Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Stoliczku nakryj się
Stare powiedzenie głosi, że jemy również oczami. Co prawda, nawet na pięknej porcelanie śledź nie będzie smakował jak łosoś, a lejąc wodę do kryształowych kieliszków nie mamy co marzyć, że przemieni się w szampana... ale nawet skromne dania na pięknej zastawie będą wyglądały ładniej. I smaczniej! Wokół stołu rodzina gromadzi się najczęściej. Jak magnes...

Stare powiedzenie głosi, że jemy również oczami. Co prawda, nawet na pięknej porcelanie śledź nie będzie smakował jak łosoś, a lejąc wodę do kryształowych kieliszków nie mamy co marzyć, że przemieni się w szampana... ale nawet skromne dania na pięknej zastawie będą wyglądały ładniej. I smaczniej!

Wokół stołu rodzina gromadzi się najczęściej. Jak magnes przyciąga on wszystkich głodnych i spragnionych – nie tylko strawy, ale i rozmowy. Spędzamy przy nim długie i miłe chwile. Ważne, by na stole, oprócz smakowitych potraw, znalazły się cieszące oko talerze, sztućce i filiżanki.

 

Wszystko, co dzieje się na stole i dookoła niego powinno być zgodne ze stylem i kolorystyką całego wnętrza. Porcelitowe miski i kubki nie będą pasowały do mebli rodem z epoki Ludwika XIV. Z kolei fikuśne, bogato zdobione filiżanki, wazy i kokilki, choć same w sobie piękne i drogie, w nowoczesnym, industrialnym wnętrzu będą wyglądały trochę śmiesznie.

 

Coraz chętniej wybieramy na nasz stół zastawy o niebanalnym wzornictwie – talerze kwadratowe, owalne, o oryginalnej kolorystyce i zdobieniach, ciekawie łączone materiały – porcelanę, szkło, metal i drewno.

 

Zapraszamy do stołu

 

Nakrycie stołu zaczynamy od osłonięcia blatu.

 

Na co dzień wygodnie jest używać podkładek pod talerze. Mogą być z materiału, bambusa czy rafii. Mniej gustowne są plastikowe, a już raczej nie do przyjęcia z ceraty. Co innego w niedziele i święta. Wtedy niezbędny jest obrus. A najlepiej dwa w kontrastowych kolorach – ten z wierzchu powinien być mniejszy i położony ukośnie.

 

Przy talerzu warto położyć serwetkę – przy posiłku codziennym wygodnie jest używać papierowych, wśród których do wyboru mamy przepiękne serwetki okazyjne. Przy dużej uroczystości w dobrym tonie jest położenie serwetki lnianej np. w kolorze kontrastowym do obrusa.

 

Dopełnieniem pięknego stołu mogą być świeczniki i wazony z kwiatami.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny