Montaż prysznica z odpływem w podłodze w 11 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Montaż prysznica z odpływem w podłodze w 11 krokach

Podpowiadamy, jak w 11 krokach samodzielnie zamontować prysznic z odpływem w podłodze. Przeczytaj, jakie narzędzia i materiały będą Ci potrzebne oraz na co koniecznie zwracać uwagę podczas montażu.

aktualizacja: 2024-05-13 11:53:53

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 1. Potrzebne materiały

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 1. Potrzebne materiały

Wybierając płytki na ściany i podłogę łazienki, kierujemy się nie tylko gustem, ale również względami praktycznymi i montażowymi. Kafelki powinny być przede wszystkim antypoślizgowe, a ich duży format pozwoli zminimalizować powierzchnię fug.

Panel natryskowy dobieramy do wydajności i ciśnienia domowej instalacji wodociągowej, zwracając uwagę na jego wielkość, kształt i rodzaj odpływu. Przy samodzielnym montażu sprawdzą się proste rozwiązania, takie jak prostokątny lub kwadratowy brodzik podpłytkowy z odpływem liniowym. Dostępne są one w zestawach z syfonem, odpływem i kilkoma wariantami dekoracyjnego przykrycia.

Do montażu brodzika i układania płytek ceramicznych niezbędne będą: elastyczna zaprawa klejowa, płynna folia i taśma uszczelniająca, zaprawa do spoinowania, płyty styropianowe, kołki montażowe, taśma teflonowa do uszczelnień hydraulicznych, odcinki rur kanalizacyjnych o średnicy 50 mm i kolanka o różnych kątach załamania, rury instalacyjne typu PEX ze złączkami i uchwytami, karbowana rura osłonowa, zawory odcinające z filtrem, wężyki przyłączeniowe o dużej długości.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 2. Niezbędne narzędzia

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 2. Niezbędne narzędzia

Kluczowym aspektem montażu będzie precyzyjne cięcie i szlifowanie krawędzi płytek. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie stacjonarnej przecinarki elektrycznej do glazury. Zakup takiego urządzenia może się okazać opłacalny, jeśli w planach mamy okładanie kolejnych powierzchni. Alternatywnie można użyć szlifierki kątowej, a do wygładzania krawędzi - szlifierki oscylacyjnej lub ręcznego uchwytu na papier ścierny.

Do niezbędnych narzędzi glazurniczych należą: paca zębata, mieszadło do zaprawy, pędzel do nakładania płynnej folii, rakla do fug oraz narzędzia pomiarowe: poziomnica, miarka i ołówek.

Dodatkowo przydadzą się: nóż lub piła z drobnymi zębami do wycinania styropianu i rury kanalizacyjnej, hydrauliczne klucze nastawne do montażu instalacji wodociągowej oraz wiertarka z wiertłem do betonu o średnicy 8-10 mm do osadzania kołków mocujących panel natryskowy.

Pamiętajmy o dokładnym wymierzeniu i rozplanowaniu płytek przed ich montażem. Zapewni to estetyczny efekt końcowy i ułatwi prace glazurnicze.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 3. Możliwe rozwiązania

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 3. Możliwe rozwiązania

Budowa bezprogowych natrysków z odpływem umieszczonym bezpośrednio w podłodze staje się coraz bardziej popularna, a producenci urządzeń sanitarnych oferują coraz nowocześniejsze rozwiązania. Oprócz walorów estetycznych, takie rozwiązanie posiada wiele zalet użytkowych:

  • Komfortowe wchodzenie pod natrysk - brak progu ułatwia korzystanie z natrysku osobom starszym, niepełnosprawnym oraz małym dzieciom.
  • Łatwość utrzymania czystości - płaska powierzchnia podłogi ułatwia sprzątanie i zapobiega gromadzeniu się brudu w zakamarkach.
  • Ochrona przed zalaniem - w przypadku awarii pralki lub innych urządzeń wodnych, woda nie wypłynie poza strefę natrysku, chroniąc pozostałe pomieszczenia przed zalaniem.

Istnieje kilka wariantów wykonania natrysku bezprogowego, dobór odpowiedniego zależy od możliwości instalacyjnych i preferencji użytkownika.

Najprostszym rozwiązaniem jest montaż gotowego, płaskiego brodzika (akrylowego, z konglomeratu kamiennego lub stali emaliowanej) w zagłębieniu podłogi.

Bardziej pracochłonne będzie samodzielne uformowanie podłogi z odpowiednim spadkiem (przy użyciu zaprawy) i ułożenie płytek ceramicznych. Etap ten można znacznie uprościć, stosując gotowy panel podpłytkowy z ukształtowanym odpływem i uszczelnieniem. Szczegółowe instrukcje wykonania tego wariantu przedstawiamy poniżej.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 4. Warunki do zamontowania

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 4. Warunki do zamontowania

Odprowadzenie wody z prysznica z odpływem w podłodze wymaga obniżenia posadzki o 12-15 cm względem docelowej wysokości. Należy to uwzględnić już na etapie budowy stropu lub układania warstw podłogowych na gruncie.

Istnieją dwa sposoby montażu odpływu w podłodze.

Montaż na etapie budowy: W przypadku stropu Teriva, przy odpowiednim umiejscowieniu pionu kanalizacyjnego, rurę odpływową można poprowadzić w kanałach pustaków. Wycięcia należy naciąć i zabezpieczyć wkładką ze styropianu przed zabetonowaniem stropu. W stropie żelbetowym rurę można poprowadzić bruzdą wykutą za pomocą przecinarki do betonu.

Montaż na istniejącej podłodze: Możliwe jest obniżenie posadzki na dwóch poziomach. Pod całą powierzchnią prysznica zagłębienie może mieć 6-7 cm, a w miejscu osadzenia syfonu i rury odpływowej - 12-15 cm.

Przed ułożeniem warstwy ocieplenia należy wykonać wstępne podłączenie rury odpływowej do instalacji kanalizacyjnej. Dokładne miejsce natrysku musi być ustalone wcześniej. Wylot rury należy zabezpieczyć korkiem, aby chronić ją przed zanieczyszczeniami podczas prac budowlanych.

Warstwy podpodłogowe są zazwyczaj cienkie, dlatego syfon i rurę odpływową trzeba będzie zagłębić w stropie.

Zamiast odpływu w podłodze można zastosować odpływ ścienny i gotowy brodzik w płaszczyźnie podłogi. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w modernizowanych łazienkach nad pomieszczeniami, gdzie możliwe jest poprowadzenie rury kanalizacyjnej na niższej kondygnacji bez konieczności zagłębiania jej w podłodze łazienki.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 5. Wstawienie odpływu z syfonem

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 5. Wstawienie odpływu z syfonem

Największym wyzwaniem przy odprowadzaniu wody z odpływu w podłodze jest gwarantowanie odpowiedniego zagłębienia syfonu. Konieczne jest również poprowadzenie rur ze spadkiem nie mniejszym niż 1% oraz podłączenie ich do pionu kanalizacyjnego.

W przygotowanym zagłębieniu ustalamy położenie syfonu, wstawiając "na sucho" panel podpłytkowy. Na podłodze, przez otwór w panelu, zaznaczamy środek odpływu i rysujemy krzyżyk, precyzując miejsce osadzenia syfonu.

Maksymalna długość odprowadzenia to 2 metry, co wynika z konieczności zachowania spadku. Odprowadzenie wykonujemy z rur i kształtek o średnicy 50 mm. Do doprowadzenia rury do syfonu najczęściej stosuje się kolanka o różnym kącie załamania. Należy unikać pofalowania odprowadzenia w pionie. W razie potrzeby korekty przebiegu, regulujemy odpowiednio długości odcinków prostych. Przed montażem wyjmujemy uszczelki z kielichów, a zakładamy je dopiero na końcu. Odcinki rur, które wymagają przycięcia, fazujemy na końcach pod kątem ok. 30°, usuwając wszelkie zadziory. Przed montażem uszczelki pokrywamy płynem poślizgowym lub mydłem. W złączach wciskanych pozostawiamy około 0,5 cm luzu, a w kielichach połączeń skręcanych mocno dociskamy rękami.

Zmontowany odpływ stabilizujemy podkładkami lub zaprawą pod syfonem i w dwóch punktach na długości odpływu. Sprawdzamy szczelność i efektywność odprowadzania wody, nalewając ją intensywnie do wlotu syfonu, np. z konewki.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 6. Wyprowadzenie rur do panelu

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 6. Wyprowadzenie rur do panelu

Do miejsca montażu panelu natryskowego należy doprowadzić rury z ciepłą i zimną wodą. W przypadku modeli z deszczownicą lub dyszami do masażu wymagana będzie odpowiednia wydajność i ciśnienie wody zasilającej. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w instrukcji użytkowania panelu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy domowa instalacja spełnia te wymagania. W razie wątpliwości można wykonać próbne pomiary, korzystając z prowizorycznie podłączonego zaworu przelotowego i manometru.

Panel natryskowy można zamontować w płaszczyźnie ściany lub w jej narożniku. Montaż w narożniku jest łatwiejszy i nie ogranicza przestrzeni pod prysznicem. Rury można ukryć w bruzdach ściennych lub za osłoną w narożniku. Obie rury zasilające (z zimną i ciepłą wodą) należy wyprowadzić na wysokość umożliwiającą wygodne podłączenie panelu.

W zależności od wymagań montażowych danego modelu, końcówki rur należy umieścić na ściśle określonej wysokości (w przypadku podłączenia sztywnym złączem) lub w dogodnym miejscu pod osłoną w narożniku i na wysokości około 1 m od podłogi (jeśli doprowadzenia będą wykonane z elastycznych wężyków). Końcówki przyłączeniowe muszą być sztywno przymocowane do ściany, np. za pomocą kolanek ustalonych, a rury osłonięte tzw. peszlem przed zakryciem bruzd i ułożeniem płytek ściennych.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 7. Izolacja podpłytkowa na ścianach

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 7. Izolacja podpłytkowa na ścianach

Po zakończeniu prac związanych z podłączeniem instalacji wody ciepłej i zimnej, możemy przystąpić do wykładania ścian kafelkami ceramicznymi. Zaleca się stosowanie płytek wielkoformatowych, które zapewnią większą szczelność i ułatwią utrzymanie czystości powierzchni ściennych. Przed rozpoczęciem prac okładzinowych należy bezwzględnie sprawdzić, czy podłoże jest odpowiednio równe i wytrzymałe. Optymalnym rozwiązaniem jest tynk cementowo-wapienny, który w razie potrzeby można wyrównać zaprawą klejową nałożoną dzień lub dwa dni wcześniej. Następnym etapem jest wykonanie izolacji przeciwwodnej z płynnej folii, wzmocnionej w narożnikach i przy podłodze pasami specjalnej taśmy izolacyjnej.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 8. Podkład i brodzik podpłytkowy

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 8. Podkład i brodzik podpłytkowy

Po zmontowaniu syfonu i odpływu w brodziku podpłytkowym (w kształcie ukształtowanego panelu z tworzywa) należy przygotować warstwę podkładową, na której osadzony zostanie panel lub gotowy brodzik wpuszczany w podłogę.

Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie podkładu z twardej płyty styropianowej (np. EPS 100 lub XPS) o grubości dostosowanej do wyrównania powierzchni. Grubość można regulować w pewnym zakresie warstwą zaprawy klejowej użytej do mocowania wkładu. W płycie należy wyciąć otwory pod syfon i kanał odpływowy.

Alternatywą jest wykonanie warstwy podkładowej z wylewki cementowej. Należy jednak pamiętać, że uniemożliwi to późniejszą korektę podłączenia odpływu do syfonu. Podkład, niezależnie od użytego materiału, musi tworzyć poziomą płaszczyznę na głębokości zalecanej do osadzenia panelu podpłytkowego. W przypadku wylewki cementowej należy odczekać kilka dni do jej całkowitego stwardnienia.

Należy również sprawdzić poziom podkładu w obu kierunkach. Niewielkie nierówności można wyrównać warstwą kleju mocującego panel. Panel przytwierdza się do podkładu i jego spodniej strony za pomocą elastycznego kleju do płytek, nanoszonego za pomocą pacy zębatej. Położenie panelu musi zapewniać możliwość połączenia go z syfonem przez otwór odpływowy. Na koniec należy skontrolować poziome ustawienie panelu, przykładając poziomnicę po przekątnej wszystkich narożników.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 9. Izolacja przeciwwodna na obwodzie

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 9. Izolacja przeciwwodna na obwodzie

Panel podpłytkowy zazwyczaj posiada przyklejoną warstwę izolacji wodoszczelnej, chroniącą przed wilgocią w miejscu mocowania odwodnienia i łączenia z podłogą łazienki. W zależności od usytuowania brodzika, izolację podłogową wywijamy również na ścianę, jeśli brodzik będzie przylegać bezpośrednio do narożnika.

Po odsłonięciu folii uszczelniającej wzdłuż brzegów panelu nakładamy zaprawę klejową. Wypełni ona lukę na obwodzie i zapewni przytwierdzenie uszczelnienia zintegrowanego z panelem. Dodatkowo, obszar wokół brodzika można zaizolować folią w płynie i wklejoną taśmą, co zapewni szczelne połączenie z resztą izolacji przeciwwodnej podłogi i ścian.

Oczywiście, na całej powierzchni łazienki musi zostać wykonana izolacja przeciwwodna z płynnej folii lub zaprawy wodoszczelnej. Dzień po zamontowaniu panelu można przystąpić do układania płytek podłogowych. Na tym etapie łączymy również syfon z kratką odpływową, zwracając uwagę na prawidłowe ułożenie uszczelki i wysokość krawędzi dostosowaną do grubości płytek.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 10. Układanie płytek ze spadkiem

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 10. Układanie płytek ze spadkiem

Najtrudniejszym i najbardziej pracochłonnym etapem jest wykonanie spadku płytek w kierunku odpływu. Wykorzystując wymiary panelu dostarczone przez producenta, możemy wyciąć tekturowy szablon, który znacznie ułatwi przycięcie elementów. Z reguły konieczne jest stworzenie czterostronnego spadku przy odpływie centralnym i liniowym (jeśli nie przylega on bezpośrednio do ściany).

Ze względu na konieczność skośnego przycinania płytek, należy użyć przecinarki stacjonarnej z tarczą diamentową, która zapewni precyzyjne i równe cięcie. W ostateczności można zastosować ręczną szlifierkę, ale wymaga to zazwyczaj pracochłonnego wyrównania krawędzi i nie zawsze daje satysfakcjonujące rezultaty. Konieczne jest również oszlifowanie ciętych brzegów, nadając ostrej, szkliwionej krawędzi łagodny łuk. Można to zrobić ręcznie, np. osełką lub klockiem z papierem ściernym, lub mechanicznie, np. szlifierką oscylacyjną.

Płytki do wyłożenia brodzika mogą być takie same jak na reszcie podłogi lub różnić się kolorem, wzorem czy wielkością. Zaleca się stosowanie kafelków o właściwościach antypoślizgowych, zapewniających bezpieczeństwo podczas korzystania z natrysku.

Płytki w brodziku układamy w pierwszej kolejności, przed przystąpieniem do montażu na całej powierzchni podłogi łazienki. Stosujemy elastyczną zaprawę klejową, nakładając ją pacą zębatą zarówno na płytkę, jak i podłoże. Pracę rozpoczynamy od miejsca odpływu liniowego (lub punktowego), jednocześnie regulując poziom odpływu, aby zapewnić swobodny spływ wody. Najpierw układamy rzędy płytek pełnowymiarowych, dochodzące do krawędzi załamania wgłębienia, a następnie płytki skośne, które warto najpierw ułożyć "na sucho". Pozwala to na sprawdzenie, czy tworzą one właściwe kąty, a spoiny mają jednakową szerokość. Ostatecznie osadzamy je, wykorzystując już ułożone elementy jako bazę do utrzymania równej powierzchni spadku.

Po związaniu kleju przystępujemy do fugowania. Najlepsza będzie fuga epoksydowa, ale jej nakładanie wiąże się z ryzykiem popełnienia nieodwracalnych błędów. Bezpieczniejszym wyborem jest elastyczna fuga na bazie cementu, rozprowadzana raklą na poziomie płytek.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 11. Montaż panelu

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 11. Montaż panelu

Panel natryskowy montujemy po zakończeniu prac wykończeniowych podłogi, brodzika i ścian, ściśle przestrzegając instrukcji producenta. Niestety, nie zawsze instrukcje te są wystarczająco szczegółowe i precyzyjnie określają sposób podłączenia panelu. Niemniej jednak, w przypadku panelu narożnego montaż nie powinien być skomplikowany.

Na zakończeniach rur instalacyjnych, jeśli wcześniej były one tymczasowo zamknięte korkami, montujemy zawory odcinające. Niekiedy do dokumentacji dołączony jest szablon ułatwiający wyznaczenie punktów mocowania, w których należy osadzić kołki montażowe dobrane do rodzaju ściany.

Montaż panelu najczęściej polega na przykręceniu do ściany dwóch wsporników, na których następnie zawieszamy panel. Przed zawieszeniem panelu należy podłączyć do niego wężyki zasilające, których długość musi umożliwiać połączenie z końcówkami rur instalacyjnych i swobodne ułożenie na wspornikach. Do montażu panelu potrzebne będą dwie osoby - jedna osoba trzyma panel, druga natomiast łączy wężyki z instalacją. Oczywiście, przed zawieszeniem panelu należy go wyposażyć w niezbędne elementy (dysze masujące, słuchawkę, uchwyt itp.), zgodnie z instrukcją dla danego modelu.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na montaż natrysku otwartego bez ścianek osłonowych, to na tym etapie prace montażowe dobiegają końca. W przypadku natomiast kabiny natryskowej lub przezroczystej przegrody ze szkła hartowanego, konieczne jest zamontowanie w ścianie i podłodze uchwytów oraz wysięgników, a następnie osadzenie osłony.

Zobacz, jak zamontować odwodnienie liniowe

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Tece

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Gość

31 Dec 2019, 14:32

A osłona / maskownica odpływu, jeśli jest własną płytka to montuje się na silikon? Jeśli bez niczego to wchodzi za głęboko i jest różnica 0.5 cm.

Gość mhtyl

25 Apr 2019, 21:13

8 godzin temu, Gość Konfederacja napisał: Po pierwsze podłoga siada na styropianie, oprócz tego na gruncie. Efekt z 5% spadu do odpływu mam - 0% i woda ucieka. W drugiej łazience zastosowałem radykalne rozwiązanie spad około 8-10% po tym jak podłoga się ułożyła. ...

25 Apr 2019, 16:21

3 godziny temu, Gość Konfederacja napisał: Po pierwsze podłoga siada na styropianie, oprócz tego na gruncie. Nie wiem jaki styropian, jaka wylewka - ale pierwsze słyszę o takich budowlanych efektach.

To zależy od wyprofilowania niecki prysznica z odpowiednim spadkiem. To chyba logiczne, że przy braku spadku w stronę odpływu woda nie spłynie. To nie wina produktu tylko wykonania niecki.

Gość Konfederacja

25 Apr 2019, 12:47

Mam odpływ w domku nowo budowanym, żona chciała odpływ przy ścianie - nie jest to takie cudo jak piszą tutaj. Po pierwsze podłoga siada na styropianie, oprócz tego na gruncie. Efekt z 5% spadu do odpływu mam - 0% i woda ucieka. W drugiej łazience zastosowałem radykalne rozwiązanie ...

Znajomy robił mi remont łazienki, wyprowadzał od nowa ściankę kabiny prysznicowej a nieckę, bazując na spadkach poprzednich i delikatnie korygując, wyłożył mozaiką szklaną 3 mm. Odpływ i syfon tez już rok działają bez zarzutu. Do tej pory woda spływa do odpływu a nie wypływa.  ...

Gość instalator

15 Mar 2018, 09:37

Żeby to było tak proste jak opisano.... chyba, że jakość wykonania nie jest najważniejsza.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!