Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Schodami do celu
Do nowoczesnych wnętrz pasują schody lekkie, oszczędne w formie, wykonane z drewna, metalu i szkła (fot. Zlem) W awangardowych domach można spotkać schody całkiem niebanalne (fot. Komfort) Gotowe schody modułowe (fot. Maripoli)W każdym domu, w którym pomieszczenia usytuowane są na co najmniej dwóch kondygnacjach, potrzebne są schody. Jako pionowy element, który łączy ze sobą...
Do nowoczesnych wnętrz pasują schody lekkie, oszczędne w formie, wykonane z drewna, metalu i szkła (fot. Zlem)
W awangardowych domach można spotkać schody całkiem niebanalne (fot. Komfort)
Gotowe schody modułowe (fot. Maripoli)

W każdym domu, w którym pomieszczenia usytuowane są na co najmniej dwóch kondygnacjach, potrzebne są schody. Jako pionowy element, który łączy ze sobą poszczególne poziomy domu, są czymś w rodzaju jego kręgosłupa. Muszą więc być stabilne, wygodne i bezpieczne. Powinny też harmonijnie komponować się z wystrojem wnętrza.

Uroda i...

 

Schody są środkiem komunikacji i jednocześnie rodzajem architektonicznej rzeźby, wzbogacającej urodę wnętrza domu. Zależnie od tego, jaką chcemy nadać im rangę, mogą być proste i skromne lub bardzo dekoracyjne i okazałe.

 

Jeśli decydujemy się na schody niebanalne, zadanie najlepiej powierzyć architektowi.

 

Lekkie schody metalowe, oszczędne w formie, ale o wyrazistym charakterze, mogą być ważnym akcentem dekoracyjnym we wnętrzu urządzonym w nowoczesnym stylu. Styl wnętrza mogą podkreślać przyciągające wzrok balustrady o ciekawym rysunku, wykonane ze stalowych kształtowników, prętów, rurek czy linek. Lekkość schodów podkreślą wypełnienia z bezbarwnego lub kolorowego szkła.

 

Do wnętrz urządzonych klasycznymi meblami będą pasowały schody z prostymi biegami, wykończone drewnem lub kamieniem, z ozdobnie toczonymi, frezowanymi lub rzeźbionymi tralkami. Ich bryła może być masywna, ale nie powinna dominować we wnętrzu, aby nie konkurować z jego wystrojem. Przy meblach stylowych odpowiednie będą również schody z ręcznie kutą balustradą, z motywami nawiązującymi do epoki, z której pochodzą meble, lampy i inne elementy wyposażenia.

 

...wygoda

 

Schody zazwyczaj umieszcza się w holu lub salonie. Jeśli mają być elementem dekoracyjnym wnętrza i chcemy im nadać atrakcyjną formę, umieśćmy je w salonie. Z kolei względy użytkowe wskazują na lokalizację w holu - korzystanie z nich jest mniej krępujące. Ponadto, tak usytuowane ograniczą nieco docieranie na wyższą kondygnację dźwięków z pomieszczeń na parterze.

 

Jeżeli dysponujemy wystarczającą przestrzenią holu, dobrym rozwiązaniem są schody o prostych biegach (jedno- lub dwubiegowe). Charakteryzują się one jednakową wysokością i szerokością stopni oraz takim samym nachyleniem biegów na całej długości, dzięki czemu są wygodne i bezpieczne. Na dużą swobodę projektowania pozwalają zwłaszcza schody łamane, ponieważ długość poszczególnych biegów można dowolnie regulować, dostosowując ją do wymiarów pomieszczenia.

 

W sytuacjach zaś, kiedy jest za mało miejsca na umieszczenie schodów o prostych biegach, stosuje się schody zabiegowe. Pozwalają one na skrócenie długości biegów, a tym samym wymagają mniej przestrzeni potrzebnej do ich budowy. Podobne możliwości stwarzają schody kręte. Ponieważ mają kształt walca, zajmują niewiele miejsca. Należy jednak pamiętać, że stopnie zarówno schodów zabiegowych jak i krętych, mają zróżnicowaną szerokość, co sprawia, że są mniej bezpieczne, trudniej też będzie nam wnieść na piętro kanapę czy szafę.

(fot. Schody-Chmiela)
Dla efektu wizualnego decydujące znaczenie ma balustrada m.in. artystycznie kute elementy o fantazyjnych kształtach (fot. Stalplast)

Budujemy schody

 

Schody w domu jednorodzinnym można zbudować w trakcie wznoszenia jego konstrukcji lub też zamontować później - w czasie wykańczania wnętrz. W pierwszym przypadku mogą to być schody żelbetowe lub drewniane. Schody żelbetowe wykańcza się drewnem (litym lub klejonym warstwowo), płytkami ceramicznymi lub kamieniem naturalnym.

 

Jednak w domach jednorodzinnych buduje się je stosunkowo rzadko, ponieważ są ciężkie i dość pracochłonne. Znacznie popularniejsze są schody drewniane. Robi się je z twardych gatunków drzew liściastych, np. dębu, buku, jesionu, klonu, orzecha, a także coraz częściej z drzew egzotycznych. Mogą być pełne (z podstopnicami) lub ażurowe, jedno bądź dwubiegowe (ze spocznikiem lub bez niego), albo też zabiegowe.

 

Do wyboru mamy schody na wymiar i schody gotowe. Producenci przygotowują poszczególne elementy, które montuje się w domu. Ich wielkość i formę można bez problemów dostosować do przestrzeni, jaką chcemy na nie przeznaczyć.

 

Wśród schodów gotowych najpopularniejsze są modułowe, w których elementy nośne umieszczone są w połowie długości stopni, tworząc z nimi pojedyncze moduły. Łączy się je ze sobą według projektu własnego lub zaproponowanego przez producenta. Mają konstrukcję metalową lub drewnianą.

 

Dobre oparcie

 

Formę samych schodów musimy czasem dostosować do szczególnych warunków ich lokalizacji, natomiast możliwości komponowania wzoru balustrady są wprost nieograniczone. Możemy więc pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, pod warunkiem oczywiście, że wzornictwo balustrady będzie współgrało z wystrojem pomieszczenia.

 

Do wyboru mamy balustrady - od tych tradycyjnych, z prostymi lub ozdobnie toczonymi tralkami, przez wykonane z drewna giętego, metalowych prętów czy artystycznie kute, aż po bardziej nowoczesne - lekkie i ażurowe, z prostych listew, stalowych linek lub szkła.

 

Konstrukcja balustrady składa się z pionowych słupków, poręczy i wypełnienia. Wszystkie te elementy mogą być wykonane z tego samego lub z różnych materiałów. Pionowe słupki są elementem nośnym, podtrzymującym poręcz. Aby zapewniły stabilność całej balustradzie, rozmieszcza się je zwykle co 90-120 cm. Poręcz zaś wykonuje się z drewna, metalowych rur lub elementów kutych. Cieplejsze i milsze w dotyku są poręcze drewniane, ale wybór materiału zależy od wzornictwa całej balustrady. O ostatecznym jej wyglądzie decyduje wypełnienie. Mogą to być elementy ozdobnie rzeźbione lub proste, tworzące mniej lub bardziej ażurowy wzór. Można też zastosować wypełnienie z arkuszy perforowanej blachy, z drewnopodobnych płyt czy ze szklanych tafli (ostatnio bardzo modne). Szkło powinno być bezpieczne - hartowane lub klejone (z folią wewnątrz). Jego powierzchnia zaś może być gładka i przezroczysta lub piaskowana.

 

Trzeba jednak pamiętać, że zadaniem balustrady jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa osobom wędrującym po schodach. Z tego też powodu, prześwit między poszczególnymi elementami balustrady (zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci) nie powinien wynosić więcej niż 10-12 cm. Aby była wygodnym oparciem przy wchodzeniu, poręcz powinna znajdować się na wysokości co najmniej 90 cm. Przy stromych schodach, zwłaszcza jednobiegowych, warto zamontować poręcz z obu stron ich biegu.

 

Efektownie i bezpiecznie

 

Od dobrego oświetlenia schodów zależy bezpieczeństwo ich użytkowania i efekt wizualny. Jeśli schody dobudowane są do ściany zewnętrznej, w dzień światło może im zapewnić usytuowane na niej okno, a wieczorem i w nocy - kinkiety rozmieszczone wzdłuż ich biegu. Przy czym ważne jest, aby można było je włączać i na dole, i na górze. Schody umieszczone pośrodku pomieszczenia (zwłaszcza kręcone), także muszą być dobrze oświetlone zarówno światłem dziennym, jak i sztucznym. To drugie zapewnią lampy, dające równomierne, niekontrastowe światło odpowiednio rozmieszczone na dolnej i górnej kondygnacji.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny