Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Planujemy łazienkę
Odpowiednio zaaranżowana łazienka może nas radośnie budzić co rano i napełniać pozytywną energią na długi dzień (fot. Pool-Spa) ...lub sprzyjać relaksowi i wyciszeniu w romantycznej scenerii (fot. Sanitec Koło)Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę kilku osób. Musi być...
Odpowiednio zaaranżowana łazienka może nas radośnie budzić co rano i napełniać pozytywną energią na długi dzień (fot. Pool-Spa)
...lub sprzyjać relaksowi i wyciszeniu w romantycznej scenerii (fot. Sanitec Koło)

Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę kilku osób. Musi być równocześnie oryginalna i funkcjonalna, niezawodna technicznie i piękna. Ale najważniejsze, żebyśmy się w niej dobrze czuli - dlatego wśród nowych trendów wybierajmy te najbliższe sercu.

Z głową

 

Stworzenie ładnego i wygodnego pomieszczenia wcale nie jest łatwe - wymaga nie tylko smaku i wyobraźni, ale też sporej wiedzy fachowej.

 

Na początek warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, precyzujących nasze potrzeby.

 

Czy planujemy łazienkę dla bezdzietnej pary, rodziny z dziećmi czy starszych ludzi? Jakie są ich przyzwyczajenia?

 

Jakie sprzęty chcemy tu zmieścić: wannę, kabinę, czy jedno i drugie, a może wannę z hydromasażem, jedną umywalkę czy dwie, tylko WC czy też bidet i pisuar? Czy urządzenia sanitarne będą stojące czy podwieszane na stelażu? Czy planujemy salon kąpielowy z toaletką i fotelem? Czy podobają nam się baterie sztorcowe czy naścienne?

 

Odpowiedzi na te pytania pomogą nam zarówno w doborze urządzeń sanitarnych, w ustaleniu sposobu i miejsca ich ustawienia, jak również w wyborze mebli łazienkowych. W domu jednorodzinnym standardem są dwie łazienki - warto zastanowić się nad tym, jakie urządzenia w nich zamontować. Bidet w łazience dla gości wydaje się zbędnym luksusem, a brak drugiej umywalki w łazience pracującego małżeństwa może być istotną niedogodnością.

 

I z fantazją

 

Wybierając styl łazienki kierujmy się modą, ale też własnym temperamentem. Uczciwie odpowiedzmy sobie na pytania: czy preferujemy stylistykę klasyczną i elegancką czy raczej zupełnie ekstrawaganckie wnętrza futurystyczne. Czy wolimy kolorystykę harmonijną i wyciszoną czy lepiej czujemy się w pomieszczeniu pełnym soczystych barw i kolorystycznych zestawień. Pamiętajmy, że dokonujemy wyboru na lata.

 

Jeśli chodzi o najnowsze trendy, to szczęśliwie obserwuje się odejście od form bardzo minimalistycznych, chłodnych i pozbawionych detalu, a coraz więcej znaleźć można propozycji pełnych koloru i radosnej energii.

 

Wycinamy łazienkę

 

Czas na wstępne projektowanie. Będzie to łatwe, jeżeli przed nami zadanie zagospodarowania łazienki dużej. Stwarza nam ona możliwość wyraźnego podziału na strefy - suchą, zwaną też wypoczynkową oraz mokrą: kąpielowo-pielęgnacyjną (umywalka, kabina prysznicowa i wanna) i sanitarną (WC i bidet). Należy jednak uważać, by nie przeholować - zbyt duża łazienka też sprawia problemy, a źle zaplanowana może wydawać się nieprzytulna i niewygodna.

 

Na początek warto na papierze milimetrowym narysować plan łazienki oraz skompletować wycięte z papieru modele sprzętów i mebli, w które chcemy ją wyposażyć. W ten sposób możemy spróbować różnych ustawień, co pomoże w podjęciu wielu ważkich decyzji. Planując wnętrze musimy pamiętać, że wokół umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, sedesu i bidetu trzeba zostawić wolną przestrzeń (patrz rysunki) - to niezbędny warunek wygodnego z nich korzystania.


Duży salon łazienkowy - dzięki ściance montażowej przestrzeń pod ścianami pozostawiono wolną, zagospodarowując jedynie środek pomieszczenia (fot. Grohe)
W tej łazience ażurowa ścianka montażowa pozwoliła wyeksponować "na wejście" umywalkę z lustrem i dyskretnie zasłonić część kąpielową (fot. Ceramika Paradyż)
Małą gościnną łazienkę możemy wyposażyć jedynie w natrysk lub kosztem wolnej przestrzeni przy dobrym planowaniu zmieścić nawet sporą wannę narożną z kabiną natryskową (fot. Ravak)

Granice fantazji

 

Przesuwając papierowe modele musimy liczyć się z ograniczeniami.

 

Pierwsze związane są z instalacją wodno-kanalizacyjną. I tak, sedes musi standardowo znajdować się nie więcej niż o metr od niej. Na ustawienie innych urządzeń połączonych z instalacją przewidziane są już 3 metry. Jeśli brodzik lub miskę ustępową chcemy mieć dalej, musimy umieścić je na podwyższeniu.

 

Planując łazienkę, już na etapie projektu domu, dobrze przemyśleć usytuowanie drzwi. Jeśli odstęp drzwi od ściany wynosi 60 cm to zmieścimy pralkę, jeśli 90 cm możemy umieścić tu kabinę prysznicową. Pamiętajmy też o dobrym rozplanowaniu wystarczającej liczby gniazdek elektrycznych i punktów świetlnych oraz wentylacji mechanicznej. Rozważmy, czy chcemy mieć ogrzewanie podłogowe.

 

Grzejnik, najlepiej drabinkowy, najkorzystniej zainstalować w pobliżu prysznica lub wanny, by po kąpieli sięgnąć po ciepły ręcznik. Drabinki nie musimy wieszać, można postawić ją prostopadle do ściany. Należy pamiętać, że bezpieczny odstęp od grzejnika elektrycznego lub wodno-elektrycznego do umywalki, wanny i natrysku powinien wynosić min. 60 cm. Jeśli łazienka ma okno, warto zostawić do niego swobodny dostęp. Gdy postawimy pod nim umywalkę - pozbawimy się możliwości zamontowania nad nią lustra, wanna i szafki - utrudnią jego otwieranie oraz mycie.

 

Z kolei, jeśli łazienka jest duża i przewidujemy w niej także małą siłownię, warto taki sprzęt ustawić przy oknie, aby ćwiczyć przy naturalnym świetle i świeżym powietrzu. Jeśli łazienka jest mniejsza, i przestrzeń pod oknem wydaje się bezużyteczna, postawmy tam piękny kwiat, który świetnie będzie rósł, a łazience doda uroku.

 

Łazienka ze skosami, wbrew pozorom, nie ma tak wielu ograniczeń. Bez problemu możemy ustawić pod skosami wannę, bidet, sedes czy szafki lub pralkę. Należy jedynie pamiętać o tym, aby można było przed nimi swobodnie stanąć, czyli trzeba zapewnić minimalną wysokość - 190 cm. Przy najniższych miejscach pod skosami możemy wpasować szafki i półki, które mogą idealnie wypełnić pozornie nieużyteczne miejsca.

 

Oderwać się od ściany

 

Planując łazienkę pamiętajmy o ogromnych możliwościach aranżacyjnych, jakie dają nam samonośne ścianki montażowe. Pomogą nam podzielić łazienkę na strefy, co poprawi proporcje pomieszczenia.

 

Murek z umywalką na wprost wejścia może osłaniać część sanitarną z WC i bidetem, ścianka oddzieli wannę od natrysku, a dodatkowo wygospodarujemy na niej półki.

 

Innym sposobem na podział dużego pomieszczenia mogą być ścianki z pustaków szklanych (tzw. luksfery) lub usytuowana na środku wyspa - wanna w nietypowym kształcie - okrągła lub eliptyczna.

 

Na pierwszy rzut oka

 

Po otwarciu drzwi powinniśmy zobaczyć najbardziej atrakcyjny element wyposażenia łazienki. Może to być utrudnione, kiedy do łazienki są dwa wejścia, np. z sypialni i korytarza. Wtedy na widoku z pierwszego wejścia możemy postawić umywalkę z lustrem, a z drugiego efektowną ściankę działową, przy której będzie stała ładnie wkomponowana szafka lub krzesło. Umywalki można również rozłączyć - jedną usytuujemy naprzeciwko jednych drzwi, a drugą na wprost drugich.

 

Zgodnie z zasadami, nie powinno eksponować się sedesu i bidetu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby po otwarciu drzwi zobaczyć wannę czy kabinę prysznicową.

 

W niewielkiej łazience

 

Co zrobić, gdy przy niewielkim metrażu naszego domostwa możemy sobie pozwolić tylko na jedną łazienkę, z której będą korzystały np. cztery osoby? Koniecznie trzeba postarać się, by w sąsiedztwie części dziennej umieścić osobną toaletę z umywalką. Jeżeli wejście zaplanujemy poza zasięgiem wzroku osób przebywających w części wypoczynkowej lub jadalni, będzie można korzystać z niej bez skrępowania. Jest to rozwiązanie wygodne dla gości, którzy w jej poszukiwaniu nie będą zagłębiali się w bardziej prywatne regiony domu. Tam, w pobliżu sypialni i pokoi dzieci jest miejsce na rodzinną łazienkę. Dla wygody domowników, a przede wszystkim w celu rozładowania porannych "korków", zasadne jest zamontowanie w niej dwóch umywalek, a także zainstalowanie podwójnych gniazdek elektrycznych.

 

Do niewielkiej łazienki nie radzimy na siłę wpychać i wanny, i kabiny prysznicowej - lepiej słuchawkę prysznica zamontować nad wanną, a przed zalaniem łazienki zabezpieczyć się specjalną osłoną prysznicową.

 

Jeżeli nie zmieści się nam bidet, a nie chcemy zrezygnować z wygody, jaką on zapewnia, warto skorzystać z innego rozwiązania, wymyślonego specjalnie do małych wnętrz - kupujemy baterię umywalkową z wyciąganą rączką, sedes instalujemy w pobliżu umywalki i mamy "dwa w jednym".

Łazienkę dla osób starszych warto wyposażyć w pomocne akcesoria: uchwyty, specjalnie wyprofilowaną umywalkę, krzesło (fot. Sanitec Koło)
...a dzieciom kupić bardzo praktyczny podnóżek (fot. Sanitec Koło)

Dla juniora dla seniora

 

Gdy w domu są dzieci lub osoby starsze warto wyposażyć łazienkę w dodatkowe elementy, które im ułatwią, a czasem wręcz umożliwią, samodzielną toaletę.

 

Małym dzieciom można przed umywalką ustawić stabilny podnóżek, który umożliwi mycie rączek. Taki sam podnóżek, plus specjalna nakładka ze zmniejszonym otworem, ułatwi korzystanie z WC. Wszystkie gniazdka elektryczne, oczywiście przystosowane do pomieszczenia o podwyższonej wilgotności (dodatkowo zabezpieczone klapką), warto zamontować na takiej wysokości, by znalazły się poza zasięgiem małych dzieci.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa seniorom lub osobom mniej sprawnym wymaga przemyślanych rozwiązań. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o łatwym dostępie do łazienki. Do obowiązkowego wyposażenia łazienki "specjalnego przeznaczenia" należą uchwyty naścienne. Przy sedesie trzeba je zamontować na wysokości 65-75 cm, by umożliwiały wstawanie i siadanie. Przy prysznicu sprawdzają się pionowe poręcze długości od 30 do 60 cm, przymocowane tak, by ich środek znajdował się 100-125 cm od podłogi. Amatorom kąpieli w wannie zaleca się ustawienie przy niej stabilnego podestu równego jej wysokości lub wpuszczenie nieco wanny w podłogę. Do kabiny prysznicowej warto wstawić składane krzesełko.

 

Szykując łazienkę dla osób poruszających się na wózku trzeba pamiętać o zainstalowaniu szerszych drzwi. Nie bez znaczenia jest wysokość, na jakiej znajdzie się sedes. Jego krawędź powinna być oddalona od ściany o ok. 70-75 cm, co umożliwi ustawienie wózka równolegle do jego boku. Ważna jest jego wysokość - jeżeli będzie to 50-52 cm, niepełnosprawny będzie mógł opierać stopy o podłogę. Jak najbliżej sedesu montujemy umywalkę, najlepiej prostą, nie mniejszą niż 60x45 cm. Jej górna krawędź powinna znaleźć się na wys. 80-85 cm, dolna nie niżej niż 67 cm od podłogi - dzięki takiemu jej usytuowaniu wystarczy miejsca na wózek. W każdej łazience, nie tylko tej z której korzystają dzieci lub seniorzy, podłogę warto wyłożyć płytkami antypoślizgowymi albo specjalnym gresem.

 

Dyskretne pranie

 

Jeżeli to tylko możliwe na pralnię i suszarnię przeznaczmy oddzielne pomieszczenie gospodarcze. Czasami jednak pralkę musimy zamontować w łazience - możemy ją wówczas dyskretnie ukryć lub wręcz przeciwnie - wyeksponować model dopasowany stylistycznie do wnętrza.

 

Wybór pralki musi uwzględniać wymiary pomieszczenia - nie bez znaczenia będzie tu sposób jej ładowania (od góry czy od przodu), gdyż modele te różnią się wymiarami; ładowana od góry jest zazwyczaj węższa. Ładowanej od przodu trzeba zapewnić wolną przestrzeń przed nią, aby można było ją wygodnie obsługiwać, natomiast nad ładowaną od góry nie będzie można powiesić szafki czy półek. Doskonałym miejscem dla pralki jest wnęka, którą łatwo zasłonić (np. drzwiami suwanymi, składanymi lub roletą) lub sąsiedztwo umywalki - pod wspólnym blatem.

 

Pamiętajmy o wygodzie

 

Myśląc o tym, jak uczynić łazienkę piękną, nie zapominajmy o tym, jak ważną rzeczą jest łatwość utrzymania jej w czystości:

  • zainstalujmy podwieszane urządzenia sanitarne
  • wybierzmy ceramikę i szkło pokryte powłoką odporną na zabrudzenia
  • unikajmy trudnych do umycia zakamarków
  • pochowajmy wszystkie zbędne rzeczy: sprzęty gospodarcze w innym pomieszczeniu,
kosmetyki w zamkniętych szafkach i szufladach; jako ozdoba lepiej sprawdzi się piękna muszla i flakon perfum niż bateria butelek i słoiczków.

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny