Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kominki i piece

Kominek z otwartym paleniskiem cieszy ciepłem żywego ognia (fot. Koperfam) Wkład kominkowy został obudowany w taki sposób, że stał się integralną częścią aranżacji wnętrza (fot. DLH Drewno) Obudowa kominka może pełnić w salonie rolę rzeźby (fot. Tarnava)Kominek przyciąga uwagę, zdobi i określa charakter całego pomieszczenia. Ma ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu, do tego...

Kominek z otwartym paleniskiem cieszy ciepłem żywego ognia (fot. Koperfam)
Wkład kominkowy został obudowany w taki sposób, że stał się integralną częścią aranżacji wnętrza (fot. DLH Drewno)
Obudowa kominka może pełnić w salonie rolę rzeźby (fot. Tarnava)

Kominek przyciąga uwagę, zdobi i określa charakter całego pomieszczenia. Ma ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu, do tego stopnia, że często jest centralnym punktem nie tylko pokoju, ale również całego domu. Większość osób planujących budowę, uwzględnia w projekcie miejsce na kominek. Również w mieszkaniach, tzw. wyższej klasy, jest przewidziana możliwość jego zainstalowania.

Ten bardzo popularny, wręcz niezastąpiony element domu przybiera dziś najróżniejsze kształty i formy - od tradycyjnych po ultranowoczesne, które często bardziej kojarzą się z dziełami sztuki, niż urządzeniami służącymi do ogrzewania.

 

Kominek z otwartym...

 

Wybór kominka nie powinien być decyzją pochopną. Jest on, bowiem, inwestycją na długie lata i przy wyborze nie można kierować się tylko panującą modą.

 

Kominki tradycyjne, czyli z otwartą komorą spalania, mają swój urok i nadal wielu zwolenników. Są one jednak mało efektywne, gdyż większość ciepła (80-90%) ucieka przez komin. Potrzebują też ogromnych ilości opału oraz dużo tlenu (200-1000 m3/h), co może być problemem, gdy w domu są zamontowane nowoczesne, szczelne okna i drzwi. Takie kominki służą tylko do okazjonalnego palenia dla przyjemności. Decydując się na kominek otwarty trzeba też szczególnie zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie można zostawiać palących się polan na noc oraz należy je wygaszać przed wyjściem z domu.

 

...czy zamkniętym paleniskiem?

 

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładu lub kasety kominkowej. Funkcjonują one w podobny sposób, a główna różnica między nimi polega na tym, że kasetę można zamontować w już istniejącym kominku, natomiast wkłady są przeznaczone tylko do kominków nowo budowanych.

 

Wkłady kominkowe to zamknięte paleniska, wykonane z akumulujących ciepło, odpornych na wysoką temperaturę materiałów - głównie stali i żeliwa. Wyposażone są w wylot spalin oraz przeszklone drzwiczki. Wkłady tylko niewielką część ciepła oddają poprzez szybę. Główne znaczenie ma przekazywanie ciepła przez czynnik grzewczy - może nim być powietrze, opływające konwekcyjnie wkład i przekazywane do innych pomieszczeń przez specjalny system kanałów, lub woda zasilająca instalację c.o.

 

Kominki z wkładem mogą być dodatkowym źródłem ciepła w domu i służyć do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych lub być podstawowym źródłem ogrzewania. W takich kominkach aż 80% energii cieplnej zostaje w domu. Potrzebują też 5-6 razy mniej drewna niż kominki otwarte.

 

Wybór wkładów kominkowych jest ogromny. Różnią się wielkością, mocą, kształtem, rodzajami drzwiczek i szyb, czy sposobem wykończenia.

 

Ciepło w całym domu

 

Systemy rozprowadzania gorącego powietrza z kominka mogą funkcjonować w dwojaki sposób:

  • z obiegiem naturalnym, gdzie wykorzystywane jest zjawisko konwekcji, czyli unoszenia się gorącego powietrza w obudowie kominka. Powietrze uchodzące ku górze jest rozprowadzane kanałami do innych pomieszczeń. System ten jest niezawodny, ponieważ do działania nie potrzebuje energii elektrycznej. Jednak jego wadą jest mała odległość, na którą może być rozprowadzane powietrze (najwyżej 3 m od kominka), a co za tym idzie, może on ogrzać nie więcej niż 3-4 pomieszczenia.
  • z obiegiem wymuszonym, który daje znacznie większe możliwości ogrzewania. Zamontowana w systemie turbina elektryczna wymusza przepływ gorącego powietrza. Może być ona umieszczona pod wkładem, jednak to rozwiązanie ma mniejszą wydajność i przepustowość (do 150 m3/h). Znacznie lepsze są turbiny umieszczone nad kominkiem, które mają przepustowość do 600 m3/h i mogą rozprowadzić powietrze do 8-10 pomieszczeń.
  • Kominek można również wykorzystać jako podstawowe lub wspomagające źródło ciepła do zasilania wodnego ogrzewania grzejnikowego lub podłogowego. Potrzebny jest do tego kominek z płaszczem wodnym, którego budowa różni się od zwykłego wkładu. Spaliny pochodzące ze spalanego w nim wsadu nie ogrzewają powietrza - tak jak w kominkach otwartych czy wkładach kominkowych, ale wodę, podobnie jak kotły na paliwa stałe czy gaz lub olej. W tych kominkach tylko niewielka część ciepła (10-20%) jest przekazywana na zasadzie promieniowania. Cała reszta to ciepło przekazywane wodzie, która napływając między ścianki płaszcza otaczającego komorę paleniska, odbiera od nich ciepło, a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej.

Moc cieplna takich kominków wynosi od kilkunastu do ok. 40 kW. Warto jednak pamiętać, że moc jest zmienna i uzależniona od ilości paliwa oraz fazy jego spalania.

Ciąg dalszy artykułu w numerze specjalnym
Budujemy Dom "Wnętrza 2006"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny