Łazienka dla niepełnosprawnych - jak ją urządzić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Łazienka dla niepełnosprawnych - jak ją urządzić?

Korzystanie z prysznica i toalety, lub wchodzenie do wanny dla zdrowych osób są rzeczą tak naturalną i odruchową, że nikt nie zastanawia się, ile wysiłku te czynności kosztują osoby z niepełnosprawnością ruchową. Na szczęście dzisiaj bez trudu można łazienkę dostosować do potrzebującego. Jakie trzeba wybrać urządzenia i akcesoria, aby łazienka była wygodna dla wszystkich domowników?

Każdą, nawet niewielką łazienkę w bloku, można dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością, lub seniorów. Co ważne, taka łazienka może być zarówno funkcjonalna jak i ładna, ponieważ producenci armatury i wyposażenia podążają za aktualnymi trendami. Nie trzeba już wybierać między wygodą, a wyglądem łazienki.

Łazienka dla niepełnosprawnych - dostosowanie do potrzeb

Wybór wyposażenia i urządzenia łazienki zależy od rodzaju niepełnosprawności. Inne potrzeby będzie miała osoba poruszająca się na wózku, a inne chodząca o kulach.

Warto też, przy projektowaniu łazienki na lata, wziąć pod uwagę fakt, że z wiekiem sprawności ubywa, więc niektóre udogodnienia będą w przyszłości bardzo potrzebne. Mądre zaplanowanie pozwoli uniknąć kosztownych remontów w przyszłości.

Łazienka dla niepełnosprawnych - swoboda dla wszystkich

W łazience, oprócz dbania o higienę osobistą, robi się i wiesza pranie, układa włosy, robi makijaż, przechowuje kosmetyki, środki czystości, czy ręczniki. Należy pamiętać, że każda czynność, banalna dla osoby sprawnej, stanowi duże wyzwanie dla osoby na wózku, czy poruszającej się o kulach. Dostosowanie łazienki do potrzeb mieszkańca z niepełnosprawnością pozwoli wykonywać mu najbardziej intymne czynności bez skrępowania, a nawet pomocy innych osób.

Jeśli łazienka jest na etapie planowania, trzeba pamiętać, że musi być odpowiednio duża, aby użytkownik miał dostęp do każdego sprzętu i urządzenia. Dla osób poruszających się na wózku powierzchnia manewrowa powinna mieć średnicę min. 150 cm.

Jeśli jednak zmiany będą zachodzić w gotowej już łazience, należy wygospodarować dodatkową przestrzeń, wybierając odpowiednią ceramikę, mniejszą pralkę, czy składane akcesoria takie jak krzesełka, uchwyty i drabinki.

Przy urządzaniu łazienki dla osób z niepełnosprawnością, bądź seniorów, trzeba pamiętać o normach, jak i potrzebach użytkowników. Modele wózków mogą różnić się od siebie wymiarami, co trzeba wziąć pod uwagę przy projekcie pomieszczenia. Nie można zapomnieć o zlikwidowaniu progów w drzwiach i wyborze odpowiedniej klamki.

Łazienka dostosowana dla osoby na wózku inwalidzkim
W łazience nie ma żadnych progów. Inne ułatwienia to odpływ liniowy pod prysznicem, krzesełko we wnęce prysznicowej i niezbędne dwie poręcze w miejscu, gdzie trzeba się przesiąść z wózka (fot. A. Papliński)

Łazienka dla niepełnosprawnych - relaks i wygoda w kąpieli

Przy wyborze prysznica trzeba będzie zrezygnować z tradycyjnych brodzików z progami. Prysznic musi być zrobiony w posadzce, najlepiej z płytek ceramicznych, z niewielkim spadkiem w kierunku odpływu w podłodze.

Dla tych, którzy biorą prysznic na siedząco, producenci oferują szeroki wybór wygodnych siedzisk z rączkami, umożliwiających łatwe przesiadanie się z wózka. Krzesełko i uchwyty można złożyć, dlatego nie będą przeszkadzały innym domownikom podczas kąpieli. Zamiast kabiny lepszym rozwiązaniem będą zasłony prysznicowe na szerokich przelotkach, które można bez trudu odsuwać i zasuwać.

Składane siedzisko pod prysznic
Składane siedzisko pod prysznic. (fot. Deante)

Prysznic na pewno będzie wygodniejszy dla osób starszych, mających problemy z kucaniem, siadaniem i wstawaniem, a także wchodzeniem do wanny.

Czasem jednak trzeba będzie wybrać wannę, jeśli użytkownik musi zażywać kąpieli leczniczych, czy hydromasażu. Wtedy przy wannie trzeba zapewnić wolną przestrzeń dla wózka, a w przypadku osób poruszających się o kulach, lub z balkonikiem, potrzebne będą schodki, które ułatwiają wejście do wanny.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dla osób poruszających się na wózku ważne jest, aby wysokość wanny była identyczna z wysokością siedziska wózka, a głębokość nieco mniejsza od standardowej. Na rynku można znaleźć również specjalne wanny z otwieranymi drzwiczkami i wygodnym siedziskiem, które zapewnią komfortową i bezpieczną kąpiel.

Na podłodze lepiej nie kłaść żadnych mat i dywaników, które będą przeszkadzały się w poruszaniu się po łazience.

Łazienka dla niepełnosprawnych - wygodne posiedzenie

Przy montażu toalety znaczenie ma fakt, czy użytkownik porusza się na wózku, czy o kulach. W przypadku osoby na wózku trzeba wziąć pod uwagę sposób przesiadania się i wielkość wózka. Niektórzy będą przesiadać się na sedes bokiem, inni pod skosem albo przodem. Jeżeli użytkownik będzie podjeżdżał bokiem, należy zamontować muszlę równolegle z siedziskiem.

Gdy łazienka jest jeszcze na etapie projektu, ubikację można zaplanować tak, aby mieć do niej dobry dostęp z każdej strony, zgodnie z własnymi przyzwyczajeniami i potrzebami. Jeśli jednak trzeba dostosować istniejącą już łazienkę, ułatwieniem będzie muszla wisząca, do której można bez problemu podjechać wózkiem.

I najważniejsze - sedes zawsze musi być umieszczony na wysokości, która jest identyczna z wysokością siedziska wózka inwalidzkiego.

Osoby poruszające się o kulach lub z balkonikiem także muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, aby wygodnie i bezpiecznie skorzystać z toalety. Niezbędne będą więc uchwyty i miejsce na balkonik lub kule.

Przycisk spłukiwania wody najlepiej zamontować z boku, na wysokości maksymalnie 120 cm od podłogi. Od klasycznych, dużo wygodniejsze są spłuczki z przyciskiem pneumatycznym. Do osoby z niepełnoprawnością nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniej deski klozetowej. Przede wszystkim musi być solidna i odporna na obciążenia, szczególnie w przypadku użytkownika na wózku, który, przesiadając się na sedes, najczęściej zsuwa się na niego całym ciężarem swojego ciała.

Istotne więc jest też to, aby deska nie przesuwała się podczas korzystania z toalety. Warto też postawić na deskę z wolno opadającą klapą, która nie będzie przeszkadzała podczas przesiadania się z klozetu na wózek, lub odwrotnie. Deski dla osób z niepełnosprawnością powinny mieć przerwę na środku, która ułatwia wykonanie wszystkich czynności higienicznych w intymnych częściach ciała.

Łazienka przystosowana dla osoby niepełnosprawnej
Łazienka przystosowana dla osoby niepełnosprawnej (fot. Roca)

Łazienka dla niepełnosprawnych - umywalka oraz lustro w zasięgu ręki i wzroku

Kluczowy jest rodzaj i sposób zamontowania umywalki w łazience dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest ona szersza i bardziej płaska, niż tradycyjna, ma specjalne miejsca na łokcie, aby można było się o nią wygodnie oprzeć.

Umywalka musi być bez postumentu, aby można było do niej wygodnie podjechać wózkiem, i znajdować się powyżej kolan siedzącego użytkownika. Nie powinna być głębsza, niż 60 cm, w przeciwnym razie osoba korzystająca z niej nie dosięgnie do baterii. Ta z kolei musi być wyposażona w długi uchwyt, albo mieć czujnik ruchu - wystarczy włożyć ręce pod kran, aby woda sama zaczęła lecieć. Miskę umywalki warto pochylić do dołu, jeśli chodzi zaś o syfon, najlepszy będzie przyścienny, który nie będzie przeszkadzał podczas mycia rąk, czy zębów.

Dla osób poruszających się o kulach, lub z balkonikiem, niezbędne będą poręcze przy umywalce. Przy wyborze lustra należy kierować się komfortem wszystkich domowników, ponieważ lustro dla osoby na wózku powinno być zamontowane pod kątem, lecz będzie niepraktyczne dla pozostałych. Aby wszyscy mogli wygodnie z niego korzystać, najlepiej kupić lustro z regulacją pochylenia. Wtedy każdy będzie mógł się swobodnie w nim przejrzeć podczas takich czynności, jak czesanie, golenie, czy robienie makijażu. Lustro najlepiej powiesić ok. 100 cm od podłogi, aby osoba siedząca na wózku mogła je sama ustawić. Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie wybór wysokiego lustra.

Na rynku bez problemu można znaleźć też inne akcesoria, które ułatwią codzienne czynności w łazience - mydelniczki, wieszaki na ręczniki, uchwyty na papier, a nawet szczotki do toalety. Są one zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Dzięki temu powstanie więc bezpieczna, wygoda i stylowa przestrzeń.

Aleksandra Kotowska
fot. otwierająca: Deante

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Daniel

26 Paź 2016, 13:22

Według mnie ważne jest dobre zabezpieczenie wanny- jest duże ryzyko poślizgnięcia się i urazów. My mamy w łazience podnośnik dla niepełnosprawnych (babcia już ledwo chodzi) i jej samej bardzo podoba się to rozwiazanie. Bezpieczne, wygodne, nie zajmuje dużo miejsca w łazience

time image

Gość Artur

05 Lut 2010, 08:56

Wanny z drzwiami stanowią idealne rozwiązanie dla osób mających problemy z samodzielnym korzystaniem z klasycznej wanny lub kabiny natryskowej.Wygodne i odpowiednio wyprofilowane siedzenie sprawi optymalne odprężenie dla osoby korzystającej, a przeciwpoślizgowa powierzchnia dna i siedziska ...

time image

Gość hydraulik

28 Maj 2009, 23:16

Co do sedesu, który używa się każdego dnia po parę razy, wydaje mi się on najważniejszym punktem łazienki. Stąd poza poręczami, oparciami itd, ważną rzeczą jest bidet albo coś co się coraz bardziej zadomawia w naszych łazienkach nakładka typu Bio Bidet. Widziałem na stronie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny