Przy masażu w pozycji stojącej ciało poddawane jest bezpośredniemu biczowaniu, skierowanemu na określony odcinek ciała - przeważnie okolice kręgosłupa. Ustawiając się odpowiednio i kierując strumień wody na bolesne miejsce czy zbyt napięte mięśnie, odczuwamy ulgę.
Taki hydromasaż działa rozluźniająco, a zarazem pobudzająco, koi nerwy, uspokaja, pobudza krążenie. Dobrze jest stosować prysznice naprzemienne (bicze szkockie) - raz ciepły, raz zimny, co powoduje kolejne kurczenie i rozkurczanie naczyń krwionośnych, a tym samym pobudza krążenie i poprawia wygląd skóry. Pozycja pionowa, w jakiej bierze się kąpiel pod prysznicem nie jest zalecana dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.
Panel do masażu
W porównaniu z wannami prysznicowe panele do hydromasażu są zdecydowanie łatwiejsze w montażu i obsłudze. Z założenia są bardziej oszczędne, i to zarówno pod względem zużycia wody, jak i energii. Ich ceny są naprawdę przystępne, a jednocześnie zapewniają dobry masaż (wodny, biczowy, relaksacyjny, pod niewielkim ciśnieniem wody). Panele lub kabiny prysznicowe można zamontować w niemal każdej, nawet niewielkiej łazience. Nie ma on specjalnych wymagań przestrzennych, ani instalacyjnych. Jedyne obostrzenie dotyczy ciśnienia w instalacji - nie może ono być niższe niż bary.
Mając w planach montaż paneli lub kabin prysznicowych w instalacjach, w których woda ujmowana jest z własnej studni, trzeba zapewnić odpowiednie ciśnienie za pośrednictwem zestawu hydroforowego. Jeśli ciśnienie będzie zbyt małe, to z dysz będzie wypływała woda słabszym strumieniem, nie będzie więc masować. Większość kabin nie spełni swojego zadania, jeśli doprowadzimy do nich ciepłą wodę przygotowaną w podgrzewaczu przepływowym. Może on nie nadążyć z podgrzewaniem wody i taka kąpiel będzie przyjemna jedynie dla zwolenników chłodnych natrysków.
Panele do hydromasażu mogą być wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych i aluminium - z każdego z tych materiałów oddzielnie lub w połączeniu - a nawet z drewna. Mają najczęściej zaokrąglone kształty. Spotykane są w różnych kolorach, jednak najbardziej popularne są białe, w kolorze stali lub zmatowione (tak zwana satyna).
Panele do kabin prysznicowych oferowane są w dwóch wersjach: przystosowanej do montażu na ścianie lub w rogu łazienki. Będą miały niewiele ponad 1 metr długości lub w wersji długiej do 2 metrów w zależności od liczby funkcji. Te w wersji długiej zazwyczaj wyposażone są w dodatkowe siedziska lub podpórki. Na panelu zamontowane są dysze, bateria, słuchawka prysznicowa i inne elementy, takie jak siedzisko, lustro, półeczki.
Dysze są sercem naszego masażu pod prysznicem. Są one rozmieszczone pionowo: przy parzystej liczbie - symetrycznie, jakby po dwóch stronach kręgosłupa, przy nieparzystej - niekiedy w jednej linii, co z punktu widzenia masażu jest mniej korzystne.
Opcje do wyboru
Najmniejsza liczba dysz w panelach to 3. I chociaż spotyka się panele z dużą liczbą dysz, np. 15, to wystarczy, jeśli maksymalnie będzie ich 8 (większa liczba dysz nie ma sensu, gdyż i tak nie można z nich wszystkich korzystać jednocześnie - to ograniczenie wynika z ciśnienia wody w instalacji).
Dysze mogą być wmontowane w panel nieruchomo lub zamontowane na przegubach, dzięki czemu strumień wody można nakierowywać w określony punkt na ciele. Najczęściej dysze są chromowane, ale zdarzają się też wykonane z tworzywa w kolorze panelu.
Podobnie jak przy wannach z hydromasażem, najprostszy model sterowania jest manualny - poszczególne dysze uruchamiane są ręcznie, a natężenie przepływu regulowane jest rączką baterii. Przy sterowaniu elektronicznym możliwa jest sekwencyjna praca poszczególnych dysz (lub par dysz) oraz modyfikacja temperatury wody.
W wersjach elektronicznych jest możliwość automatycznego zamykania wypływu wody z niektórych dysz, jeśli ciśnienie wody jest niewystarczające do efektywnego działania hydromasażu.
Na płycie panelu prysznicowego, oprócz dysz, zamontowana jest bateria oraz słuchawka prysznicowa (jedna lub dwie).
W panelach do kabin prysznicowych wyposażonych w dwie słuchawki, jedna przymocowana jest na stałe do górnej części panelu, a druga - zamontowana na wysięgniku z możliwością regulacji jej wysokości, lub w dolnej części panelu. Słuchawka górna umieszczona jest najczęściej na przegubie, aby można było kierować strumieniem wody.
Montaż słuchawki w dolnej części panelu kabiny prysznicowej ma swoje powody. Może być wówczas używana przez osoby niepełnosprawne lub do czynności niekoniecznie związanych z samym hydromasażem, jak choćby opłukanie stóp.
Na powszechnie znany mankament słuchawek prysznicowych, czyli skłonność sitek do zarastania kamieniem, konstruktorzy znaleźli sposób.
Poprzez umieszczenie na sitkach elastycznych nakładek z tworzywa żywotność słuchawek znacznie zostaje przedłużona. Przy potarciu powodują kruszenie zalegających w dziurkach osadów kamienia.
Czasem w otworach znajdują się cienkie sztyfciki na sprężynkach, które po zakręceniu wody wsuwają się w otwory i wypychają z nich krople wody wraz z osadem. Sztyfciki cofają się, gdy ponownie odkręcimy wodę.
Baterie montowane do paneli najczęściej ukryte są pod ich obudową. Na wierzchu są jedynie pokrętła lub uchwyty, przy pomocy których steruje się intensywnością strumienia wody oraz temperaturą.
Przy panelach prysznicowych doskonale sprawdzają się baterie termostatyczne - zapewniają komfort kąpieli i są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych - jednouchwytowych. Niektóre panele wyposażone są w czujnik temperatury z elektronicznym wyświetlaczem jej wartości.
Dodatkowo na panelu muszą znaleźć się pokrętła bądź przełączniki, którymi strumień wody kierowany jest do słuchawek i dysz. Baterie są najczęściej chromowane, rzadziej białe.
Dodatkowym udogodnieniem kabiny prysznicowej jest wylewka bidetowa albo rozkładane krzesełko.
W każdym panelu prysznicowym przewidziane jest miejsce na mydło, kosmetyki i przybory kąpielowe. Czasem przybory toaletowe można schować za specjalnymi drzwiczkami - by nie moczyły się podczas kąpieli. Opcjonalnie panele mogą być również wyposażone w oświetlenie halogenowe lub lustro.
Wszystko w jednym
W kabinie masażowo-parowej, oprócz zwykłego natrysku, można skorzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, wielu rodzajów masażu, a także sauny. Kąpiel i hydromasaż uatrakcyjnić mogą bicze wodne (naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody) oraz masaż Kneippa (punktowe działanie zimnej wody). Umilić ją może również muzyka i światłoterapia.
Brodzik i ścianki zwykle wykonane są z akrylu w kolorze białym. Coraz modniejsze stają się jednak modele w wykończeniu chromowym lub satynowym. Elementy kabiny mogą być także drewniane lub w innych kolorach - pasujące do nowocześnie zaprojektowanych łazienek.
Brodzik może być też wykonany z drewna oraz konglomeratu imitującego naturalny kamień (dostępny jest w trzech kolorach: białym, czarnym lub szarym melanżu). Taki brodzik idealnie przylega do glazury na ścianie, co daje całkowicie wodoszczelne połączenie, bez konieczności użycia fugi silikonowej.
Profile drzwi są aluminiowe. Do wypełnienia drzwi i ścianek stosuje się szkło hartowane, rzadziej polistyren. Powierzchnie szklane mogą być pokryte specjalną powłoką, ograniczającą osadzanie się kamienia i zanieczyszczeń.
Najmniejsze kabiny prysznicowe produkowane są o wymiarze 90x90 cm i około 200 cm wysokości. Te większe mają około 130x130 cm powierzchni, a ich wysokość to ponad 230 cm. Mniejsze przeznaczone są dla jednej osoby, a większe - dla dwóch użytkowników. Kabiny prysznicowe oferowane są w wersji narożnej lub przyściennej.
Od generatora do głośnika
Standardowym wyposażeniem kabin masażowo-parowych są: generator pary o mocy kilku kilowatów, dysze masażowe i parowe, prysznic ręczny z kilkoma rodzajami strumienia, bateria termostatyczna, wielofunkcyjna górna słuchawka prysznicowa oraz elektroniczny panel sterujący.
Dysz może być od kilku do kilkunastu. Mogą to być dysze regulowane i wirujące. Inne do masażu pleców, inne stóp czy karku. Kabiny wyposażone są zwykle w jedno lub dwa siedzenia, najczęściej wyprofilowane z akrylu i stanowiące jedną całość ze ścianką kabiny prysznicowej. Wygodniejsze są siedzenia składane, często mające też oparcie.
W kabinie prysznicowej znajdują się wygodne półki lub koszyczki na kosmetyki, a czasem również lustra. W suficie może być zainstalowane oświetlenie halogenowe, dające np. efekt gwiaździstego nieba.
Kabina przystosowana jest także do korzystania ze światłoterapii (inaczej chromoterapii, czyli terapeutycznego działania fal świetlnych) - do oświetlenia stosuje się lampy w kolorze innym niż biały - dostępne są: niebieski, zielony, czerwony oraz żółty.
Dodatkową atrakcją kabin jest możliwość korzystania z aromaterapii, czyli dodawania do kąpieli olejków eterycznych. W kabinie można także zainstalować radio i dwa głośniki.
Wszystkie kabiny masażowo-parowe są sterowane elektronicznie. Istnieje możliwość wybrania funkcji hydromasażu takich, jak na przykład bicze szkockie z możliwością nastawienia procentowego udziału ciepłej i zimnej wody oraz ich działania poprzez prysznic centralny, jak również poprzez wszystkie prysznic ręczny z kilkoma rodzajami strumienia, bateria termostatyczna, wielofunkcyjna górna słuchawka prysznicowa oraz elektroniczny panel sterujący.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Narożna kabina prysznicowa z pełnym wyposażeniem do hydromasażu. (fot. Poolspa)
-
Dlaczego warto wybrać kabinę prysznicową z panelem do hydromasażu?
Kabiny z panelem do hydromasażu są łatwiejsze w montażu i obsłudze niż wanny, oszczędzają wodę i energię, a ich ceny są przystępne. Mogą być instalowane w małych łazienkach i nie mają specjalnych wymagań przestrzennych, poza odpowiednim ciśnieniem wody. -
Jakie efekty zdrowotne może przynieść hydromasaż w pozycji stojącej?
Hydromasaż na stojąco działa rozluźniająco, koi nerwy, pobudza krążenie i poprawia wygląd skóry. Natomiast stosowanie naprzemiennych natrysków (bicze szkockie) dodatkowo wspomaga krążenie przez kurczenie i rozkurczanie naczyń krwionośnych. -
Jakie wymagania instalacyjne trzeba spełnić dla panelu hydromasażu?
Wymagane jest odpowiednie ciśnienie wody w instalacji – nie może być niższe niż 2 bary. Przy wodzie z własnej studni trzeba zapewnić odpowiednie ciśnienie za pomocą zestawu hydroforowego. -
Jakie funkcje oferują kabiny masażowo-parowe?
Kabiny masażowo-parowe mogą oferować hydromasaż, kąpiel parową, masaż Kneippa, bicze szkockie, natryski imitujące deszcz, saunę, aromaterapię, światłoterapię, a także wyposażenie takie jak radio, głośniki czy generator pary. -
Z jakich materiałów mogą być wykonane panele do hydromasażu?
Panele do hydromasażu mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło, tworzywa sztuczne, aluminium, a nawet drewno. Najczęściej spotykane są panele w kolorach białym, stalowym lub matowym (satynowym). -
Czytaj więcej Czytaj mniej