Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kuchnia serce domu
Kuchnia w kształcie litery U to układ najwygodniejszy, wszystko jest pod ręką – optymalne ustawienie sprzętów: lodówka – blat – zlewozmywak – blat – płyta – blat (fot. Nolte) W kuchni warto przewidzieć miejsca siedzące - jeśli jest dość miejsca w formie tradycyjnego stołu, jeśli nie np. przy niższym blacie przy...
Kuchnia w kształcie litery U to układ najwygodniejszy, wszystko jest pod ręką – optymalne ustawienie sprzętów: lodówka – blat – zlewozmywak – blat – płyta – blat (fot. Nolte)
W kuchni warto przewidzieć miejsca siedzące - jeśli jest dość miejsca w formie tradycyjnego stołu, jeśli nie np. przy niższym blacie przy wyspie (fot. Pfleiderer Prospan)
Urządzając sporą kuchnię coraz częściej decydujemy się na modną wyspę (fot. Komandor)
Planując urządzenie na wyspie miejsca do gotowania musimy nabyć specjalny, zwieszający się z sufitu, okap wyspowy (fot. Elprim Wika)

To tu domownicy spotykają się rano, nim wyruszą w nowy dzień i tu wieczorem przy kolacji dzielą się przeżyciami. Tu coraz częściej gościmy przyjaciół na kawie, tu przy herbacie zapadają najważniejsze decyzje... Kuchnia to serce domu. Warto kierować się tą starą maksymą planując kuchnię w swoim nowym domu.

Zwykle łączymy ją, przynajmniej częściowo, z salonem. Przez długi czas panował trend, by kuchnia udawała salon, przez co traciła swój smakowity charakter i ciepło. A może warto zrobić odwrotnie - niech salon będzie dodatkiem do kuchni. Włączmy rodzinę we wspólne gotowanie, zaprośmy przyjaciół na wieczór z pitraszeniem wymyślnych potraw - zgodnie z ideą modnego homingu. A potem z kawą można przejść dwa kroki do drugiej części, salonu, by na wygodnych kanapach rozmawiać, słuchać muzyki, czy obejrzeć dobry film.

 

Dobry plan

 

Mimo, że gotowanie może być przyjemnością, zwłaszcza w towarzystwie, warto kuchnię urządzić tak, by tracić w niej jak najmniej czasu.

 

Dobry, przemyślany projekt kuchni pozwoli istotnie zminimalizować potrzebny nakład czasu, sił i pracy. Dowiedziono, że przy odpowiednim rozmieszczeniu mebli i sprzętów kuchennych skraca się czas przygotowywania posiłków o 60% i czas poświęcony na gotowanie o 28%.

 

Ogromne znaczenie ma układ kuchni. Jeśli to możliwe, ustawmy szafki w kształcie litery U (ewentualnie dwurzędowo), litery G (może z wyspą) lub wybierzmy układ w L. Zdecydowanie najmniej wygodna jest kuchnia jednorzędowa. W uproszczeniu chodzi o to, by roboczy trójkąt lodówka-zlewkuchenka był jak najbardziej zwarty.

 

W kuchni możemy wyodrębnić strefy: zapasów (lodówka i produkty), przechowywania (naczynia, szklanki, sztućce), zmywania (zlew, zmywarka, kosz na śmieci), przygotowywania (blat roboczy, deski, miski, mikser, przyprawy) i gotowania (kuchnia, piekarnik, mikrofalówka, garnki). Strefy te należy umieścić w powyższej kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osoby leworęcznej odwrotnie).

 

Ponieważ wszystko zaczyna się od wyjęcia potrzebnych do gotowania rzeczy, pierwsza, przy drzwiach wejściowych, stać powinna lodówka lub szafka przeznaczona do przechowywania żywności. Obok lodówki przyda się miejsce do wyładowywania zakupów i blat do czyszczenia, krojenia i obierania wyjętych z lodówki produktów. Bezpośrednio przy nim powinien znaleźć się zlewozmywak, gdzie możemy je umyć lub wypłukać. Wygodnie jest pod zlewem umieścić kosz na śmieci, w tym bowiem miejscu zbierać się będzie najwięcej odpadków. Po drugiej stronie zlewozmywaka potrzebny jest blat, na którym będziemy przygotowywać potrawy do gotowania. Ponieważ najczęściej jest to główne miejsce pracy, blat nie powinien być krótszy niż 80 cm. Jeżeli planujemy ciąg szafek na górze - to nad tą częścią blatu wygodnie jest przechowywać przyprawy. W następnej kolejności stawiamy kuchenkę i piecyk, nad nimi oczywiście instalujemy okap, dzięki któremu zapachy nie przenikną do reszty mieszkania. Całość naszego ciągu roboczego powinien kończyć stoliczek lub kawałek blatu, który posłuży do stawiania gotowych już dań, a także do gromadzenia brudnych naczyń.

 

Wygodne gotowanie

 

Planując wygodną kuchnię warto zwrócić uwagę na wystarczającą długość blatów roboczych, dużą liczbę szuflad w zabudowie (można wszystkie dolne szafki zastąpić szufladami), przewidzianą na zapas liczbę gniazdek elektrycznych, dobre oświetlenie blatu roboczego.

 

Spędzając zbyt dużo czasu w jednej, stojącej pozycji można doprowadzić do zbytniego obciążenia kręgosłupa. Dlatego warto zadbać o dwie istotne sprawy - przewidzieć możliwość wykonywania prac kuchennych na siedząco i dostosować wysokość blatów i stołu do naszego wzrostu. Będzie to możliwe gdy wybierzemy szafki z regulowanymi nóżkami.

Ciąg dalszy artykułu w numerze specjalnym
Budujemy Dom "Wnętrza 2006"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny