Kabiny prysznicowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Kabiny prysznicowe

Na domowy kącik wellness nie potrzeba dużo miejsca – wystarczy tyle, co na kabinę prysznicową. A hydromasaż na stojąco lub na krzesełku będzie równie skuteczny co kąpiel w jacuzzi.

Przy masażu w pozycji stojącej ciało poddawane jest bezpośredniemu biczowaniu, skierowanemu na określony odcinek ciała – przeważnie okolice kręgosłupa. Ustawiając się odpowiednio i kierując strumień wody na bolesne miejsce czy zbyt napięte mięśnie, odczuwamy ulgę.

Taki hydromasaż działa rozluźniająco, a zarazem pobudzająco, koi nerwy, uspokaja, pobudza krążenie. Dobrze jest stosować prysznice naprzemienne (bicze szkockie) – raz ciepły, raz zimny, co powoduje kolejne kurczenie i rozkurczanie naczyń krwionośnych, a tym samym pobudza krążenie i poprawia wygląd skóry. Pozycja pionowa, w jakiej bierze się kąpiel pod prysznicem nie jest zalecana dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.

Panel do masażu

W porównaniu z wannami prysznicowe panele do hydromasażu są zdecydowanie łatwiejsze w montażu i obsłudze. Z założenia są bardziej oszczędne, i to zarówno pod względem zużycia wody, jak i energii. Ich ceny są naprawdę przystępne, a jednocześnie zapewniają dobry masaż (wodny, biczowy, relaksacyjny, pod niewielkim ciśnieniem wody). Panele lub kabiny prysznicowe można zamontować w niemal każdej, nawet niewielkiej łazience. Nie ma on specjalnych wymagań przestrzennych, ani instalacyjnych. Jedyne obostrzenie dotyczy ciśnienia w instalacji – nie może ono być niższe niż bary.

Na panelu w wydaniu minimum zamontowane są dysze, bateria oraz słuchawka prysznicowa

Na panelu w wydaniu minimum zamontowane są dysze, bateria oraz słuchawka prysznicowa, w wersji dłuższej mogą się na im znaleźć jeszcze takie elementy jak siedzisko, lustro oraz półeczki.

Mogą też być panele z drzwiczkami pod którymi ukryty jest osprzęt. W panelach podtynkowych w ścianie widoczne są tylko otwory dysz i pokrętła (fot. Pool Spa)

Mając w planach montaż paneli lub kabin prysznicowych w instalacjach, w których woda ujmowana jest z własnej studni, trzeba zapewnić odpowiednie ciśnienie za pośrednictwem zestawu hydroforowego. Jeśli ciśnienie będzie zbyt małe, to z dysz będzie wypływała woda słabszym strumieniem, nie będzie więc masować. Większość kabin nie spełni swojego zadania, jeśli doprowadzimy do nich ciepłą wodę przygotowaną w podgrzewaczu przepływowym. Może on nie nadążyć z podgrzewaniem wody i taka kąpiel będzie przyjemna jedynie dla zwolenników chłodnych natrysków. 

Panele do hydromasażu mogą być wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych i aluminium – z każdego z tych materiałów oddzielnie lub w połączeniu – a nawet z drewna. Mają najczęściej zaokrąglone kształty. Spotykane są w różnych kolorach, jednak najbardziej popularne są białe, w kolorze stali lub zmatowione (tak zwana satyna).

Panele do kabin prysznicowych oferowane są w dwóch wersjach: przystosowanej do montażu na ścianie lub w rogu łazienki. Będą miały niewiele ponad 1 metr długości lub w wersji długiej do 2 metrów w zależności od liczby funkcji. Te w wersji długiej zazwyczaj wyposażone są w dodatkowe siedziska lub podpórki. Na panelu zamontowane są dysze, bateria, słuchawka prysznicowa i inne elementy, takie jak siedzisko, lustro, półeczki.

Dysze są sercem naszego masażu pod prysznicem. Są one rozmieszczone pionowo: przy parzystej liczbie – symetrycznie, jakby po dwóch stronach kręgosłupa, przy nieparzystej – niekiedy w jednej linii, co z punktu widzenia masażu jest mniej korzystne

Kabiny prysznicowe wyposażone są zwykle w jedno lub dwa siedzenia, najczęściej wyprofilowane z akrylu i stanowiące jedną całość ze ścianką kabiny
Kabiny prysznicowe wyposażone są zwykle w jedno lub dwa siedzenia, najczęściej wyprofilowane z akrylu i stanowiące jedną całość ze ścianką kabiny. (fot. Jacuzzi)

Opcje do wyboru

Najmniejsza liczba dysz w panelach to 3. I chociaż spotyka się panele z dużą liczbą dysz, np. 15, to wystarczy, jeśli maksymalnie będzie ich 8 (większa liczba dysz nie ma sensu, gdyż i tak nie można z nich wszystkich korzystać jednocześnie – to ograniczenie wynika z ciśnienia wody w instalacji).

Dysze mogą być wmontowane w panel nieruchomo lub zamontowane na przegubach, dzięki czemu strumień wody można nakierowywać w określony punkt na ciele. Najczęściej dysze są chromowane, ale zdarzają się też wykonane z tworzywa w kolorze panelu.

Podobnie jak przy wannach z hydromasażem, najprostszy model sterowania jest manualny – poszczególne dysze uruchamiane są ręcznie, a natężenie przepływu regulowane jest rączką baterii. Przy sterowaniu elektronicznymmożliwa jest sekwencyjna praca poszczególnych dysz (lub par dysz) oraz modyfikacja temperatury wody.

W wersjach elektronicznych jest możliwość automatycznego zamykania wypływu wody z niektórych dysz, jeśli ciśnienie wody jest niewystarczające do efektywnego działania hydromasażu.

Na płycie panelu prysznicowego, oprócz dysz zamontowana jest bateria oraz słuchawka prysznicowa(jedna lub dwie).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

W panelach do kabin prysznicowych wyposażonych w dwie słuchawki, jedna przymocowana jest na stałe do górnej części panelu, a druga – zamontowana na wysięgniku z możliwością regulacji jej wysokości, lub w dolnej części panelu. Słuchawka górna umieszczona jest najczęściej na przegubie, aby można było kierować strumieniem wody.

Montaż słuchawki w dolnej części panelu kabiny prysznicowej ma swoje powody. Może być wówczas używana przez osoby niepełnosprawne lub do czynności niekoniecznie związanych z samym hydromasażem, jak choćby opłukanie stóp.

A to kabina–ciekawostka! Ma wmontowany systemem GSM, są też kabiny w których mogą nam zainstalować telefon i telewizor
A to kabina–ciekawostka! Ma wmontowany systemem GSM, są też kabiny w których mogą nam zainstalować telefon i telewizor... Ale czy takie wyposażenie to jeszcze wellness, czy już raczej wygodnictwo i snobizm?
(fot. Pamos)

Na powszechnie znany mankament słuchawek prysznicowych, czyli skłonność sitek do zarastania kamieniem, konstruktorzy znaleźli sposób.

Poprzez umieszczenie na sitkach elastycznych nakładek z tworzywa żywotność słuchawek znacznie zostaje przedłużona. Przy potarciu powodują kruszenie zalegających w dziurkach osadów kamienia.

Czasem w otworach znajdują się cienkie sztyfciki na sprężynkach, które po zakręceniu wody wsuwają się w otwory i wypychają z nich krople wody wraz z osadem. Sztyfciki cofają się, gdy ponownie odkręcimy wodę.

Baterie montowane do paneli najczęściej ukryte są pod ich obudową. Na wierzchu są jedynie pokrętła lub uchwyty, przy pomocy których steruje się intensywnością strumienia wody oraz temperaturą.

Przy panelach prysznicowych doskonale sprawdzają się baterie termostatyczne– zapewniają komfort kąpieli i są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych – jednouchwytowych. Niektóre panele wyposażone są w czujnik temperatury z elektronicznym wyświetlaczem jej wartości.

Dodatkowo na panelu muszą znaleźć się pokrętła bądź przełączniki, którymi strumień wody kierowany jest do słuchawek i dysz. Baterie są najczęściej chromowane, rzadziej białe.

Dodatkowym udogodnieniem kabiny prysznicowej jest wylewka bidetowa albo rozkładane krzesełko.

W każdym panelu prysznicowym przewidziane jest miejsce na mydło, kosmetyki i przybory kąpielowe. Czasem przybory toaletowe można schować za specjalnymi drzwiczkami – by nie moczyły się podczas kąpieli. Opcjonalnie panele mogą być również wyposażone w oświetlenie halogenowe lub lustro.

Wszystko w jednym

Kabina masażowo-parowa to na razie luksus. Koszt dobrze wyposażonej kabiny prysznicowej porównywalny jest bowiem z kosztem średniej klasy samochodu. W takiej kabinie, oprócz zwykłego natrysku, można skorzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, wielu rodzajów masażu, a także sauny. Kąpiel i hydromasaż uatrakcyjnić mogą bicze wodne (naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody) oraz masaż Kneippa (punktowe działanie zimnej wody). Umilić ją może również muzyka i światłoterapia.

W takiej kabinie z natrysku, hydromasażu bądź łaźni mogą korzystać dwie osoby jednocześnie
W takiej kabinie z natrysku, hydromasażu bądź łaźni mogą korzystać dwie osoby jednocześnie. (fot. Aqua & Spa)

Brodzik i ścianki zwykle wykonane są z akrylu w kolorze białym. Coraz modniejsze stają się jednak modele w wykończeniu chromowym lub satynowym. Elementy kabiny mogą być także drewniane lub w innych kolorach – pasujące do nowocześnie zaprojektowanych łazienek.

Brodzik może być też wykonany z drewna oraz konglomeratu imitującego naturalny kamień (dostępny jest w trzech kolorach: białym, czarnym lub szarym melanżu). Taki brodzik idealnie przylega do glazury na ścianie, co daje całkowicie wodoszczelne połączenie, bez konieczności użycia fugi silikonowej.

Profile drzwi są aluminiowe. Do wypełnienia drzwi i ścianek stosuje się szkło hartowane, rzadziej polistyren. Powierzchnie szklane mogą być pokryte specjalną powłoką, ograniczającą osadzanie się kamienia i zanieczyszczeń.

Najmniejsze kabiny prysznicowe produkowane są o wymiarze 90x90 cm i około 200 cm wysokości. Te większe mają około 130x130 cm powierzchni, a ich wysokość to ponad 230 cm. Mniejsze przeznaczone są dla jednej osoby, a większe – dla dwóch użytkowników. Kabiny prysznicowe oferowane są w wersji narożnej lub przyściennej.

Od generatora do głośnika

Standardowym wyposażeniem kabin masażowo-parowych są: generator pary o mocy kilku kilowatów, dysze masażowe i parowe, prysznic ręczny z kilkoma rodzajami strumienia, bateria termostatyczna, wielofunkcyjna górna słuchawka prysznicowa oraz elektroniczny panel sterujący.

Dysz może być od kilku do kilkunastu. Mogą to być dysze regulowane i wirujące. Inne do masażu pleców, inne stóp czy karku. Kabiny wyposażone są zwykle w jedno lub dwa siedzenia, najczęściej wyprofilowane z akrylu i stanowiące jedną całość ze ścianką kabiny prysznicowej. Wygodniejsze są siedzenia składane, często mające też oparcie.

W niektórych kabinach można skorzystać z aromatycznej kąpieli parowej
 W niektórych kabinach można skorzystać z aromatycznej kąpieli parowej.(fot. Artweger)

W kabinie prysznicowej znajdują się wygodne półki lub koszyczki na kosmetyki, a czasem również lustra. W suficie może być zainstalowane oświetlenie halogenowe, dające np. efekt gwiaździstego nieba.

Kabina przystosowana jest także do korzystania ze światłoterapii(inaczej chromoterapii, czyli terapeutycznego działania fal świetlnych) – do oświetlenia stosuje się lampy w kolorze innym niż biały – dostępne są: niebieski, zielony, czerwony oraz żółty.

Dodatkową atrakcją kabin jest możliwość korzystania z aromaterapii, czyli dodawania do kąpieli olejków eterycznych. W kabinie można także zainstalować radio i dwa głośniki.

Wszystkie kabiny masażowo-parowesą sterowane elektronicznie. Istnieje możliwość wybrania funkcji hydromasażu takich, jak na przykład bicze szkockie z możliwością nastawienia procentowego udziału ciepłej i zimnej wody oraz ich działania poprzez prysznic centralny, jak również poprzez wszystkie prysznic ręczny z kilkoma rodzajami strumienia, bateria termostatyczna, wielofunkcyjna górna słuchawka prysznicowa oraz elektroniczny panel sterujący.

 

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje