Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Ściany, ścianki i podłogi
Delikatnie przecierane ściany w ciepłym, żółtym kolorze znakomicie pasują do salonu fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław) Pastelowe kolory tworzą przyjazne wnętrze (fot. TBD, Beckers) Tapety pomogą przeobrazić zwykły pokój w egzotyczny zakątek (fot. Komfort)Wykończenie ścian i podłóg w pokoju dziennym często nastręcza trudności. Co wybrać? Producenci prześcigają się w nowych pomysłach, a klienci nie...
Delikatnie przecierane ściany w ciepłym, żółtym kolorze znakomicie pasują do salonu fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław)
Pastelowe kolory tworzą przyjazne wnętrze (fot. TBD, Beckers)
Tapety pomogą przeobrazić zwykły pokój w egzotyczny zakątek (fot. Komfort)

Wykończenie ścian i podłóg w pokoju dziennym często nastręcza trudności. Co wybrać? Producenci prześcigają się w nowych pomysłach, a klienci nie wiedzą, czy zdecydować się na tradycyjne materiały, czy skorzystać z rad sprzedawców i wybrać jakąś nowość. Najlepiej kierować się dobrym smakiem i zdrowym rozsądkiem, bo nie zawsze nowsze znaczy lepsze.

Malowanie na ścianie

 

W ofercie producentów chemii budowlanej znajdziemy duży wybór rodzajów farb i szeroką paletę kolorów, nierzadko liczącą kilka tysięcy barw. Do malowania wnętrz najczęściej stosuje się farby wodne – akrylowe, winylowe i lateksowe.

 

Możemy również zastosować inne metody i techniki wykończeniowe. Może trochę droższe i bardziej pracochłonne, ale efekt, jaki dzięki nim uzyskamy, wart jest wysiłku. Na przykład farby strukturalne nadadzą ścianie fakturę i jednocześnie zamaskują drobne defekty i nierówności powierzchni. Farby te można stosować na różnych powierzchniach. Mają postać gęstej, plastycznej masy, którą po nałożeniu fakturuje się specjalnymi narzędziami, np. wałkiem, szpachlą lub packą. Żeby faktura była jednolita, farbę nakłada się jednym pociągnięciem na całej długości malowanej powierzchni lub na wydzielonych uprzednio fragmentach. Świeżo naniesioną farbę „malujemy” specjalnym wałkiem fakturowanym, który nadaje ścianie tłoczone wzory. Można też zastosować technikę przecierania i wówczas spod wierzchniej warstwy farby będzie prześwitywać wcześniejsza. Wykonane w ten sposób powierzchnie wyglądają jak stare.

 

Podobną metodą do przecierania jest laserunek. Polega on na nałożeniu, najczęściej dwóch, cienkich warstw farb transparentnych, które nie zakrywają całkowicie warstwy poprzedniej. Pierwsza warstwa powinna być wykonana z farby podkładowej, a druga to np. bejca. W efekcie otrzymujemy ścianę wyglądającą na niedokładnie pomalowaną, ale o to właśnie chodzi.

 

Stosunkowo mało znaną metodą wykończenia ścian są glinki florenckie. Technika ta polega na powleczeniu ściany specjalną glinką, która nadaje jej antyczny wygląd. Materiał ten można zmywać wodą. Jest również odporny na ścieranie i przepuszcza powietrze. Nadaje się do stosowania nawet w wilgotnych pomieszczeniach, np. łazience.

 

Interesujące efekty można też uzyskać dzięki tynkom dekoracyjnym. Ściany – chropawe, jakby pomalowane od niechcenia, z wypukłym rysunkiem pociągnięć tynkarskiej packi, białe albo kolorowe, przecierane na wiele sposobów – odmienią każde pomieszczenie. Ich strukturalność pozwala na swobodną grę światła i cienia, a przechodzące jeden w drugi tony tego samego koloru dają wrażenie głębi.

 

Szczególnym rodzajem tynku dekoracyjnego są stiuki (tynki weneckie). Dzięki nim na ścianie pojawiają się niepowtarzalne efekty naturalnego, kolorowego kamienia. Można je wykonać w dwóch odmianach – jako matowy, gładki lub delikatnie chropowaty piaskowiec, albo matowy, czy też błyszczący i idealnie gładki marmur.

 

Pokój ożywią też wzory na ścianach. Wykonamy je przy pomocy szablonów lub stempli. Szablony to gotowe pasy sztywnego papieru lub folii z wyciętymi w nich wzorami. Wzór uzyskujemy poprzez przyłożenie szablonu do ściany i zamalowanie wyciętego w nim otworu farbą w wybranym kolorze. Natomiast stemple wykonane są ze sztywnej gąbki, a wzór uzyskujemy poprzez odciskanie ich na ścianie.

 

Ściany można też ozdobić malowidłami ściennymi. Malowane na ścianach dekoracje są nie tylko niezwykle efektowne – pozwalają też odpowiednio korygować proporcje pomieszczeń. We współczesnych malowidłach ściennych przeważa tematyka abstrakcyjna, pejzaże, kopie starych fresków oraz motywy roślinne. Rozmiar i rodzaj malowidła trzeba dobrać do wielkości wnętrza oraz do stylu, umeblowania i oświetlenia, a przede wszystkim gustu i upodobań mieszkańców. Niestety, takie dekoracje nie należą do tanich, ale na pewno uczynią nasz salon jedynym w swoim rodzaju.

 

Sposobem na ozdobienie ścian i sufitu w salonie lub jadalni mogą być sztukaterie, które ożywią i odmienią wnętrze, pomogą uczynić ze zwykłego pokoju elegancki salon. Najpopularniejsze są produkowane z polistyrenu i zazwyczaj pokryte warstwą matowej białej farby.

 

Wzory z rolki

 

Tapety nie tylko dekorują pomieszczenie, ale nadają mu określony styl. Najczęściej tapetami wykłada się ściany od góry do dołu. Do wykończenia można wtedy użyć bordiury. Ciekawym rozwiązaniem jest podzielenie ściany na górę i dół i wyłożenie tapetami w dwóch różnych wzorach i kolorach. Bordiura maskuje miejsce połączenia i jednocześnie pełni rolę dekoracyjną. Zazwyczaj dolna część tapety jest ciemniejsza od górnej.

 

Tapetę można też położyć tylko na fragment ściany, a pozostałą część wykończyć innymi materiałami. Często stosowanym wariantem jest ułożenie boazerii w dolnej części ściany, wtedy górną pokrywa się tapetą. Czasami tapetą wykłada się tylko jedną ścianę w pomieszczeniu – tworzy ona tło dla jakiegoś mebla lub sama jest elementem dekoracyjnym. Zabieg taki może być też podyktowany względami funkcjonalnymi – tapeta doskonale ociepla wyłożoną nią ścianę.

 

Wybierając tapetę trzeba pamiętać, że ma ona ogromny wpływ na styl pomieszczenia i często może go zdominować. Wzór powinien być zatem dopasowany do wykończenia podłogi, mebli, a nawet stolarki drzwiowej i okiennej. Bardzo intensywne wzory, w połączeniu z nagromadzeniem ozdobnych przedmiotów, mogą szybko męczyć i wprowadzać chaos. Wybierać jest z czego, ale trzeba to zrobić mądrze, a wtedy tapeta będzie cieszyć nas przez wiele lat. Tym bardziej, że producenci, oprócz kompletów tapet i bordiur, oferują dopasowane do nich tkaniny, z których można zrobić zasłony lub obicia na meble.

Ciąg dalszy artykułu w numerze specjalnym
Budujemy Dom "Wnętrza 2006"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny