek przełamuje się też stosując we wzornictwie frontów dwa kolory folii, np. takiej, która udaje egzotyczne drzewo wenge, z jasnym klonem, ecru lub wanilią. W łączeniu takich frontów nie trzeba zachowywać symetrii - ten "drugi" kolor może być gdzieś "rzucony", na pierwszy rzut oka wydawałoby się od niechcenia.

 

Innym kolorowym pomysłem jest uczynienie z płaszczyzny szafek - dowolnego obrazu. Efektem jest kuchnia, naprawdę jedyna w swoim rodzaju.

Obrotowy sposób zagospodarowania narożnika (fot. Nolte)
Blaty dobieramy do szafek na zasadzie bliskości koloru lub kontrastu (fot. Nolte)
Najlepiej mieć duży, wygodny stół, jeśli kuchnia jest za mała, dobrze zmieścić chociaż mały stolik lub opuszczany blat przyścienny. Warto też wybrać szafkę kuchenną z dodatkowym blatem – stoliczkiem zamiast szuflady (fot. Alno Ekspert Zielonka)

Porządki w szufladach

 

Meble nowej generacji to właściwie same szuflady - małe i duże, płytkie i głębokie. Można w nich przechowywać praktycznie wszystko, od sztućców i garnków po roboty kuchenne, żywność, sprzęt AGD i odpowiednio posegregowane śmieci. Takie usprawnienie w korzystaniu z szafek jest możliwe dzięki systemom wysuwanych koszy (tzw. cargo), przegródek i pojemników, które dopasowane są odpowiednio do przedmiotów w nich przechowywanych. Każda rzecz ma teraz swoje miejsce. Pomysł z wysuwaniem i segregacją nie kończy się oczywiście na szufladach. Całe szafy czy wnęki mogą być zorganizowanymi "modułami magazynowymi" otwieranymi jednym pociągnięciem ręki.

 

Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie miejsca są również chowane, pod blat, stoły.

 

Odporne blaty

 

Blat jest najbardziej eksploatowaną częścią kuchennego umeblowania. To na nim przygotowujemy posiłki, kroimy, siekamy, stawiamy gorące garnki i talerze.

 

Dlatego przede wszystkim musi on być solidny i odporny: na zarysowania - niestety, mało który blat jest całkowicie odporny, dlatego podczas krojenia lepiej być ostrożnym, na zaplamienia - blat powinien być łatwy do czyszczenia, nie mogą pozostawać na nim żadne ślady po używanych środkach czyszczących czy produktach spożywczych, typu kawa, herbata, soki, kwas octowy czy cytrynowy, na temperaturę - musi wytrzymywać zarówno wylany wrzątek, jak i rozgrzaną blachę z piekarnika (nawet 180°C) bez widocznych uszkodzeń, na uderzenia - spadające garnki, sztućce czy tłuczek do mięsa w akcji, nie powinny powodować uszkodzeń i odkształceń blatu i w końcu musi być odporny na parę wodną i wilgoć.

 

Bogactwo materiałów, z których mogą być zrobione blaty znacznie utrudnia wybór. Na rynku mamy dostępnych osiem różnych rodzajów blatów.

 

Laminatowe - to płyty wiórowe pokryte warstwą laminatu, wykończone listwą PVC lub zaokrąglone w dużym wyborze kolorów i wzorów. Łatwe w utrzymaniu i odporne, mogą jednak pęcznieć pod wpływem wody, niektóre warianty są dość łatwe do zarysowania (płyty połyskliwe). Stosunkowo tanie.

 

Kompozytowe (np. corian lub staron) - zazwyczaj zrobione z płyt MDF pokrytych warstwą kompozytu - mieszanki mineralnej zlepionej spoiwem akrylowym. Dostępne praktycznie w każdym kształcie i kolorze. Przy łączeniach nie widać spoin. Odporne na wszystkie kuchenne sytuacje. Ich jedyną wadą jest cena.

 

Kamienne - wykonywane na zamówienie z granitu, marmuru lub trawertynu, drogie, ale bardzo eleganckie. Odporne na wysokie temperatury, zarysowania czy wypalenia różnego rodzaju chemikaliami. Należy je dodatkowo zaimpregnować przeciwko działaniu wody.

 

Konglomeratowe - z tzw. syntetycznego kamienia. Kruszywo kamienne łączone jest specjalnym lepiszczem, np. żywicą poliestrową. Ich zaletą jest swobodny wybór grubości i ogólne cechy materiału, prawie identyczne jak blatu kamiennego.

 

Drewniane - zazwyczaj z drewna drzew liściastych, klejone i specjalistycznie impregnowane. Bardzo miła dla oka naturalność drewna. Dość trwałe i odporne, trzeba jednak uważać, by takiego blatu nie narażać na mechaniczne uszkodzenia.

 

Ceramiczne - płyta wiórowa pokryta płytkami ceramicznymi. Blat, który możemy wykonać nawet samodzielnie, podkreśla styl kuchni rustykalnej. Najlepiej sprawdzają się płytki gresowe. Jedyny problem z tego typu blatem pojawia się przy czyszczeniu zagłębień z fugą.

 

Stalowe - a raczej okute, blacha stalowa przytwierdzona jest bowiem do płyty wiórowej lub pilśniowej. Wykazują dużą odporność na wszystkie rodzaje działań. Trzeba jednak taki blat wycierać starannie do sucha, bo mogą pozostawać brzydkie zacieki. Zdecydowanie reprezentuje styl nowoczesny.

 

Szklane - wykonywane na zamówienie ze szkła klejonego lub hartowanego. Bardzo odporne i efektowne, i bardzo drogie. Podobnie jak stalowe, wymagają dokładnego wycierania, by nie pozostawały smugi.

 

Przy kuchennym stole

 

To bardzo ważny mebel kuchenny. Do pracy, do jedzenia, rodzinnych nasiadówek, to także ulubione miejsce gospodyni do pogaduszek z przyjaciółkami. Jeśli tylko mamy dość miejsca postawmy wygodny, duży stół, jeśli nie - to chociaż mały stoliczek, w ostateczności barek lub wysuwany blat. Wygodny stół to taki, gdzie na jedną osobę przypada powierzchnia 60 x 30 cm. Najlepiej, jeśli będzie dostępny ze wszystkich stron, z jasną lampą nad blatem.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny