Technika w kuchni

Technika w kuchni
Praktyczne pole grzejne z podwójnym wieńcem (fot. Electrolux) Płyta – łuk pozwala na wygodny dostęp do wszystkich garnków (fot. Teka) Oryginalny zestaw 4-płytowy z grillem fot. Nolte)Płyta, piekarnik, zmywarka, lodówka i okap, choć czasami na pierwszy rzut oka prawie niewidoczne, to z pewnością nieodłączne atrybuty kuchni. Ich podstawowa rola jest oczywista, ale nowoczesna technika proponuje...
Praktyczne pole grzejne z podwójnym wieńcem (fot. Electrolux)
Płyta – łuk pozwala na wygodny dostęp do wszystkich garnków (fot. Teka)
Oryginalny zestaw 4-płytowy z grillem fot. Nolte)

Płyta, piekarnik, zmywarka, lodówka i okap, choć czasami na pierwszy rzut oka prawie niewidoczne, to z pewnością nieodłączne atrybuty kuchni. Ich podstawowa rola jest oczywista, ale nowoczesna technika proponuje coraz to nowe, dodatkowe funkcje i udogodnienia. Przed zakupami warto im się przyjrzeć, by ocenić co chcemy mieć, za co warto dopłacić, a co uznamy za ekstrawagancję...

Kupno sprzętu AGD traktujemy jako inwestycję na lata. Staramy się znaleźć urządzenia solidne i ekonomiczne. Nasze oczekiwania wiążą się bezpośrednio z liczbą domowników, częstotliwością gotowania oraz pieczenia, ilością przechowywanego jedzenia itp. Ważne jest i to, jak urządzona jest kuchnia. Czy jest to osobne pomieszczenie, czy też kuchnia otwarta. Ile mamy miejsca na urządzenia. Od stylu kuchni zależy, czy wybierzemy sprzęty wolno stojące czy do zabudowy, w jakich kolorach i stylistyce. Można znaleźć różnorodne serie - i pasujące do kuchni futurystycznej, i takie do "wiejskiej chaty".

 

Wybieramy płytę

 

Płytę zawsze wbudowuje się w blat ciągu roboczego albo przykrywającego wyspę.

 

Typowe płyty mają głębokość ok. 50 cm, długość od 50 do 90 cm i ok. 3 cm grubości. Mogą być zasilane prądem albo gazem. Wyposażone są w palniki albo pola grzejne lub w jedne i drugie. Ich liczba zależy od wielkości płyty i waha się od jednego do sześciu. Często można spotkać pola grzejne z podwójnym i potrójnym wieńcem, a także owalne - specjalnie przeznaczone pod brytfanny. Płyta gazowa, tańsza w eksploatacji, wymaga odpowiedniej wentylacji. Jej wadą jest lepki nalot osadzający się po dłuższym czasie na sąsiadujących powierzchniach - jest to efekt wytrącania się substancji oleistych ze spalin gazu. Z kolei płyta elektryczna wymaga instalacji trójfazowej o dużej mocy.

 

Nowoczesne płyty gazowe wyposażone są w zapalarki automatyczne i zabezpieczenia przed wypływem gazu. Mają strefy szybkiego grzania, można na nich ustawić tzw. ekologiczne spalanie, by jak najmniej spalin trafiało do atmosfery. Z kolei pola płyt elektrycznych mają rozszerzenia, a same płyty: automatyczne wyłączniki. Są wygodne w eksploatacji, a to dzięki możliwości programowania włączenia z wyprzedzeniem czasowym, sygnalizatorowi dźwiękowemu, informującemu o zakończeniu pracy, wskaźnikowi pokazującemu dołączenie strefy dodatkowej (rozszerzenia), a także funkcji rozpoznawania naczyń. Dla rodzin z małymi dziećmi ważne będzie zapewne to, że płyty wyposażono w zabezpieczenie przed niekontrolowanym włączeniem.

 

Każda płyta działająca samodzielnie ma własne sterowanie - pokrętłami albo sensorami (dotykowe). Mogą jednak być i takie, które montuje się nad piekarnikiem i wtedy obydwa urządzenia uruchamia wspólny panel sterujący. W sprzedaży są także płyty z czujnikami działającymi na podczerwień, dzięki którym gotująca się potrawa nie wykipi. Wymagają one jednak specjalnie przystosowanych naczyń (np. oklejonych folią).

 

W najnowocześniejszych - płytach indukcyjnych - ciepło wytwarzane jest na zasadzie indukcji. Po postawieniu na włączonym polu garnka ze stali ferromagnetycznej, ciepło i energia wytwarzane są bezpośrednio w dnie garnka. Gotowanie indukcyjne jest energooszczędne i bezpieczne. Indukcja działa niezwykle szybko i natychmiast reaguje na zmniejszenie lub zwiększenie mocy.

...zaś do kuchni nowoczesnych proste formy, zwykle w kolorze stali. Piekarnik możemy umieścić pod płytą grzewczą lub na wygodnej wysokości w słupku (fot. Nolte)
Do kuchni "wiejskiej" możemy dobrać piecyki i okapy w stylu retro... (fot. Alno Ekspert Zielonka)
Ukośna płaszczyzna okapu unosi się nad kuchnią dzięki czemu wygodniej gotować (fot. Nolte)
Z bogatej oferty rynku możemy wybrać okap idealnie pasujący do stylu naszej kuchni (fot. Teka)

Kupujemy piekarnik

 

Producenci proponują piekarniki z nowymi funkcjami, które mają ułatwić i przyspieszyć pracę w kuchni, uczynić ją także bardziej bezpieczną.

 

Piekarniki zwykle umieszcza się pod płytą lub w specjalnej szafce, na wysokości umożliwiającej wygodne wkładanie i wyjmowanie naczyń oraz blach. W każdym przypadku piekarnik musi być nieco odsunięty od ściany (z tyłu powinien być obieg powietrza). Nowoczesne piekarniki mają wiele udogodnień. Ich szyby (nawet potrójne) nie nagrzewają się. Wnętrza bywają (zależnie od modelu) pokryte specjalną emalią, np. ułatwiającą mycie lub "wypalanie" osadzającego się osadu. Wygodne prowadnice teleskopowe wysuwają blachy daleko na zewnątrz, a w niektórych modelach wysuwa się cały wózek piekarnika - dzięki temu w czasie doprawiania dania nasze dłonie znajdują się poza zasięgiem gorącego powietrza. Każdy piekarnik wyposażony jest w czytelny panel sterujący, często z wyświetlaczem pokazującym np. nagrzanie piekarnika czy stan zaawansowania pieczenia. Wiele z nich ma zegar informujący o upływie ustawionego czasu lub zakończeniu pracy. Włączenie urządzenia można programować z wyprzedzeniem. Innym udogodnieniem jest katalizator tłuszczu i zapachów - filtr, dzięki któremu powietrze wydobywające się podczas pieczenia jest wolne od drobinek tłuszczu i intensywnych zapachów.

 

Warto zwrócić uwagę na liczne funkcje piekarników. Poza klasycznymi grzałkami, umieszczonymi na górze i na dole, piekarniki wyposaża się teraz w termoobieg, który polega na rozprowadzeniu przez wentylator gorącego powietrza równomiernie w całej komorze. To udogodnienie pozwala piec potrawy na dwóch poziomach. Można też piec na obracającym się rożnie, opiekać oraz grillować, a także rozmrażać produkty. Są i takie piekarniki, które wyposażono w funkcję "pizza". Z kolei termosonda (czujnik temperatury) włożona do wnętrza pieczonego mięsa pokazuje, jaka jest tam temperatura i jak zaawansowany jest proces pieczenia.

 

Najdroższe modele piekarników mają zaprogramowaną "książkę kucharską", dzięki której same dobierają temperaturę i czas pieczenia do rodzaju mięsa.

 

Okap ale jaki

 

Bez tych urządzeń, odpowiedzialnych za oczyszczanie powietrza i usuwanie zapachów, powstających podczas gotowania, nowoczesne kuchnie obejść się nie mogą. Szczególnie te otwarte na salon. Nowoczesne okapy to nie tylko cicha praca i doskonała wydajność, ale też wyjątkowo atrakcyjne wzornictwo. Projektanci prześcigają się w wymyślaniu dla okapów nowatorskich kształtów, bo o ile pozostałe urządzenia kuchenne raczej chowamy w zabudowie, to okapy - eksponujemy.

 

Z uwagi na miejsce montażu, okapy dzielą się na wyspowe (zwieszają się z sufitu), szafkowe teleskopowe (zaczynają pracować po wyciągnięciu z szafki), podszafkowe i przyścienne.

 

Okap powinien wisieć ok. 75 cm powyżej płyty gazowej, przy elektrycznej wysokość ta wynosi 65 cm. Dostępne są okapy o zmiennej wysokości zawieszenia.

 

Większość okapów to urządzenia dwufunkcyjne, które zależnie od warunków mogą pracować w charakterze wyciągu albo pochłaniacza.

 

Wyciągi wymagają dostępu do indywidualnego przewodu kominowego, do którego się je podłącza. Pracują bowiem w obiegu otwartym - zasysają powietrze z pomieszczenia i wyprowadzają je na zewnątrz budynku. Mają wyjmowane filtry - najczęściej z metalowej siateczki, na których zatrzymuje się tłusty osad. Można, a nawet trzeba je systematycznie myć. Są modele ze wskaźnikami zabrudzenia filtra.

 

Pochłaniacze filtrują wciągane powietrze z tłustego osadu (przez oczyszczane lub wymienne filtry włókninowe, akrylowe, flizelinowe bądź papierowe) oraz zapachów (przez wymienialny filtr węglowy) i czyste "oddają" pomieszczeniu. Montuje się je tam, gdzie nie ma dostępu do wspomnianego już przewodu kominowego.

 

Wydajność okapów, za którą odpowiada wentylator, bywa różna i powinna pozwolić na odprowadzenie oparów w czasie gotowania. Okapy mają zazwyczaj dwa lub trzy stopnie pracy. Każdy wyposażony jest też w oświetlenie. Najnowocześniejsze mają czujniki i same włączają się lub wyłączają.

Lodówki Side-by-side z wydzielonymi komorami, w których panują optymalne warunki do przechowywania owoców i warzyw, wędlin, a nawet dojrzewającego wina (Samsung)
W kuchni nowoczesnej kobiety nie może zabraknąć praktycznej "mikrofali" (fot. LG Electronics)
...i zmywarki, która zaoszczędzi jej czas, wodę i energię (fot. Electrolux)

Przyjrzyjmy się lodówkom

 

Chłodziarko-zamrażarki składają się z dwóch komór, przy czym wyposażone są przeważnie w dwa agregaty. Dzięki temu komory pracują niezależnie i, jeśli chcemy umyć jedną z nich, nie musimy wyłączać obydwu, a jeżeli jedziemy na wakacje, możemy wyłączyć pustą lodówkę, a zostawić włączoną zamrażarkę z zapasami.

 

Chłodziarka znajduje się zazwyczaj na górze. Jej komora może mieć pojemność od ok. 130 do 400 l. Panuje tu temperatura 2-4°C. Półki mają regulowane położenia, drzwi urządzenia można przekładać na lewą lub prawą stronę.

 

Zamrażarka - ze względów ergonomicznych, bo rzadziej tu zaglądamy - umiejscowiona jest w części dolnej. Jej pojemność waha się między 40 a 300 l. Warto wiedzieć, że możliwości mrożenia zamrażarki pokazują gwiazdki: jedna oznacza temperaturę poniżej minus 6°C; dwie - poniżej minus 12°C; trzy - poniżej minus 18°C. Jeśli znajdziemy trzy gwiazdki i jedną na ciemnym polu to znaczy, że w tym urządzeniu możemy zamrażać świeże owoce i warzywa, tę zdolność podaje się w kilogramach/godzinę.

 

Poza tym warto zwrócić uwagę na: funkcję "no frost" - na ściankach nie pojawi się szron; "super frost" - szybkie zamrażanie, zdolność utrzymywania niskiej temperatury, gdy wystąpi awaria prądu; sygnał dźwiękowy, gdy zostawimy otwarte drzwi i podniesie się temperatura; komorę 0°C (jest w niej idealna temperatura dla świeżych owoców i warzyw) i regulację wilgotności w pojemnikach na warzywa.

 

Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki sterowane elektronicznie, gwarantują precyzyjne utrzymanie optymalnej dla żywności temperatury. Same się odmrażają i regulują pobór energii, są więc energooszczędne. Urządzenia w najwyższej klasie energooszczędności oznakowane są literą A.

 

W najnowszych urządzeniach znajdziemy kostkarkę do lodu oraz podajnik schłodzonego soku lub wody (wymaga podłączenia do wody), a nawet wbudowany telewizor.

 

Mała rzecz a cieszy

 

Nowoczesna kuchenka mikrofalowa spełnia wymagania najbardziej wymagających. Ma wbudowany grill, rozmraża, piecze i utrzymuje w cieple nawet 30 minut. Po wybraniu programu i wagi produktu - sama ustawia moc, czas i rodzaj grzania. Można też zapisać w pamięci kuchenki swoje ulubione ustawienia jako dodatkowy program. W modelach z tzw. inwerterem, mikrofale wytwarzane są efektywniej, co skraca czas działania i oszczędza do 30% energii.

 

Dobrze mieć zmywarkę

 

Nowoczesne zmywarki umyją nawet bardzo brudne naczynia, wysuszą i nabłyszczą delikatne szkło, zaoszczędzą wodę, energię i nasz czas.

 

Zmywarki mogą być wolno stojące lub do zabudowy. Mają wysokość szafek kuchennych, dzięki czemu nie wyłamują się z szyku ciągu kuchennego. Najwygodniej jest ustawić zmywarkę w sąsiedztwie zlewozmywaka (podłączenie do wody i kanalizacji, możliwość opłukania talerzy).

 

Zmywarki mają szerokość 45 lub 60 cm, mieszczą od 5 do 12 kompletów naczyń. Najprostsze z nich wyposażone są w 3 programy zmywania, nowocześniejsze - nawet w kilkanaście.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Planujemy łazienkę
Odpowiednio zaaranżowana łazienka może nas radośnie budzić co rano i napełniać pozytywną energią na długi dzień (fot. Pool-Spa) ...lub sprzyjać relaksowi i wyciszeniu w romantycznej scenerii (fot. Sanitec Koło)Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę kilku osób. Musi być...
Planujemy łazienkę
Pomaluj swój świat
Intensywnie fioletowe meble wyraźnie odznaczają się na tle szarych ścian przedpokoju (fot. TBD, Beckers) Salon utrzymany w beżowej tonacji wygląda niezwykle elegancko (fot. Komfort) Kolor jest jednym z najistotniejszych czynników kształtowania przestrzeni. Barwy oddziałują również na psychikę, decydując o naszym samopoczuciu. Żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit...
Pomaluj swój świat
Ściany, ścianki i podłogi
Delikatnie przecierane ściany w ciepłym, żółtym kolorze znakomicie pasują do salonu fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław) Pastelowe kolory tworzą przyjazne wnętrze (fot. TBD, Beckers) Tapety pomogą przeobrazić zwykły pokój w egzotyczny zakątek (fot. Komfort)Wykończenie ścian i podłóg w pokoju dziennym często nastręcza trudności. Co wybrać? Producenci prześcigają się w nowych pomysłach, a klienci nie...
Ściany, ścianki i podłogi
Kreujemy nastroje światłem
Jeśli wazon ustawimy w odpowiednim miejscu, wnętrze ozdobią nie tylko kwiaty, ale i ich cień (fot. TBD Beckers) Okna ze szprosami same w sobie są ciekawe, a dodatkowo rzucane przez nie cienie wzbogacą urodę każdego wnętrza (fot. Decorum Achitekci) Domowy teatr koloru, światła i cieni (fot. D. Chrząszcz)Światło jest jednym z najintensywniej...
Kreujemy nastroje światłem
Sypialnia i buduar
W wygodnej sypialni małżeńskiej króluje szerokie łoże z nocnymi szafeczki i lampkami, przyda się też toaletka i dużo szaf lub garderoba ( fot. Mebel Rust) Sypialnia zaaranżowana z samych "miękkości" (fot. Kronopol) Ważnym elementem wystroju sypialni jest odpowiednio dobrana narzuta i pościel (fot. Kolekcja Mebli Klose)Sypialnia ma nam zapewnić komfortowy wypoczynek, tak potrzebny...
Sypialnia i buduar
Nie tylko dla ubrań
Garderobę, która jest częścią sypialni dobrze oddzielić drzwiami przesuwnymi z mlecznego szkła, dzięki temu wnętrze wydaje się bardziej przestronne (fot. Komandor) W szerokiej garderobie warto wykorzystać również środek pomieszczenia (fot. Senator) Druciane kosze umożliwiają swobodny obieg powietrza (fot. Indeco)W każdym domu potrzeba dużo miejsca na niezliczone rzeczy, które lubimy gromadzić. Urządzając dom...
Nie tylko dla ubrań
Cichy kąt do pracy
Gabinet nowoczesny – szare meble, szklany blat, wygodny fotel obrotowy i praktyczna biblioteka z suwanymi drzwiami z mlecznego szkła (fot. Witex) Gabinet tradycyjny - ciemne, eleganckie meble, dyskretny kącik komputerowy (fot. Kolekcja Mebli Klose)W nowo budowanych domach gabinet staje się standardem. Najczęściej łączy funkcje miejsca do pracy, pokoju komputerowego i domowej...
Cichy kąt do pracy
Domowy plac zabaw
Efektownym i praktycznym pomysłem w pokoju dziecka jest baldachim – gdy nadchodzi pora spania, zasłaniamy firaneczki, które odcinając dziecko od światła i ciekawych widoków, pomagają mu się wyciszyć (fot. Vox Industrie) Pokój dziecka powinien być pełen światła, wesoły i kolorowy (fot. Komandor) W pokoju powinno być dużo miejsca na dziecięce skarby –...
Domowy plac zabaw
Kominki i piece
Kominek z otwartym paleniskiem cieszy ciepłem żywego ognia (fot. Koperfam) Wkład kominkowy został obudowany w taki sposób, że stał się integralną częścią aranżacji wnętrza (fot. DLH Drewno) Obudowa kominka może pełnić w salonie rolę rzeźby (fot. Tarnava)Kominek przyciąga uwagę, zdobi i określa charakter całego pomieszczenia. Ma ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu, do tego...
Kominki i piece
Estetyczne grzanie
Obok funkcjonalności technicznej i kompaktowych gabarytów, projektanci kotłów gazowych i elektrycznych kładą bardzo duży nacisk na estetykę i nowoczesne wzornictwo sprzyjające integracji urządzeń z częścią mieszkalną domów (fot. Vaillant) (fot. Wolf-Technika Grzewcza)Kotły, grzejniki, podgrzewacze wody - kiedyś ze względu na gabaryty i brak urody pieczołowicie ukrywane, dziś stały się przedmiotami sztuki...
Estetyczne grzanie
Drzwi do naszego wnętrza
Drzwi lustrzane "zwiększą" nasz pokój dwukrotnie (fot. Estima) Bardzo modne drzwi szklane pasują do prostych, lekkich, wnętrz nowoczesnych (fot. Glaspol) Wybierając drzwi dwuskrzydłowe rozwieralne musimy mieć miejsce na ich otwarcie (fot. Stolbud Warszawa) Drzwi harmonijkowe są bardzo praktyczne (fot. Marley)Drzwi jednocześnie dzielą i łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane...
Drzwi do naszego wnętrza
Schodami do celu
Do nowoczesnych wnętrz pasują schody lekkie, oszczędne w formie, wykonane z drewna, metalu i szkła (fot. Zlem) W awangardowych domach można spotkać schody całkiem niebanalne (fot. Komfort) Gotowe schody modułowe (fot. Maripoli)W każdym domu, w którym pomieszczenia usytuowane są na co najmniej dwóch kondygnacjach, potrzebne są schody. Jako pionowy element, który łączy ze sobą...
Schodami do celu
Stoliczku nakryj się
Stare powiedzenie głosi, że jemy również oczami. Co prawda, nawet na pięknej porcelanie śledź nie będzie smakował jak łosoś, a lejąc wodę do kryształowych kieliszków nie mamy co marzyć, że przemieni się w szampana... ale nawet skromne dania na pięknej zastawie będą wyglądały ładniej. I smaczniej! Wokół stołu rodzina gromadzi się najczęściej. Jak magnes...
Stoliczku nakryj się
Zasłony, rolety, parapety
Okno to najpiękniejszy obraz w naszym wnętrzu. Zmieniają się na nim pory dnia i roku, barwy i oświetlenie. Płyną chmury, czasem pada deszcz lub przeleci ptak. Tak wyjątkowe dzieło sztuki naprawdę jest godne najlepszej oprawy. Aranżacja okna powinna być zgodna z wystrojem wnętrza. Jeśli jest ono urządzone w stylu ekologicznym lub...
Zasłony, rolety, parapety
Zapraszamy do salonu
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór kompletu – stołu, krzeseł i dopasowanych mebli (fot. Bydgoskie Fabryki Mebli) (fot. Bydgoskie Fabryki Mebli) W wygodnym kąciku wypoczynkowym przydadzą się liczne poduchy, podręczne stoliki, dobre oświetlenie dzienne i sztuczne, niezastąpiony jest kominek (fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław) (fot. Quick Step) (fot. Kler)To miejsce wspólne - centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, jadalnia,...
Zapraszamy do salonu
Ciepły krąg światła
Kuchnia dobrze oświetlona (fot. Mebel Rust) Najlepiej gdy okno kuchenne wychodzi na północ lub wschód (fot. Alno Ekspert Zielonka) Lampki powinny pasować do stylu szafek (fot. Nolte)Lampki pod szafkami oświetlą blat roboczy, a te we wnętrzu szafek wydobędą urodę szkła, miseczek, dzbanuszków i talerzy. Światełka w okapie i piekarniku pomogą przy pieczeniu i...
Ciepły krąg światła
Planujemy łazienkę
Odpowiednio zaaranżowana łazienka może nas radośnie budzić co rano i napełniać pozytywną energią na długi dzień (fot. Pool-Spa) ...lub sprzyjać relaksowi i wyciszeniu w romantycznej scenerii (fot. Sanitec Koło)Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę kilku osób. Musi być...
Planujemy łazienkę
Nie tylko kafelki
Klasyczny materiał w niebanalnym ujęciu(fot. Sanitec Koło) Ciekawe rozwiązanie na prysznic – od wewnątrz wykończony płytkami, z zewnątrz pomalowany specjalną farbą do łazienek (fot. TBD, Tikkurila) Ściany "wiejskiej" łazienki najlepiej pomalować wodoodporną farbą (fot. Malta) Modne połączenie – na ścianach płytki, a na podłodze drewno egzotyczne fot. DLH Drewno)Podczas urządzania łazienki warto czasami...
Nie tylko kafelki
Umywalki, sedesy, bidety
Nie ma jednej, najmodniejszej linii urządzeń łazienkowych - różnorodność fasonów, kolorów i surowców jest ogromna. Najnowsze propozycje projektantów cechuje niezwykła odwaga, wręcz ekstrawagancja. Do wyboru są wzory geometryczne lub inspirowane światem roślin, w subtelnych barwach lub kolorach odważnych i nasyconych. W projektach nowych domów standardem stają się przestronne łazienki (ok. 10...
Umywalki, sedesy, bidety
Baterie nieźle zakręcone
Wybór baterii nie jest łatwym wyborem. Baterie mogą być na- i podtynkowe, stojące lub ścienne, jedno- lub dwuuchwytowe, termostatyczne i bezdotykowe. Ale przede wszystkim są piękne. To prawdziwe, oryginalne dzieła sztuki i wybierając jeden model żałujemy, że musimy zrezygnować z wszystkich pozostałych. Urządzając łazienkę musimy wybrać baterię umywalkową, wannowo-prysznicową, prysznicową i czasami bidetową....
Baterie nieźle zakręcone
Wybór wanny i kabiny
Wanna z mosiądzu i miedzi (fot. Studio Kampol) Żeliwna na ozdobnych nóżkach (fot. Findrewno) Akrylowa w mozaikowej ramie (fot. Krzemień) Wanna z akrylu sanitarnego bez wzmocnienia laminatem (fot. Hoesch) Akrylowa w drewnianym podeście (fot. Hoesch)Czy lepsza wanna - niezbędna do pełnego relaksu w rozkosznie ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem olejku aromatycznego i obfitą pianą? A może...
Wybór wanny i kabiny
Relaks w wodzie
Wanny spa czyli minibaseny mają boki długości 2-3 m i mogą pomieścić nawet 5 osób (fot. Jaccuzi) W czasie kąpieli pod panelem możemy wybrać masaż łagodny lub intensywne biczowanie (fot. Grohe), panel podtynkowy (fot. Grohe). Idea starożytnych Rzymian - Sanus Per Aquam czyli zdrowie przez wodę - podbija świat. Wanny SPA i panele...
Relaks w wodzie
Meble i akcesoria
Gotowy zestaw mebli: szafka pod- i nadumywalkowa z lustrem oświetleniem, dodatkowe moduły stojące i wiszące oraz słupek z ukrytym pojemnikiem "na pranie" – pozwolą dobrać odpowiednią kombinację do potrzeb i geometrii wnętrza (fot. Sanitec Koło) Drewniany, pojemny komplet z oświetleniem w lustrze i ciekawie podświetlanymi półkami (fot. Villeroy & Boch) Wiszące meble ułatwiają...
Meble i akcesoria
Łazienka w dobrym świetle
Najważniejszym zadaniem jest dobre oświetlenie lustra nad umywalką by rzut oka na odbicie w lustrze nie psuł nam relaksu w pięknie zaaranżowanej łazience (fot. Cersanit) Jeśli lubimy poczytać w wannie warto doświetlić to miejsce dodatkowo – np. "oczkami" w obniżeniu sufitu (fot. Zirconio) Lampa może być dodatkowym, wyeksponowanym elementem dekoracyjnym lub subtelnie...
Łazienka w dobrym świetle
Grzejnik łazienkowy
Dobrze dobrany jest prawdziwą ozdobą łazienki. Ozdobą niezwykle praktyczną, która może być suszarką do ręczników i ubrań, wieszakiem, ścianką działową, lustrem, a nawet wygodną ławeczką. Najbardziej popularne są mocowane do ściany drabinki. Prawie wszyscy producenci realizują zamówienia na grzejniki o nietypowych rozmiarach, wzorach i kolorach. Obok zwykłych prostokątnych, są owalne albo o innych...
Grzejnik łazienkowy
Gorące odprężenie w kłębach pary
W kabinie sauny niezbędne jest oświetlenie sprzyjające relaksowi – ciepłe, rozproszone, o małym natężeniu. Oprawy osłaniające źródła światła muszą być szczelne i odporne na wilgoć oraz wysoką temperaturę. Umieszcza się je wysoko na ścianach – około 30 cm od sufitu – lub pod ławkami. Nie należy jednak instalować oświetlenia nad piecem (fot. Wandex) Balia do schłodzenia ciała (fot. Wandex) Kabina ciepła...
Gorące odprężenie w kłębach pary
Kuchnia serce domu
Kuchnia w kształcie litery U to układ najwygodniejszy, wszystko jest pod ręką – optymalne ustawienie sprzętów: lodówka – blat – zlewozmywak – blat – płyta – blat (fot. Nolte) W kuchni warto przewidzieć miejsca siedzące - jeśli jest dość miejsca w formie tradycyjnego stołu, jeśli nie np. przy niższym blacie przy...
Kuchnia serce domu
Ściany i podłogi
Płytki chroniące część ściany przy kuchence tworzą na ścianie i podłodze bardzo oryginalny pas (fot. Ceramika Nowa Gala) Podłoga z egzotycznego drewna merbau jest odporna na zużycie i kuchenne zabrudzenia (fot. DLH Drewno) Powtarzający się owocowy wzór na dekorach, zasłonkach i drzwiczkach szafek nadaje tej kuchni rustykalny charakter (fot. Zirconio)Kuchnię można urządzić pięknie...
Ściany i podłogi
Meble w twoim stylu
Decydując się na kuchnię „starą”, możemy wybierać pomiędzy meblami autentycznie starymi a całkiem nowymi stylizowanymi na "babcine" (fot. Alno Ekspert Zielonka) By dobrze dobrać kuchenne szafki warto przemyśleć zawczasu, gdzie co schowamy, gdzie zamieszka robot kuchenny, gdzie garnki, gdzie zapas mąki i makaronu fot. Nolte) Nowoczesne zabudowy z MDF łączą często fronty...
Meble w twoim stylu
Strefa mokrej roboty
Nowoczesne zlewozmywaki są wyjątkowo funkcjonalne - pojemne, łatwe do utrzymania w czystości, wyposażone są w wyprofilowane deski i perforowane odsączarki do warzyw i owoców (fot. Opoczno) Zlewozmywak powinien być odpowiednio głęboki (fot. Alno Ekspert Zielonka)Obojętnie, czy gotujemy w domu czy jadamy na mieście, kilka razy dziennie odkręcamy zamontowany nad zlewem kran z...
Strefa mokrej roboty
Dźwięk i obraz w nowoczesnym domu
Subwoofer to najczęściej kłopotliwa do ukrycia w pomieszczeniu, kanciasta skrzynka. Firma B&W nadała temu urządzeniu formę kulistą, nie tylko przyjemną dla oka, ale również bardzo korzystną akustycznie i mechanicznie. Poprzez szereg innowacyjnych rozwiązań, firma Sony skonstruowała satelitarne zespoły głośnikowe o całkowitej głębokości tylko 3 centymetry – aby powieszone na ścianie, doskonale...
Dźwięk i obraz w nowoczesnym domu
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz