Nie tylko kafelki

Nie tylko kafelki
Klasyczny materiał w niebanalnym ujęciu(fot. Sanitec Koło) Ciekawe rozwiązanie na prysznic – od wewnątrz wykończony płytkami, z zewnątrz pomalowany specjalną farbą do łazienek (fot. TBD, Tikkurila) Ściany "wiejskiej" łazienki najlepiej pomalować wodoodporną farbą (fot. Malta) Modne połączenie – na ścianach płytki, a na podłodze drewno egzotyczne fot. DLH Drewno)Podczas urządzania łazienki warto czasami...
Klasyczny materiał w niebanalnym ujęciu(fot. Sanitec Koło)
Ciekawe rozwiązanie na prysznic – od wewnątrz wykończony płytkami, z zewnątrz pomalowany specjalną farbą do łazienek (fot. TBD, Tikkurila)
Ściany "wiejskiej" łazienki najlepiej pomalować wodoodporną farbą (fot. Malta)
Modne połączenie – na ścianach płytki, a na podłodze drewno egzotyczne fot. DLH Drewno)

Podczas urządzania łazienki warto czasami poszaleć. Może być trochę bardziej ekstrawagancka niż reszta domu. W końcu nie spędzamy w niej tyle czasu, co w salonie czy sypialni. Warunek jest jeden - po porannych zabiegach pielęgnacyjnych musimy wychodzić z łazienki w fantastycznym humorze.

Wiele z dostępnych obecnie materiałów spełnia szczególne wymagania pomieszczenia, takiego jak łazienka. Najpopularniejsze są płytki ceramiczne. Jednak podczas planowania warto uruchomić wyobraźnię, by poszukać innych rozwiązań i materiałów. Jeśli brak nam własnych pomysłów, zwróćmy się o pomoc do projektanta wnętrz.

 

Ceramiczne szaleństwo

 

Póki co, w naszych łazienkach królują kafelki. Są odporne na wilgoć i zabrudzenia, łatwo dają się czyścić. Ich niewątpliwą zaletą jest różnorodność wzorów, kolorów i faktur. Producenci często oferują komplety, składające się z kafelków na ścianę, podłogę i szeregu elementów ozdobnych. Cały czas są bardzo modne duże formaty i mozaika. W nowych kolekcjach producenci rezygnują z dekorów i innych ozdób na rzecz dużych kafli o gładkiej powierzchni i doskonałej kalibracji, które można układać bez fug.

 

Pędzlem malowane

 

Dla tych, którzy niechętnie rezygnują z tradycyjnych kafelków, pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie ich tylko w newralgicznych, wilgotnych miejscach - przy umywalce i wannie. Pozostałe powierzchnie można pomalować specjalnymi farbami przeznaczonymi do pomieszczeń wilgotnych. Do ich zalet można zaliczyć łatwość pokrycia ścian łazienki oraz możliwość uzyskania niemal każdego koloru i różnego stopnia połysku.

 

Bardzo ciekawym pomysłem jest użycie w łazience tynków oraz farb strukturalnych. Wykończone nimi ściany zyskują interesującą, dekoracyjną fakturę. Taka powłoka jest twarda, odporna na zmywanie, a przede wszystkim, dzięki nieregularnej strukturze, pozwala na ukrycie drobnych defektów i nierówności powierzchni ściany.

 

Do efektownego wykańczania ścian można stosować masy szpachlowe, farby, bejce, reliefy oraz werniksy. Wybór materiału zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać - nasza ściana może wyglądać jak marmur lub zamsz, mieć metaliczny połysk lub niezwykłą głębię.

 

Naturalne piękno

 

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem staje się łączenie w łazience różnych materiałów wykończeniowych. W dużych łazienkach warto podkreślić podział na tzw. część mokrą (okolice wanny i prysznica) i część suchą, czyli tę, gdzie się przebieramy lub wypoczywamy po kąpieli. Użycie różnych materiałów pozostaje wtedy w zgodzie z funkcją poszczególnych miejsc.

 

Tradycyjne kafelki bardzo atrakcyjnie wyglądają w towarzystwie drewna. Modne od kilku lat gatunki egzotyczne, świetnie nadają się do stosowania w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. W łazience doskonale sprawdzą się tek i iroko - bogate w naturalne oleje chroniące drewno przed wilgocią. Można używać również gatunków krajowych - olchy, czereśni, dębu czy sosny, ale należy je wcześniej dobrze zaimpregnować. Drewniane podłogi, w połączeniu z płytkami ceramicznymi na ścianach, wyglądają elegancko, a zarazem stwarzają wrażenie przytulności i ciepła. Jednak drewno można stosować nie tylko na podłogach. Możliwe są wszelkie warianty aranżacyjne - drewno do obłożenia wanny lub jako boazeria na suficie itd.

 

W łazienkach świetnie sprawdzają się również okładziny korkowe. Specjalne, woskowane płytki z korka są odporne na wilgoć i wodę.

Drewno, drewno, wszędzie drewno kamienie za szkłem są tutaj jak obrazy (fot. Roca)
Wykładzina elastyczna ze wzorem do złudzenia przypominającym żwirek na plaży (fot. Tarkett Polska)
Panele laminowane na ścianach i... na podłodze (fot. Witex)
Czasami warto pokusić się o niebanalne rozwiązanie (fot. Malta)
Pustaki ceramiczne posłużyły jako element dekoracyjny – wyznaczając miejsce z umywalką (fot. Vitrosilicon)
Betonowa ściana przy umywalkach w otoczeniu amarantowych płytek, tworzy niepowtarzalne wnętrze. Całość wieńczy drewniana podłoga wydzielająca część łazienki służącą do relaksu (fot. Sanitec Koło)

Elegancki kamień

 

Materiałem, który bez przeszkód można stosować w łazience, jest kamień naturalny. W jego otoczeniu łazienka, nawet bardzo mała, nabiera wytworności i elegancji i może z powodzeniem uchodzić za pomieszczenie reprezentacyjne. Wybierać można spośród wielu rodzajów kamienia - marmurów, granitów, trawertynów. Tylko od naszej kreatywności i fantazji zależy, czy użyjemy dużych kamiennych tafli, czy też niewielkich kawałków. Duże płaszczyzny ścian i podłóg łazienki wyłożone wielkoformatowymi płytami z granitu czy marmuru, to sposób wykończenia kojarzący się raczej z rezydencjami niż ze skromnym domem. Taka łazienka może wyglądać elegancko, ale monumentalnie i przytłaczająco. Wykończenie dużych powierzchni kamieniem jest również zobowiązujące - sprawdzi się raczej w dużych wnętrzach, z dobrym oświetleniem i nienagannie czystych. Mniej monumentalna będzie łazienka, gdy zamiast dużych płyt użyjemy mozaiki lub połączymy różne rodzaje, kolory i faktury kamienia. Jednak najczęściej kamień jest tylko jednym z wielu materiałów użytych do wykończenia łazienki. Elementy kamienne mogą posłużyć do zaznaczenia stref w łazience, podkreślenia detalu lub rozbicia płaszczyzny wyłożonej innym materiałem.

 

Szary minimalizm

 

Materiałem, który nadaje łazience nieco industrialny charakter jest beton. Tworzywo to upodobali sobie miłośnicy minimalizmu. Beton jest tani i ekologiczny, a zaimpregnowany staje się wodoodporny. Nadaje wnętrzu bardzo surowy wyraz, który można złagodzić poprzez wprowadzanie elementów i dodatków w ciepłych kolorach.

 

Połączenie ceramiki na podłodze i metalu na ścianach to rozwiązanie dla odważnych. Zastosowanie blachy aluminiowej, ocynkowanej lub ze stali szlachetnej, nadaje wnętrzu nieco laboratoryjny charakter. Nie należy jednak wykładać blachą wszystkich ścian, bo pozbawimy się wtedy możliwości zamontowania półek oraz wieszaków. Natomiast blacha falista wokół wanny, w połączeniu z kolorowymi płytkami, będzie bardzo oryginalnym i przyciągającym uwagę rozwiązaniem.

 

Kolorowo z rolki

 

Do wykorzystania w łazienkach przystosowane są specjalne gatunki tapet. Mogą to być tapety papierowe pokryte warstwą zmywalną, winylowe lub z włókien szklanych pokrytych lakierem akrylowym, farbą akrylową lub epoksydową. Tapeta papierowa jest najbardziej delikatna, więc można ją układać tylko w łazienkach z oknem i dobrze wentylowanych. Zdecydowanie mocniejsza jest tapeta winylowa, przystosowana do wielokrotnego zmywania. Natomiast tapety z włókien szklanych, zabezpieczone odpowiednim materiałem (lakierem lub farbą), który uodparnia je na zabrudzenia, szorowanie i wilgoć, można stosować nawet wewnątrz natrysku. Do łazienki nadają się również tapety natryskowe z naturalnych składników lub na bazie żywic syntetycznych. Pierwszego rodzaju nie należy stosować w tzw. strefie mokrej, gdyż rozpływają się na skutek kontaktu z wodą. Aby zabezpieczyć taką tapetę przed działaniem wody, należy jej powierzchnię pokryć lakierem na bazie żywicy akrylowej. Natomiast, tapeta natryskowa z żywic syntetycznych jest całkowicie odporna na wodę, a producenci nie podają żadnych ograniczeń w zakresie jej stosowania.

 

Trwałe i wytrzymałe

 

Propozycją wartą uwagi są wykładziny elastyczne. Ciekawe wzornictwo oraz bogata i wyrafinowana kolorystyka, a przy tym stosunkowo niska cena, sprawiają, że wykładzina z PVC jest powszechnym materiałem wykończeniowym. Można ją ułożyć nie tylko na podłodze - świetnie sprawdza się na ścianach. Szczególnie ciekawie prezentuje się połączenie płytek ceramicznych na podłodze z elastyczną wykładziną na ścianie, która do złudzenia przypomina modne tynki natryskowe.

 

Lustrzane tafle

 

Znajdują się w każdej łazience nad umywalką, ale możemy je również wykorzystać, gdy chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie. Duża tafla lustrzana na ścianie daje wrażenie głębi, co zrobi z małej łazienki przestronne wnętrze. Lustro na suficie, poprzecinane malutkimi halogenami, rozjaśni je i sprawi, że będzie wyglądało na znacznie obszerniejsze. Wskazane jest zastosowanie pełnych płyt lustrzanych. Lustra złożone z mniejszych części wprowadzają do wnętrza niepokój i wizualnie dzielą pomieszczenie na mniejsze "kawałki", jednocześnie zniekształcając wszystkie odbite elementy. Można celowo zastosować kawałki potłuczonego szkła, ułożonych na ścianie w formie mozaiki, ale takie rozwiązanie powinno występować raczej jako element dekoracyjny, najlepiej w miejscu, które najbardziej przyciąga nasz wzrok.

 

Za szklaną ścianą

 

Pustaki szklane są materiałem często wykorzystywanym w łazienkach. Znakomicie nadają się do budowania kabin prysznicowych lub ścianek oddzielających wannę od toalety. Ich zaletą jest zdolność przepuszczania światła, co pozwala na oddzielenie części łazienki bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia.

 

Producenci oferują pustaki szklane w wersji przezroczystej lub matowej, bezbarwne lub w bardzo wielu kolorach, o powierzchni gładkiej lub wzorzystej. Dostępne są też różne kształty - kwadratowe, prostokątne lub trójkątne.

 

W przypadku łazienki bez okna warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania pustaków do wykonania całej ściany (lub tylko jej części) oddzielającej łazienkę od innych pomieszczeń. Jest to dobre rozwiązanie, by do łazienki dopuścić trochę dziennego światła. Pustaki szklane znakomicie nadają się do budowania takich ścian, gdyż bardzo dobrze izolują termicznie i akustycznie. Ściany budowane z pustaków nie muszą być proste, można nadawać im różne kształty, tworzyć powierzchnie zaokrąglone, sklepienia oraz kopuły.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Planujemy łazienkę
Odpowiednio zaaranżowana łazienka może nas radośnie budzić co rano i napełniać pozytywną energią na długi dzień (fot. Pool-Spa) ...lub sprzyjać relaksowi i wyciszeniu w romantycznej scenerii (fot. Sanitec Koło)Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę kilku osób. Musi być...
Planujemy łazienkę
Pomaluj swój świat
Intensywnie fioletowe meble wyraźnie odznaczają się na tle szarych ścian przedpokoju (fot. TBD, Beckers) Salon utrzymany w beżowej tonacji wygląda niezwykle elegancko (fot. Komfort) Kolor jest jednym z najistotniejszych czynników kształtowania przestrzeni. Barwy oddziałują również na psychikę, decydując o naszym samopoczuciu. Żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit...
Pomaluj swój świat
Ściany, ścianki i podłogi
Delikatnie przecierane ściany w ciepłym, żółtym kolorze znakomicie pasują do salonu fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław) Pastelowe kolory tworzą przyjazne wnętrze (fot. TBD, Beckers) Tapety pomogą przeobrazić zwykły pokój w egzotyczny zakątek (fot. Komfort)Wykończenie ścian i podłóg w pokoju dziennym często nastręcza trudności. Co wybrać? Producenci prześcigają się w nowych pomysłach, a klienci nie...
Ściany, ścianki i podłogi
Kreujemy nastroje światłem
Jeśli wazon ustawimy w odpowiednim miejscu, wnętrze ozdobią nie tylko kwiaty, ale i ich cień (fot. TBD Beckers) Okna ze szprosami same w sobie są ciekawe, a dodatkowo rzucane przez nie cienie wzbogacą urodę każdego wnętrza (fot. Decorum Achitekci) Domowy teatr koloru, światła i cieni (fot. D. Chrząszcz)Światło jest jednym z najintensywniej...
Kreujemy nastroje światłem
Sypialnia i buduar
W wygodnej sypialni małżeńskiej króluje szerokie łoże z nocnymi szafeczki i lampkami, przyda się też toaletka i dużo szaf lub garderoba ( fot. Mebel Rust) Sypialnia zaaranżowana z samych "miękkości" (fot. Kronopol) Ważnym elementem wystroju sypialni jest odpowiednio dobrana narzuta i pościel (fot. Kolekcja Mebli Klose)Sypialnia ma nam zapewnić komfortowy wypoczynek, tak potrzebny...
Sypialnia i buduar
Nie tylko dla ubrań
Garderobę, która jest częścią sypialni dobrze oddzielić drzwiami przesuwnymi z mlecznego szkła, dzięki temu wnętrze wydaje się bardziej przestronne (fot. Komandor) W szerokiej garderobie warto wykorzystać również środek pomieszczenia (fot. Senator) Druciane kosze umożliwiają swobodny obieg powietrza (fot. Indeco)W każdym domu potrzeba dużo miejsca na niezliczone rzeczy, które lubimy gromadzić. Urządzając dom...
Nie tylko dla ubrań
Cichy kąt do pracy
Gabinet nowoczesny – szare meble, szklany blat, wygodny fotel obrotowy i praktyczna biblioteka z suwanymi drzwiami z mlecznego szkła (fot. Witex) Gabinet tradycyjny - ciemne, eleganckie meble, dyskretny kącik komputerowy (fot. Kolekcja Mebli Klose)W nowo budowanych domach gabinet staje się standardem. Najczęściej łączy funkcje miejsca do pracy, pokoju komputerowego i domowej...
Cichy kąt do pracy
Domowy plac zabaw
Efektownym i praktycznym pomysłem w pokoju dziecka jest baldachim – gdy nadchodzi pora spania, zasłaniamy firaneczki, które odcinając dziecko od światła i ciekawych widoków, pomagają mu się wyciszyć (fot. Vox Industrie) Pokój dziecka powinien być pełen światła, wesoły i kolorowy (fot. Komandor) W pokoju powinno być dużo miejsca na dziecięce skarby –...
Domowy plac zabaw
Kominki i piece
Kominek z otwartym paleniskiem cieszy ciepłem żywego ognia (fot. Koperfam) Wkład kominkowy został obudowany w taki sposób, że stał się integralną częścią aranżacji wnętrza (fot. DLH Drewno) Obudowa kominka może pełnić w salonie rolę rzeźby (fot. Tarnava)Kominek przyciąga uwagę, zdobi i określa charakter całego pomieszczenia. Ma ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu, do tego...
Kominki i piece
Estetyczne grzanie
Obok funkcjonalności technicznej i kompaktowych gabarytów, projektanci kotłów gazowych i elektrycznych kładą bardzo duży nacisk na estetykę i nowoczesne wzornictwo sprzyjające integracji urządzeń z częścią mieszkalną domów (fot. Vaillant) (fot. Wolf-Technika Grzewcza)Kotły, grzejniki, podgrzewacze wody - kiedyś ze względu na gabaryty i brak urody pieczołowicie ukrywane, dziś stały się przedmiotami sztuki...
Estetyczne grzanie
Drzwi do naszego wnętrza
Drzwi lustrzane "zwiększą" nasz pokój dwukrotnie (fot. Estima) Bardzo modne drzwi szklane pasują do prostych, lekkich, wnętrz nowoczesnych (fot. Glaspol) Wybierając drzwi dwuskrzydłowe rozwieralne musimy mieć miejsce na ich otwarcie (fot. Stolbud Warszawa) Drzwi harmonijkowe są bardzo praktyczne (fot. Marley)Drzwi jednocześnie dzielą i łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane...
Drzwi do naszego wnętrza
Schodami do celu
Do nowoczesnych wnętrz pasują schody lekkie, oszczędne w formie, wykonane z drewna, metalu i szkła (fot. Zlem) W awangardowych domach można spotkać schody całkiem niebanalne (fot. Komfort) Gotowe schody modułowe (fot. Maripoli)W każdym domu, w którym pomieszczenia usytuowane są na co najmniej dwóch kondygnacjach, potrzebne są schody. Jako pionowy element, który łączy ze sobą...
Schodami do celu
Stoliczku nakryj się
Stare powiedzenie głosi, że jemy również oczami. Co prawda, nawet na pięknej porcelanie śledź nie będzie smakował jak łosoś, a lejąc wodę do kryształowych kieliszków nie mamy co marzyć, że przemieni się w szampana... ale nawet skromne dania na pięknej zastawie będą wyglądały ładniej. I smaczniej! Wokół stołu rodzina gromadzi się najczęściej. Jak magnes...
Stoliczku nakryj się
Zasłony, rolety, parapety
Okno to najpiękniejszy obraz w naszym wnętrzu. Zmieniają się na nim pory dnia i roku, barwy i oświetlenie. Płyną chmury, czasem pada deszcz lub przeleci ptak. Tak wyjątkowe dzieło sztuki naprawdę jest godne najlepszej oprawy. Aranżacja okna powinna być zgodna z wystrojem wnętrza. Jeśli jest ono urządzone w stylu ekologicznym lub...
Zasłony, rolety, parapety
Zapraszamy do salonu
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór kompletu – stołu, krzeseł i dopasowanych mebli (fot. Bydgoskie Fabryki Mebli) (fot. Bydgoskie Fabryki Mebli) W wygodnym kąciku wypoczynkowym przydadzą się liczne poduchy, podręczne stoliki, dobre oświetlenie dzienne i sztuczne, niezastąpiony jest kominek (fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław) (fot. Quick Step) (fot. Kler)To miejsce wspólne - centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, jadalnia,...
Zapraszamy do salonu
Ciepły krąg światła
Kuchnia dobrze oświetlona (fot. Mebel Rust) Najlepiej gdy okno kuchenne wychodzi na północ lub wschód (fot. Alno Ekspert Zielonka) Lampki powinny pasować do stylu szafek (fot. Nolte)Lampki pod szafkami oświetlą blat roboczy, a te we wnętrzu szafek wydobędą urodę szkła, miseczek, dzbanuszków i talerzy. Światełka w okapie i piekarniku pomogą przy pieczeniu i...
Ciepły krąg światła
Technika w kuchni
Praktyczne pole grzejne z podwójnym wieńcem (fot. Electrolux) Płyta – łuk pozwala na wygodny dostęp do wszystkich garnków (fot. Teka) Oryginalny zestaw 4-płytowy z grillem fot. Nolte)Płyta, piekarnik, zmywarka, lodówka i okap, choć czasami na pierwszy rzut oka prawie niewidoczne, to z pewnością nieodłączne atrybuty kuchni. Ich podstawowa rola jest oczywista, ale nowoczesna technika proponuje...
Technika w kuchni
Planujemy łazienkę
Odpowiednio zaaranżowana łazienka może nas radośnie budzić co rano i napełniać pozytywną energią na długi dzień (fot. Pool-Spa) ...lub sprzyjać relaksowi i wyciszeniu w romantycznej scenerii (fot. Sanitec Koło)Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę kilku osób. Musi być...
Planujemy łazienkę
Umywalki, sedesy, bidety
Nie ma jednej, najmodniejszej linii urządzeń łazienkowych - różnorodność fasonów, kolorów i surowców jest ogromna. Najnowsze propozycje projektantów cechuje niezwykła odwaga, wręcz ekstrawagancja. Do wyboru są wzory geometryczne lub inspirowane światem roślin, w subtelnych barwach lub kolorach odważnych i nasyconych. W projektach nowych domów standardem stają się przestronne łazienki (ok. 10...
Umywalki, sedesy, bidety
Baterie nieźle zakręcone
Wybór baterii nie jest łatwym wyborem. Baterie mogą być na- i podtynkowe, stojące lub ścienne, jedno- lub dwuuchwytowe, termostatyczne i bezdotykowe. Ale przede wszystkim są piękne. To prawdziwe, oryginalne dzieła sztuki i wybierając jeden model żałujemy, że musimy zrezygnować z wszystkich pozostałych. Urządzając łazienkę musimy wybrać baterię umywalkową, wannowo-prysznicową, prysznicową i czasami bidetową....
Baterie nieźle zakręcone
Wybór wanny i kabiny
Wanna z mosiądzu i miedzi (fot. Studio Kampol) Żeliwna na ozdobnych nóżkach (fot. Findrewno) Akrylowa w mozaikowej ramie (fot. Krzemień) Wanna z akrylu sanitarnego bez wzmocnienia laminatem (fot. Hoesch) Akrylowa w drewnianym podeście (fot. Hoesch)Czy lepsza wanna - niezbędna do pełnego relaksu w rozkosznie ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem olejku aromatycznego i obfitą pianą? A może...
Wybór wanny i kabiny
Relaks w wodzie
Wanny spa czyli minibaseny mają boki długości 2-3 m i mogą pomieścić nawet 5 osób (fot. Jaccuzi) W czasie kąpieli pod panelem możemy wybrać masaż łagodny lub intensywne biczowanie (fot. Grohe), panel podtynkowy (fot. Grohe). Idea starożytnych Rzymian - Sanus Per Aquam czyli zdrowie przez wodę - podbija świat. Wanny SPA i panele...
Relaks w wodzie
Meble i akcesoria
Gotowy zestaw mebli: szafka pod- i nadumywalkowa z lustrem oświetleniem, dodatkowe moduły stojące i wiszące oraz słupek z ukrytym pojemnikiem "na pranie" – pozwolą dobrać odpowiednią kombinację do potrzeb i geometrii wnętrza (fot. Sanitec Koło) Drewniany, pojemny komplet z oświetleniem w lustrze i ciekawie podświetlanymi półkami (fot. Villeroy & Boch) Wiszące meble ułatwiają...
Meble i akcesoria
Łazienka w dobrym świetle
Najważniejszym zadaniem jest dobre oświetlenie lustra nad umywalką by rzut oka na odbicie w lustrze nie psuł nam relaksu w pięknie zaaranżowanej łazience (fot. Cersanit) Jeśli lubimy poczytać w wannie warto doświetlić to miejsce dodatkowo – np. "oczkami" w obniżeniu sufitu (fot. Zirconio) Lampa może być dodatkowym, wyeksponowanym elementem dekoracyjnym lub subtelnie...
Łazienka w dobrym świetle
Grzejnik łazienkowy
Dobrze dobrany jest prawdziwą ozdobą łazienki. Ozdobą niezwykle praktyczną, która może być suszarką do ręczników i ubrań, wieszakiem, ścianką działową, lustrem, a nawet wygodną ławeczką. Najbardziej popularne są mocowane do ściany drabinki. Prawie wszyscy producenci realizują zamówienia na grzejniki o nietypowych rozmiarach, wzorach i kolorach. Obok zwykłych prostokątnych, są owalne albo o innych...
Grzejnik łazienkowy
Gorące odprężenie w kłębach pary
W kabinie sauny niezbędne jest oświetlenie sprzyjające relaksowi – ciepłe, rozproszone, o małym natężeniu. Oprawy osłaniające źródła światła muszą być szczelne i odporne na wilgoć oraz wysoką temperaturę. Umieszcza się je wysoko na ścianach – około 30 cm od sufitu – lub pod ławkami. Nie należy jednak instalować oświetlenia nad piecem (fot. Wandex) Balia do schłodzenia ciała (fot. Wandex) Kabina ciepła...
Gorące odprężenie w kłębach pary
Kuchnia serce domu
Kuchnia w kształcie litery U to układ najwygodniejszy, wszystko jest pod ręką – optymalne ustawienie sprzętów: lodówka – blat – zlewozmywak – blat – płyta – blat (fot. Nolte) W kuchni warto przewidzieć miejsca siedzące - jeśli jest dość miejsca w formie tradycyjnego stołu, jeśli nie np. przy niższym blacie przy...
Kuchnia serce domu
Ściany i podłogi
Płytki chroniące część ściany przy kuchence tworzą na ścianie i podłodze bardzo oryginalny pas (fot. Ceramika Nowa Gala) Podłoga z egzotycznego drewna merbau jest odporna na zużycie i kuchenne zabrudzenia (fot. DLH Drewno) Powtarzający się owocowy wzór na dekorach, zasłonkach i drzwiczkach szafek nadaje tej kuchni rustykalny charakter (fot. Zirconio)Kuchnię można urządzić pięknie...
Ściany i podłogi
Meble w twoim stylu
Decydując się na kuchnię „starą”, możemy wybierać pomiędzy meblami autentycznie starymi a całkiem nowymi stylizowanymi na "babcine" (fot. Alno Ekspert Zielonka) By dobrze dobrać kuchenne szafki warto przemyśleć zawczasu, gdzie co schowamy, gdzie zamieszka robot kuchenny, gdzie garnki, gdzie zapas mąki i makaronu fot. Nolte) Nowoczesne zabudowy z MDF łączą często fronty...
Meble w twoim stylu
Strefa mokrej roboty
Nowoczesne zlewozmywaki są wyjątkowo funkcjonalne - pojemne, łatwe do utrzymania w czystości, wyposażone są w wyprofilowane deski i perforowane odsączarki do warzyw i owoców (fot. Opoczno) Zlewozmywak powinien być odpowiednio głęboki (fot. Alno Ekspert Zielonka)Obojętnie, czy gotujemy w domu czy jadamy na mieście, kilka razy dziennie odkręcamy zamontowany nad zlewem kran z...
Strefa mokrej roboty
Dźwięk i obraz w nowoczesnym domu
Subwoofer to najczęściej kłopotliwa do ukrycia w pomieszczeniu, kanciasta skrzynka. Firma B&W nadała temu urządzeniu formę kulistą, nie tylko przyjemną dla oka, ale również bardzo korzystną akustycznie i mechanicznie. Poprzez szereg innowacyjnych rozwiązań, firma Sony skonstruowała satelitarne zespoły głośnikowe o całkowitej głębokości tylko 3 centymetry – aby powieszone na ścianie, doskonale...
Dźwięk i obraz w nowoczesnym domu
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz