Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Nie tylko dla ubrań
Garderobę, która jest częścią sypialni dobrze oddzielić drzwiami przesuwnymi z mlecznego szkła, dzięki temu wnętrze wydaje się bardziej przestronne (fot. Komandor) W szerokiej garderobie warto wykorzystać również środek pomieszczenia (fot. Senator) Druciane kosze umożliwiają swobodny obieg powietrza (fot. Indeco)W każdym domu potrzeba dużo miejsca na niezliczone rzeczy, które lubimy gromadzić. Urządzając dom...
Garderobę, która jest częścią sypialni dobrze oddzielić drzwiami przesuwnymi z mlecznego szkła, dzięki temu wnętrze wydaje się bardziej przestronne (fot. Komandor)
W szerokiej garderobie warto wykorzystać również środek pomieszczenia (fot. Senator)
Druciane kosze umożliwiają swobodny obieg powietrza (fot. Indeco)

W każdym domu potrzeba dużo miejsca na niezliczone rzeczy, które lubimy gromadzić. Urządzając dom musimy przewidzieć szafy wolno stojące lub praktyczniejsze wnękowe, a najlepiej znaleźć miejsce na garderobę.

Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy. Szafy wolno stojące łatwiej dopasować do stylowo urządzonego pomieszczenia, możemy je w razie potrzeby przesunąć lub zabrać ze sobą przy przeprowadzce. Nie dają jednak możliwości aranżacji wnętrza w zależności od potrzeb mieszkańców, gorzej wykorzystują przestrzeń i przytłaczają pomieszczenie.

 

Szafy wnękowe są dyskretniejsze, zabudowują przestrzeń po sam sufit, trudniej jednak przyjdzie nam przemeblować pokój lub zmienić jego styl.

 

Do nielicznych wad garderoby musimy zaliczyć dodatkowe zużycie miejsca potrzebnego na komunikację i większą możliwość kurzenia się rzeczy.

 

Reszta to zalety.

 

Garderoba to wygoda

 

Możemy urządzić ją dwojako - jako elegancką przebieralnię z lustrami, toaletką i krzesłem lub jako magazyn wszystkich ubrań i pomieszczenie gospodarcze na deskę do prasowania, walizki, narzędzia do majsterkowania.

 

Garderobę możemy zaplanować bardzo funkcjonalnie, przeznaczając optymalną ilość miejsca na nasze rzeczy: długie płaszcze i sukienki, buty i kapelusze, narty czy snowboard.

 

W praktycznych szufladach na rolkach i przejrzystych regałach mamy idealny dostęp do wszystkiego, niczego nie trzeba szukać. Zawsze pod ręką czekają wyprasowane ubrania i dodatki, poukładane według częstotliwości używania lub innego klucza.

 

Jednocześnie urządzenie garderoby może być bardzo tanie - montując same półki i drążki unikamy najpoważniejszego wydatku, jakim są drzwi suwane w szafie wnękowej.

 

Gdzie te szafy

 

Idealnym miejscem na przechowywanie odzieży jest sąsiedztwo sypialni lub ona sama. Tu rozbieramy się przed pójściem spać i ubieramy po porannej kąpieli. Najlepiej zaplanować szafę w sypialni każdego z członków rodziny. Dodatkowo przyda się też duża szafa lub garderoba dostępna dla wszystkich mieszkańców.

 

Decydując się na garderobę godzimy się przeznaczyć na ten cel jedno z pomieszczeń lub "odcinamy" fragment innego. Jeżeli z garderoby będą korzystać dwie osoby, wystarczy, by miała ok. 6 m2, jeśli domowników jest więcej - potrzebne będzie ok. 10 m2. W drugim przypadku, na garderobę ogólnodostępną, dobrze jest wykorzystać wnętrze z trudnymi do zagospodarowania w inny sposób skosami - poddasze albo przestrzeń pod schodami.

 

Najkorzystniej jest, jeśli garderoba ma własne okno, z dobrą żaluzją (by ubrania nie traciły kolorów). Okno pozwala nam wietrzyć to pomieszczenie, w którym wentylacja odgrywa bardzo istotną rolę. W końcu przechowujemy tu nie tylko wierzchnie okrycia, ale też obuwie i sprzęt sportowy. Jeśli pomieszczenie nie ma okna, musimy doprowadzić wentylację. Jeśli nie mamy wolnego pionu wentylacyjnego, możemy umieścić kratkę w ścianie do innego pomieszczenia. A drzwi do garderoby nie powinny być zbyt szczelne.

 

Równie ważne są odpowiednie warunki higieniczne. Gromadzący się kurz nie sprzyja ani ubraniom, ani nam. Dlatego podłoga powinna być tu łatwa do odkurzenia i przetarcia na mokro. Praktycznym pokryciem dla garderobianej podłogi jest wykładzina elastyczna lub płytki ceramiczne. Na ściany dobrze jest wcześniej nakleić winylową tapetę lub pomalować je zmywalną farbą. Dzięki temu dadzą się, od czasu do czasu, przetrzeć wilgotną szmatką.

Ciąg dalszy artykułu w numerze specjalnym
Budujemy Dom "Wnętrza 2006"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny