Jak zamontować wkład i wykonać obudowę kominka?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zamontować wkład i wykonać obudowę kominka?

Obudowę wkładów kominkowych wykonuje się z dowolnych materiałów niepalnych. Zwykle dzieli się ją na dolną część z cokołem i ściankami bocznymi oraz okap. Część dolną można sporządzić według własnego pomysłu lub wykorzystać gotowe elementy obudów do konkretnych modeli kominków, które mają różne formy i wykonane są z rozmaitych materiałów. Można je kupić w marketach budowlanych.

Jak wybudować kominek?

Ze względu na znaczny ciężar samego wkładu (100-300 kg), cokół i podłoga, na której on stanie, musi mieć dostateczną wytrzymałość - warto o tym pamiętać już na etapie projektu budynku. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu swobodnego dostępu do wyczystki na dole przewodu kominowego.

Po sporządzeniu części dolnej kominka, można przystąpić do montażu wkładu i pozostałych elementów. W pierwszej kolejności, po wypoziomowaniu obudowy wkładu - za pomocą żaroodpornej rury stalowej najczęściej o średnicy 200 mm - łączy się czopuch z kominem. Średnica rury musi odpowiadać wymiarowi wylotu spalin - nie wolno montować złączek redukcyjnych zmniejszających przekrój. Można natomiast powiększyć średnicę rury odprowadzającej spaliny, gdy wylot z wkładu ma mniejszą średnicę.

Sposób podłączenia do komina zależy od materiału - w przypadku kominów prefabrykowanych, rurę stalową wsuwa się w trójnik i uszczelnia, natomiast w kominach murowanych osadza się rozetkę dwuścienną. Głębokość wsunięcia rury nie może zmniejszać przekroju kanału kominowego, a na doprowadzeniu można zaplanować nie więcej niż dwa kolanka. Po przyłączeniu rury warto próbnie rozpalić we wkładzie. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych nieszczelności (przenikania dymu). Kolejne czynności zależeć będą od sposobu rozprowadzenia ciepła.

Przy bezpośrednim nawiewie do pomieszczenia, można przystąpić do ustawienia bocznych ścianek okapu i wykonania w nich (na wysokości ok. 2 m) otworów pod kratki. Nieco wyżej niż kratki montuje się poziomą przegrodę, a blisko sufitu drugą parę kratek, "chłodzących" szczyt okapu.

Okap murowany można pozostawić bez ocieplenia od strony wewnętrznej, ale przy pokryciu z płyt gipsowo-kartonowych należy ułożyć izolację z wełny mineralnej, a ognioodporne płyty ułożyć dwuwarstwowo. Jeśli nie przewiduje się instalacji systemu rozprowadzenia powietrza, to w ten sam sposób mocuje się ściankę frontową i wykańcza jej powierzchnię.

W przypadku współpracy kominka z DGP, niezależnie od tego, czy będzie to instalacja grawitacyjna czy z dmuchawą, montuje się przegrodę poziomą z otworem pozwalającym na osadzenie rury wylotowej do podłączenia skrzynki rozdzielaczowej lub aparatu nawiewnego. Rury rozprowadzające muszą być ocieplone, nawet gdy przebiegają przez pokoje ogrzewane. W przeciwnym razie, gdy nie palimy w kominku na rurach może wykraplać się wilgoć z powietrza. Izolacja z wełny mineralnej wycisza też odgłos płynącego kanałami powietrza.

Etapy budowy kominka - 3 kroki:

Wymurowanie podstawy i osadzenie wkładu kominkowego
Wymurowanie podstawy i osadzenie wkładu kominkowego (fot. Cz. Dąbrowski)
Montaż marmurowych płyt okalających wkład i podwójnych ognioodpornych płyt g-k
Montaż marmurowych płyt okalających wkład i podwójnych ognioodpornych płyt g-k (fot. Cz. Dąbrowski)
Gotowy kominek
Gotowy kominek (fot. Cz. Dąbrowski)

Kominki z płaszczem wodnym wymagają wykonania podłączeń przewodów hydraulicznych zgodnie ze schematem instalacji, przy czym warto zapewnić sobie możliwie łatwy demontaż obudowy, pozwalającej na dostęp do jej wnętrza. Inne elementy wodnego ogrzewania powinno się umieścić poza kominkiem, np. w sąsiednim pomieszczeniu lub na strychu.

Wkłady kominkowe przystosowane są najczęściej do pracy w systemie otwartej instalacji grzewczej, którą należy wyposażyć w bezciśnieniowe naczynie wzbiorcze, samoczynny zawór uzupełniający ubytek wody, rurę wznośną połączoną z naczyniem oraz rurę przelewową do odprowadzenia nadmiaru wody do kanalizacji. Komplikuje to montaż wkładu, zwłaszcza gdy trudno znaleźć miejsce na wymienione elementy instalacji. Można też zdecydować się na zakup wkładu wyposażonego w układ zabezpieczenia przed przegrzaniem, który może pracować w zamkniętym systemie ogrzewania.

Schemat instalacji grzewczej: kominek z płaszczem wodnym współpracujący z kotłem gazowym
Schemat instalacji grzewczej: kominek z płaszczem wodnym współpracujący z kotłem gazowym

Redaktor: Cezary Jankowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Beata

01 Lut 2020, 14:51

Czy kawałek tej kamionki jak na zdjęciu u góry może zostać w komorze z kominkiem nie będzie mu przeszkadzała wysoka temperatura

time image

Gość Vit

29 Lut 2016, 09:28

Ważne, aby wkład kominkowy również został wewnątrz wyłożony z odpowiedniego materiału. Szczególnie dobrym wyborem będą płyty wermikulitowe. Są to płyty wysokotemperaturowe. Ich zaletą jest to, że podwyższają temperaturę spalania wewnątrz komory i tym samym przyczyniają ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje