Dźwięk i obraz w nowoczesnym domu

Dźwięk i obraz w nowoczesnym domu
Subwoofer to najczęściej kłopotliwa do ukrycia w pomieszczeniu, kanciasta skrzynka. Firma B&W nadała temu urządzeniu formę kulistą, nie tylko przyjemną dla oka, ale również bardzo korzystną akustycznie i mechanicznie. Poprzez szereg innowacyjnych rozwiązań, firma Sony skonstruowała satelitarne zespoły głośnikowe o całkowitej głębokości tylko 3 centymetry – aby powieszone na ścianie, doskonale...
Subwoofer to najczęściej kłopotliwa do ukrycia w pomieszczeniu, kanciasta skrzynka. Firma B&W nadała temu urządzeniu formę kulistą, nie tylko przyjemną dla oka, ale również bardzo korzystną akustycznie i mechanicznie.
Poprzez szereg innowacyjnych rozwiązań, firma Sony skonstruowała satelitarne zespoły głośnikowe o całkowitej głębokości tylko 3 centymetry – aby powieszone na ścianie, doskonale pasowały do płaskich wyświetlaczy PDP i LCD.
Niemiecka firma Elac to specjalista od zespołów głośnikowych – FS608 4Pi to jedna z najlepszych konstrukcji, z niekonwencjonalnym przetwornikiem wysokotonowym, promieniującym dookólnie (na szczycie obudowy). Cena – 30 000 zł para.
Kompletny system kina domowego "z jednego pudełka" – LG LH-T751TB. Atrakcyjny projekt plastyczny, świetne wykonanie, umiarkowana cena – 2000 zł.

Andrzej Kisiel, Grzegorz Rogóż

Wynalazki służące zapisywaniu, odtwarzaniu i transmitowaniu dźwięku i obrazu znajdują zastosowanie przede wszystkim w naszych domach. Dlatego rozwój tych dziedzin i przeobrażenia, jakim ulegają urządzenia i całe domowe systemy audio-wizualne, są uzależnione zarówno od rosnących możliwości technicznych, jak i zmieniających się potrzeb i upodobań użytkowników.

Niektóre nowe rodzaje produktów były od dawna oczekiwane, ale ich pojawienie się, dzięki rozwojowi techniki, było możliwe dopiero teraz, inne powstają jako odpowiedź na zmieniającą się modę, wreszcie niektóre trendy zostają wygenerowane przez firmy, kreujące w ten sposób popyt na nowe rodzaje produktów. Wpływy te w skomplikowany sposób mieszają się ze sobą, ale warto o nich pamiętać, patrząc na przebogatą, bardzo zróżnicowaną ofertę na rynku audio-wideo i zastanawiając się, co wybrać dla siebie.

 

Dawniej sytuacja była znacznie prostsza - było kilka, może kilkanaście ściśle określonych rodzajów urządzeń, spełniających konkretne funkcje. Porównanie produktów w ramach każdego z tych rodzajów też było łatwiejsze, opierało się na analizie podstawowych cech użytkowych, a podstawowe funkcje, dla których urządzenia te zostały stworzone - czyli dostarczenie brzmienia lub obrazu o możliwie najlepszej jakości - były w naturalny sposób najważniejsze. Dzisiaj nic już nie jest takie proste...

 

Skomplikowany świat hybryd...

 

Po pierwsze, obok tradycyjnych kategorii urządzeń "wyspecjalizowanych", pojawia się coraz więcej nowych, "hybrydowych", które nieraz w zaskakujący sposób, często pomysłowy i praktyczny, ale czasami bezsensowny, łączą nie tylko funkcje do niedawna rozdzielane między różne urządzenia, ale też łączą świat audio i wideo w sposób znacznie bardziej bezpośredni - najlepszym przyk ładem wszystkim już znane odtwarzacze DVD. Po drugie, wzrasta liczba funkcji dodatkowych, jakie w ogóle są możliwe do spełniania przez systemy audiowizualne - np. coraz popularniejsze stają się "instalacje", pozwalające w wygodny i łatwy do obsługi sposób dostarczyć dźwięk i obraz do różnych pomieszczeń. Po trzecie, postęp techniczny w obszarze audio-wideo, mimo że bardzo szybki, a może właśnie dlatego, wcale nie jest skoordynowany, i owocuje pojawianiem się różnych standardów zapisu i transmisji. Nie wszystkie urządzenia można ze sobą połączyć w doskonale zintegrowany system, nie zawsze można wykorzystać wszystkie ich funkcje i uzyskać najwyższą jakość dźwięku i obrazu.

 

Skomplikowanie tej materii coraz bardziej przekracza możliwość samodzielnego rozeznania i dokonania wyboru przez większość klientów, coraz większe jest więc zapotrzebowanie na poradę i pomoc sprzedawców i instalatorów. Niestety, z tej strony na zbyt wiele też nie możemy liczyć. I tutaj bowiem wzrost złożoności problemu nie idzie automatycznie w parze ze wzrostem kompetencji ludzi "z branży" - i nie można im mieć tego za złe. W wielu innych dziedzinach życia również pogłębia się specjalizacja. Jednocześnie sprzedaż nowoczesnych, nawet bardzo skomplikowanych urządzeń przenosi się ze specjalistycznych sklepów do supermarketów, gdzie prawdziwego eksperta tym trudniej znaleźć. Z pewną pomocą przychodzą pisma konsumenckie i hobbistyczne, gdzie jednak dominują teksty pisane językiem zbyt trudnym dla laików. Ci oczekują prostych rad, niemal bezpośrednio odpowiadających na pytanie "co kupić", a tymczasem na takie pytania coraz trudniej odpowiedzieć.

 

i piękny świat estetów (i pięknych kobiet)

 

Tym bardziej, że pojawia się jeszcze jeden czynnik - coraz większe znaczenie ma estetyka urządzeń audio-wideo. Wielu klientów jest pod tym względem bardzo wymagających. Zwłaszcza, gdy urządzamy swoje nowe domy i mieszkania, zwracamy uwagę na każdy szczegół ich wyposażenia, a przecież sprzęt audiowizualny instaluje się zwykle w wyeksponowanym miejscu salonu. Nowoczesny dom wymaga nowoczesnych urządzeń o oryginalnym i odważnym wzornictwie. Z kolei stylowe meble wymuszają dopasowanie przynajmniej kolumn głośnikowych. I tutaj w dziedzinę, którą tradycyjnie zajmowali się mężczyźni, wkraczają kobiety, oceniając sprzęt wedle zupełnie innych kryteriów - a mianowicie pod kątem "dopasowania" do wystroju wnętrza, jednocześnie zdecydowanie optując za urządzeniami dyskretnymi, o niewielkich gabarytach. Stąd też ogromna część wysiłku większości firm Po pierwsze, obok tradycyjnych kategorii urządzeń "wyspecjalizowanych", pojawia się coraz więcej nowych, "hybrydowych", które nieraz w zaskakujący sposób, często pomysłowy i praktyczny, ale czasami bezsensowny, łączą nie tylko funkcje do niedawna rozdzielane między różne urządzenia, ale też łączą świat audio i wideo w sposób znacznie bardziej bezpośredni - najlepszym przykładem wszystkim już znane odtwarzacze DVD. Po drugie, wzrasta liczba funkcji dodatkowych, jakie w ogóle są możliwe do spełniania przez systemy audiowizualne - np. coraz popularniejsze staidzie właśnie w tym kierunku - nadania urządzeniom wyglądu jednocześnie wyróżniającego wśród konkurencji, atrakcyjnego, ale i akceptowalnego przez większość potencjalnych klientów. Tutaj najbardziej wyrazistym przykładem jest kariera, jaką robią płaskie wyświetlacze PDP (plazma) i LCD, które stały się obiektem powszechnej adoracji właśnie dzięki niewielkiej głębokości, a nie dzięki przewadze w jakości obrazu nad tradycyjnymi telewizorami (CRT). Owszem, postęp w PDP i LCD w pewnym momencie da im taką przewagę, ponieważ firmy zaprzestały rozwijania CRT i projektowania nowych telewizorów. Ale hasłem do szturmu nowych technologii nie był "lepszy obraz", lecz "płaski wyświetlacz". Firmy dały tym samym świadectwo, że rozpoznają na rynku większe zapotrzebowanie na rewolucję w dziedzinie wzornictwa, niż na podnoszenie jakości obrazu. W dziale audio podobnych przykładów można wskazać bardzo wiele.

 

Pasjonaci najwyższej jakości - audiofile - nie mają więc powodów do radości, bo ich potrzeby są dzisiaj traktowane przez duże firmy jako marginalne w skali całego rynku, a więc są w zasadzie lekceważone. Tylko nieliczne z nich, dbając o kreowanie marki, podtrzymują projektowanie sprzętu najwyższej klasy. Większość japońskich gigantów elektronicznych kończy swoją ofertę na umownie "średniej półce", która dla większości klientów supermarketów i tak wydaje się półką bardzo wysoką.

 

Cińszczyzna

 

Pojawił się bowiem jeszcze jeden element tej układanki - bardzo tania produkcja chińska, która sprowadziła ceny najprostszych modeli urządzeń do poziomu dwustu złotych - za tyle można dzisiaj kupić najtańszy odtwarzacz DVD, a więc technikę jeszcze kilka lat temu dziesięciokrotnie droższą (wciąż pozostając przy najtańszych modelach). O ile jednak było możliwe znaczne obniżenie cen wielu rodzajów urządzeń elektronicznych, zwłaszcza modeli podstawowych, to za najwyższą jakość nadal przychodzi zapłacić bardzo dużo. Pozostają też enklawy, gdzie nawet urządzenia średniej klasy mają nadal relatywnie wysoką cenę - to przede wszystkim zespoły głośnikowe, które nie skorzystały z rozwoju techniki cyfrowej, pozostając w swojej naturze tym, czym były kilkadziesiąt lat temu! Ale niskie ceny, z którymi spotykamy się np. przy odtwarzaczach DVD, wywołują oczekiwanie, że i pozostałe elementy systemu audiowizualnego, a zwłaszcza urządzenia audio, będą równie tanie. To z kolei wywiera presję na producentów, którzy starają się dostarczyć jak najtańsze głośniki czy kompletne zestawy, w których jakość dźwięku staje się sprawą w zasadzie marginalną. Najważniejsze jest to, co widać na pierwszy rzut oka: niska cena, estetyczne wykonanie, duża liczba funkcji i gadżetów, a jakość dźwięku gwarantować ma sam fakt zastosowania systemu wielokanałowego, dekoderów, DVD, wzmacniaczy cyfrowych, subwoofera, itp., co oczywiście jest tylko grą pozorów. "Prawdziwa" jakość zawsze leżała w cechach technicznych nierozpoznawalnych przez laików, ale odkrywanych przez audiofilów w salonach umożliwiających spokojny odsłuch i porównanie. Ta kultura staje się coraz bardziej "wyższa", a więc obca większości zjadaczy chleba, ale może sprawa nie jest jeszcze do końca przegrana.

 

Usłysz różnicę

 

Wielu klientów, usprawiedliwiając zakup najtańszego sprzętu audio twierdzi, że "i tak nie słyszy różnicy". To prawda, ale tylko dlatego, że tej różnicy nie mieli okazji usłyszeć, a nie dlatego, że natura uczyniła ich ułomnymi. Większość z nas ma zupełnie naturalne predyspozycje, aby z łatwością stwierdzić, jak wielkie jest zróżnicowanie brzmień urządzeń audio, i co ważniejsze, potrafi określić swoje preferencje, wskazując na brzmienia w subiektywnej ocenie lepsze i gorsze. Chociaż urządzenia droższe, z założenia wyższej klasy, oferują dźwięk najogólniej lepszy, to jednak zależność między ceną a jakością nie tylko nie jest liniowa, ale w ogóle nie jest żadną monotoniczną funkcją. W branży audio, jak chyba w żadnej innej, kupienie urządzenia znacznie droższego nie daje 100-procentowej gwarancji kupienia urządzenia jednoznacznie lepszego, już choćby tylko pod względem brzmienia, nawet gdyby udało się określić jednoznaczne, obiektywne kryterium jego oceny. Tymczasem ustalenie zasad obiektywnej oceny jakości brzmienia jest bardzo trudne nawet dla ekspertów i doświadczonych audiofilów, którzy nieraz różnią się zdaniem na temat jakości wielu urządzeń, a także toczą spór o to, czy w ogóle możliwe jest "zobiektywizowanie" oceny, czy jednak jesteśmy skazani na indywidualne, subiektywne wybory.

Ciąg dalszy artykułu w numerze specjalnym
Budujemy Dom "Wnętrza 2006"

Pozostałe artykuły z tego numeru
Planujemy łazienkę
Odpowiednio zaaranżowana łazienka może nas radośnie budzić co rano i napełniać pozytywną energią na długi dzień (fot. Pool-Spa) ...lub sprzyjać relaksowi i wyciszeniu w romantycznej scenerii (fot. Sanitec Koło)Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę kilku osób. Musi być...
Planujemy łazienkę
Pomaluj swój świat
Intensywnie fioletowe meble wyraźnie odznaczają się na tle szarych ścian przedpokoju (fot. TBD, Beckers) Salon utrzymany w beżowej tonacji wygląda niezwykle elegancko (fot. Komfort) Kolor jest jednym z najistotniejszych czynników kształtowania przestrzeni. Barwy oddziałują również na psychikę, decydując o naszym samopoczuciu. Żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit...
Pomaluj swój świat
Ściany, ścianki i podłogi
Delikatnie przecierane ściany w ciepłym, żółtym kolorze znakomicie pasują do salonu fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław) Pastelowe kolory tworzą przyjazne wnętrze (fot. TBD, Beckers) Tapety pomogą przeobrazić zwykły pokój w egzotyczny zakątek (fot. Komfort)Wykończenie ścian i podłóg w pokoju dziennym często nastręcza trudności. Co wybrać? Producenci prześcigają się w nowych pomysłach, a klienci nie...
Ściany, ścianki i podłogi
Kreujemy nastroje światłem
Jeśli wazon ustawimy w odpowiednim miejscu, wnętrze ozdobią nie tylko kwiaty, ale i ich cień (fot. TBD Beckers) Okna ze szprosami same w sobie są ciekawe, a dodatkowo rzucane przez nie cienie wzbogacą urodę każdego wnętrza (fot. Decorum Achitekci) Domowy teatr koloru, światła i cieni (fot. D. Chrząszcz)Światło jest jednym z najintensywniej...
Kreujemy nastroje światłem
Sypialnia i buduar
W wygodnej sypialni małżeńskiej króluje szerokie łoże z nocnymi szafeczki i lampkami, przyda się też toaletka i dużo szaf lub garderoba ( fot. Mebel Rust) Sypialnia zaaranżowana z samych "miękkości" (fot. Kronopol) Ważnym elementem wystroju sypialni jest odpowiednio dobrana narzuta i pościel (fot. Kolekcja Mebli Klose)Sypialnia ma nam zapewnić komfortowy wypoczynek, tak potrzebny...
Sypialnia i buduar
Nie tylko dla ubrań
Garderobę, która jest częścią sypialni dobrze oddzielić drzwiami przesuwnymi z mlecznego szkła, dzięki temu wnętrze wydaje się bardziej przestronne (fot. Komandor) W szerokiej garderobie warto wykorzystać również środek pomieszczenia (fot. Senator) Druciane kosze umożliwiają swobodny obieg powietrza (fot. Indeco)W każdym domu potrzeba dużo miejsca na niezliczone rzeczy, które lubimy gromadzić. Urządzając dom...
Nie tylko dla ubrań
Cichy kąt do pracy
Gabinet nowoczesny – szare meble, szklany blat, wygodny fotel obrotowy i praktyczna biblioteka z suwanymi drzwiami z mlecznego szkła (fot. Witex) Gabinet tradycyjny - ciemne, eleganckie meble, dyskretny kącik komputerowy (fot. Kolekcja Mebli Klose)W nowo budowanych domach gabinet staje się standardem. Najczęściej łączy funkcje miejsca do pracy, pokoju komputerowego i domowej...
Cichy kąt do pracy
Domowy plac zabaw
Efektownym i praktycznym pomysłem w pokoju dziecka jest baldachim – gdy nadchodzi pora spania, zasłaniamy firaneczki, które odcinając dziecko od światła i ciekawych widoków, pomagają mu się wyciszyć (fot. Vox Industrie) Pokój dziecka powinien być pełen światła, wesoły i kolorowy (fot. Komandor) W pokoju powinno być dużo miejsca na dziecięce skarby –...
Domowy plac zabaw
Kominki i piece
Kominek z otwartym paleniskiem cieszy ciepłem żywego ognia (fot. Koperfam) Wkład kominkowy został obudowany w taki sposób, że stał się integralną częścią aranżacji wnętrza (fot. DLH Drewno) Obudowa kominka może pełnić w salonie rolę rzeźby (fot. Tarnava)Kominek przyciąga uwagę, zdobi i określa charakter całego pomieszczenia. Ma ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu, do tego...
Kominki i piece
Estetyczne grzanie
Obok funkcjonalności technicznej i kompaktowych gabarytów, projektanci kotłów gazowych i elektrycznych kładą bardzo duży nacisk na estetykę i nowoczesne wzornictwo sprzyjające integracji urządzeń z częścią mieszkalną domów (fot. Vaillant) (fot. Wolf-Technika Grzewcza)Kotły, grzejniki, podgrzewacze wody - kiedyś ze względu na gabaryty i brak urody pieczołowicie ukrywane, dziś stały się przedmiotami sztuki...
Estetyczne grzanie
Drzwi do naszego wnętrza
Drzwi lustrzane "zwiększą" nasz pokój dwukrotnie (fot. Estima) Bardzo modne drzwi szklane pasują do prostych, lekkich, wnętrz nowoczesnych (fot. Glaspol) Wybierając drzwi dwuskrzydłowe rozwieralne musimy mieć miejsce na ich otwarcie (fot. Stolbud Warszawa) Drzwi harmonijkowe są bardzo praktyczne (fot. Marley)Drzwi jednocześnie dzielą i łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane...
Drzwi do naszego wnętrza
Schodami do celu
Do nowoczesnych wnętrz pasują schody lekkie, oszczędne w formie, wykonane z drewna, metalu i szkła (fot. Zlem) W awangardowych domach można spotkać schody całkiem niebanalne (fot. Komfort) Gotowe schody modułowe (fot. Maripoli)W każdym domu, w którym pomieszczenia usytuowane są na co najmniej dwóch kondygnacjach, potrzebne są schody. Jako pionowy element, który łączy ze sobą...
Schodami do celu
Stoliczku nakryj się
Stare powiedzenie głosi, że jemy również oczami. Co prawda, nawet na pięknej porcelanie śledź nie będzie smakował jak łosoś, a lejąc wodę do kryształowych kieliszków nie mamy co marzyć, że przemieni się w szampana... ale nawet skromne dania na pięknej zastawie będą wyglądały ładniej. I smaczniej! Wokół stołu rodzina gromadzi się najczęściej. Jak magnes...
Stoliczku nakryj się
Zasłony, rolety, parapety
Okno to najpiękniejszy obraz w naszym wnętrzu. Zmieniają się na nim pory dnia i roku, barwy i oświetlenie. Płyną chmury, czasem pada deszcz lub przeleci ptak. Tak wyjątkowe dzieło sztuki naprawdę jest godne najlepszej oprawy. Aranżacja okna powinna być zgodna z wystrojem wnętrza. Jeśli jest ono urządzone w stylu ekologicznym lub...
Zasłony, rolety, parapety
Zapraszamy do salonu
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór kompletu – stołu, krzeseł i dopasowanych mebli (fot. Bydgoskie Fabryki Mebli) (fot. Bydgoskie Fabryki Mebli) W wygodnym kąciku wypoczynkowym przydadzą się liczne poduchy, podręczne stoliki, dobre oświetlenie dzienne i sztuczne, niezastąpiony jest kominek (fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław) (fot. Quick Step) (fot. Kler)To miejsce wspólne - centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, jadalnia,...
Zapraszamy do salonu
Ciepły krąg światła
Kuchnia dobrze oświetlona (fot. Mebel Rust) Najlepiej gdy okno kuchenne wychodzi na północ lub wschód (fot. Alno Ekspert Zielonka) Lampki powinny pasować do stylu szafek (fot. Nolte)Lampki pod szafkami oświetlą blat roboczy, a te we wnętrzu szafek wydobędą urodę szkła, miseczek, dzbanuszków i talerzy. Światełka w okapie i piekarniku pomogą przy pieczeniu i...
Ciepły krąg światła
Technika w kuchni
Praktyczne pole grzejne z podwójnym wieńcem (fot. Electrolux) Płyta – łuk pozwala na wygodny dostęp do wszystkich garnków (fot. Teka) Oryginalny zestaw 4-płytowy z grillem fot. Nolte)Płyta, piekarnik, zmywarka, lodówka i okap, choć czasami na pierwszy rzut oka prawie niewidoczne, to z pewnością nieodłączne atrybuty kuchni. Ich podstawowa rola jest oczywista, ale nowoczesna technika proponuje...
Technika w kuchni
Planujemy łazienkę
Odpowiednio zaaranżowana łazienka może nas radośnie budzić co rano i napełniać pozytywną energią na długi dzień (fot. Pool-Spa) ...lub sprzyjać relaksowi i wyciszeniu w romantycznej scenerii (fot. Sanitec Koło)Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę kilku osób. Musi być...
Planujemy łazienkę
Nie tylko kafelki
Klasyczny materiał w niebanalnym ujęciu(fot. Sanitec Koło) Ciekawe rozwiązanie na prysznic – od wewnątrz wykończony płytkami, z zewnątrz pomalowany specjalną farbą do łazienek (fot. TBD, Tikkurila) Ściany "wiejskiej" łazienki najlepiej pomalować wodoodporną farbą (fot. Malta) Modne połączenie – na ścianach płytki, a na podłodze drewno egzotyczne fot. DLH Drewno)Podczas urządzania łazienki warto czasami...
Nie tylko kafelki
Umywalki, sedesy, bidety
Nie ma jednej, najmodniejszej linii urządzeń łazienkowych - różnorodność fasonów, kolorów i surowców jest ogromna. Najnowsze propozycje projektantów cechuje niezwykła odwaga, wręcz ekstrawagancja. Do wyboru są wzory geometryczne lub inspirowane światem roślin, w subtelnych barwach lub kolorach odważnych i nasyconych. W projektach nowych domów standardem stają się przestronne łazienki (ok. 10...
Umywalki, sedesy, bidety
Baterie nieźle zakręcone
Wybór baterii nie jest łatwym wyborem. Baterie mogą być na- i podtynkowe, stojące lub ścienne, jedno- lub dwuuchwytowe, termostatyczne i bezdotykowe. Ale przede wszystkim są piękne. To prawdziwe, oryginalne dzieła sztuki i wybierając jeden model żałujemy, że musimy zrezygnować z wszystkich pozostałych. Urządzając łazienkę musimy wybrać baterię umywalkową, wannowo-prysznicową, prysznicową i czasami bidetową....
Baterie nieźle zakręcone
Wybór wanny i kabiny
Wanna z mosiądzu i miedzi (fot. Studio Kampol) Żeliwna na ozdobnych nóżkach (fot. Findrewno) Akrylowa w mozaikowej ramie (fot. Krzemień) Wanna z akrylu sanitarnego bez wzmocnienia laminatem (fot. Hoesch) Akrylowa w drewnianym podeście (fot. Hoesch)Czy lepsza wanna - niezbędna do pełnego relaksu w rozkosznie ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem olejku aromatycznego i obfitą pianą? A może...
Wybór wanny i kabiny
Relaks w wodzie
Wanny spa czyli minibaseny mają boki długości 2-3 m i mogą pomieścić nawet 5 osób (fot. Jaccuzi) W czasie kąpieli pod panelem możemy wybrać masaż łagodny lub intensywne biczowanie (fot. Grohe), panel podtynkowy (fot. Grohe). Idea starożytnych Rzymian - Sanus Per Aquam czyli zdrowie przez wodę - podbija świat. Wanny SPA i panele...
Relaks w wodzie
Meble i akcesoria
Gotowy zestaw mebli: szafka pod- i nadumywalkowa z lustrem oświetleniem, dodatkowe moduły stojące i wiszące oraz słupek z ukrytym pojemnikiem "na pranie" – pozwolą dobrać odpowiednią kombinację do potrzeb i geometrii wnętrza (fot. Sanitec Koło) Drewniany, pojemny komplet z oświetleniem w lustrze i ciekawie podświetlanymi półkami (fot. Villeroy & Boch) Wiszące meble ułatwiają...
Meble i akcesoria
Łazienka w dobrym świetle
Najważniejszym zadaniem jest dobre oświetlenie lustra nad umywalką by rzut oka na odbicie w lustrze nie psuł nam relaksu w pięknie zaaranżowanej łazience (fot. Cersanit) Jeśli lubimy poczytać w wannie warto doświetlić to miejsce dodatkowo – np. "oczkami" w obniżeniu sufitu (fot. Zirconio) Lampa może być dodatkowym, wyeksponowanym elementem dekoracyjnym lub subtelnie...
Łazienka w dobrym świetle
Grzejnik łazienkowy
Dobrze dobrany jest prawdziwą ozdobą łazienki. Ozdobą niezwykle praktyczną, która może być suszarką do ręczników i ubrań, wieszakiem, ścianką działową, lustrem, a nawet wygodną ławeczką. Najbardziej popularne są mocowane do ściany drabinki. Prawie wszyscy producenci realizują zamówienia na grzejniki o nietypowych rozmiarach, wzorach i kolorach. Obok zwykłych prostokątnych, są owalne albo o innych...
Grzejnik łazienkowy
Gorące odprężenie w kłębach pary
W kabinie sauny niezbędne jest oświetlenie sprzyjające relaksowi – ciepłe, rozproszone, o małym natężeniu. Oprawy osłaniające źródła światła muszą być szczelne i odporne na wilgoć oraz wysoką temperaturę. Umieszcza się je wysoko na ścianach – około 30 cm od sufitu – lub pod ławkami. Nie należy jednak instalować oświetlenia nad piecem (fot. Wandex) Balia do schłodzenia ciała (fot. Wandex) Kabina ciepła...
Gorące odprężenie w kłębach pary
Kuchnia serce domu
Kuchnia w kształcie litery U to układ najwygodniejszy, wszystko jest pod ręką – optymalne ustawienie sprzętów: lodówka – blat – zlewozmywak – blat – płyta – blat (fot. Nolte) W kuchni warto przewidzieć miejsca siedzące - jeśli jest dość miejsca w formie tradycyjnego stołu, jeśli nie np. przy niższym blacie przy...
Kuchnia serce domu
Ściany i podłogi
Płytki chroniące część ściany przy kuchence tworzą na ścianie i podłodze bardzo oryginalny pas (fot. Ceramika Nowa Gala) Podłoga z egzotycznego drewna merbau jest odporna na zużycie i kuchenne zabrudzenia (fot. DLH Drewno) Powtarzający się owocowy wzór na dekorach, zasłonkach i drzwiczkach szafek nadaje tej kuchni rustykalny charakter (fot. Zirconio)Kuchnię można urządzić pięknie...
Ściany i podłogi
Meble w twoim stylu
Decydując się na kuchnię „starą”, możemy wybierać pomiędzy meblami autentycznie starymi a całkiem nowymi stylizowanymi na "babcine" (fot. Alno Ekspert Zielonka) By dobrze dobrać kuchenne szafki warto przemyśleć zawczasu, gdzie co schowamy, gdzie zamieszka robot kuchenny, gdzie garnki, gdzie zapas mąki i makaronu fot. Nolte) Nowoczesne zabudowy z MDF łączą często fronty...
Meble w twoim stylu
Strefa mokrej roboty
Nowoczesne zlewozmywaki są wyjątkowo funkcjonalne - pojemne, łatwe do utrzymania w czystości, wyposażone są w wyprofilowane deski i perforowane odsączarki do warzyw i owoców (fot. Opoczno) Zlewozmywak powinien być odpowiednio głęboki (fot. Alno Ekspert Zielonka)Obojętnie, czy gotujemy w domu czy jadamy na mieście, kilka razy dziennie odkręcamy zamontowany nad zlewem kran z...
Strefa mokrej roboty
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe