Montaż prysznica z odpływem w podłodze w 11 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Montaż prysznica z odpływem w podłodze w 11 krokach

Podpowiadamy, jak w 11 krokach samodzielnie zamontować prysznic z odpływem w podłodze. Przeczytaj, jakie narzędzia i materiały będą Ci potrzebne oraz na co koniecznie zwracać uwagę podczas montażu.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 1. Potrzebne materiały

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 1. Potrzebne materiały

Płytki na ściany i podłogę łazienki mają odpowiadać nie tylko naszym gustom, ale również wymaganiom użytkowym i montażowym. Kafelki nie mogą być śliskie. Za to powinny być duże, by ograniczyć powierzchnię fug. Panel natryskowy trzeba dostosować do wydajności i ciśnienia domowej instalacji wodociągowej oraz wybrać jego wielkość, kształt i rodzaj odpływu.

Przy samodzielnym montażu, najlepsze będą proste rozwiązania w postaci prostokątnego lub kwadratowego brodzika (panelu) podpłytkowego z odpływem liniowym. Sprzedawane są one najczęściej łącznie z syfonem i odpływem, w kilku wariantach dekoracyjnego przykrycia. Potrzebne też będą odcinki rur kanalizacyjnych średnicy 50 mm oraz kolanka o różnych kątach załamania. Należy zakupić również rury instalacyjne, np. typu PEX ze złączkami i uchwytami, karbowaną rurę osłonową, poza tym zawory odcinające - najlepiej z filtrem - i wężyki przyłączeniowe o dość dużej długości.

Montaż brodzika i ułożenie płytek ceramicznych wymaga zaopatrzenia w elastyczną zaprawę klejową, płynną folię wraz z taśmą uszczelniającą i zaprawę do spoinowania. Materiałami uzupełniającymi będą płyty styropianowe, kołki montażowe i taśma teflonowa do uszczelnień hydraulicznych.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 2. Niezbędne narzędzia

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 2. Niezbędne narzędzia

Głównym problemem będzie precyzyjne przecinanie i szlifowanie krawędzi płytek. Najlepsze rozwiązanie to wykorzystanie stacjonarnej przecinarki do wyrobów ceramicznych z napędem elektrycznym. Jej zakup może być uzasadniony, jeśli w planach mamy jeszcze inne powierzchnie do opłytkowania. Zastępczo możemy użyć szlifierki kątowej, a do wygładzenia krawędzi - szlifierki oscylacyjnej lub ręcznego uchwytu do papieru.

Potrzebne będą standardowe narzędzia glazurnicze, czyli paca zębata, mieszadło do zaprawy, pędzel do nakładania płynnej folii, rakla do fug, oraz pomiarowe, jak poziomnica, miarka i ołówek. Do wycinania styropianu użyjemy noża albo piłki z drobnymi zębami, która posłuży też do przecięcia rury kanalizacyjnej. Montaż instalacji wodociągowej wymagać będzie wykorzystania hydraulicznych kluczy nastawnych, a przy osadzaniu kołków mocujących panel natryskowy - wiertarki z wiertłem do betonu o średnicy 8-10 mm.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 3. Możliwe rozwiązania

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 3. Możliwe rozwiązania

Budowa bezprogowych natrysków z odpływem umieszczonym bezpośrednio w podłodze zyskuje na popularności, a producenci urządzeń sanitarnych oferują coraz to nowsze elementy wyposażenia. Oprócz walorów estetycznych, rozwiązanie takie ma zalety użytkowe - zapewnia komfortowe wchodzenie pod natrysk, ułatwia utrzymanie łazienki w czystości i w razie awarii pralki zabezpiecza pozostałe pomieszczenia przed zalaniem. Natrysk można wykonać w kilku wariantach, zależnie od możliwości instalacyjnych i pracochłonności robót.

Najprostsze rozwiązanie to montaż gotowego, płaskiego brodzika (akrylowego, z konglomeratu kamiennego bądź stali emaliowanej) w zagłębieniu podłogi. Najbardziej pracochłonne będzie samodzielne uformowanie podłogi z odpowiednim spadkiem (przy użyciu zaprawy) i ułożenie płytek ceramicznych. Etap ten można znacznie uprościć, wykorzystując gotowy panel podpłytkowy z ukształtowanym odpływem i uszczelnieniem. Wykonanie tego wariantu opisujemy poniżej.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 4. Warunki do zamontowania

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 4. Warunki do zamontowania

Odprowadzenie wody z odpływu umieszczonego w podłodze wymaga obniżenia podłoża o 12-15 cm względem docelowej płaszczyzny podłogi, co trzeba wziąć pod uwagę już na etapie budowy stropu czy układania warstw podłogowych na gruncie. W ostateczności obniżenie takie - np. przy montażu na już wykonanej podłodze - można osiągnąć na dwóch poziomach. Wówczas pod całą powierzchnią spadkową zagłębienie może mieć tylko 6-7 cm, a w miejscu osadzenia syfonu i poprowadzenia rury odpływowej pełną głębokość 12-15 cm.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Planując wstawienie takiego natrysku w łazience z podłogą na gruncie, wstępne podłączenie rury odpływowej do instalacji kanalizacyjnej powinniśmy zrobić przed ułożeniem warstwy ociepleniowej - co wymaga ustalenia dokładnej lokalizacji natrysku - i wylot zabezpieczyć korkiem przed przedostawaniem się zanieczyszczeń podczas prac budowlanych. W łazience z podłogą na konstrukcji stropowej, warstwy podpodłogowe są zazwyczaj dość cienkie, konieczne więc będzie zagłębienie syfonu i rury odpływowej w stropie. W popularnych stropach teriva - przy odpowiednim umiejscowieniu pionu kanalizacyjnego - do przeprowadzenia rury można będzie wykorzystać kanały w pustakach, nacinając je i osłaniając wycięcie np. wkładką ze styropianu (przed zabetonowaniem stropu), lub utworzyć go w gotowym stropie za pomocą przecinarki do betonu.

Zamienne rozwiązanie to osadzenie odpływu w ścianie i gotowego brodzika w płaszczyźnie podłogi. Taki wariant szczególnie sprawdzi się w modernizowanej łazience nad piwnicą, garażem czy pomieszczeniem gospodarczym, gdzie możliwe jest poprowadzenie rury kanalizacyjnej na niższej kondygnacji bez zagłębiania jej w podłodze łazienki.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 5. Wstawienie odpływu z syfonem

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 5. Wstawienie odpływu z syfonem

Najwięcej problemów sprawia zapewnienie odprowadzenia wody z odpływu w podłodze, ponieważ wymaga dostatecznego zagłębienia syfonu, poprowadzenia rur ze spadkiem nie mniejszym niż 1% i podłączenie ich do pionu kanalizacyjnego. W przygotowanym zagłębieniu w pierwszej kolejności musimy ustalić lokalizację syfonu, wstawiając "na sucho" panel podpłytkowy. Przez otwór w panelu zaznaczamy środek odpływu, następnie na podłodze rysujemy krzyżyk, precyzując miejsce osadzenia syfonu. Długość odprowadzenia nie powinna przekraczać 2 m, choćby ze względu na konieczność utworzenia spadku. Wykonuje się je z rur i kształtek o średnicy 50 mm.

Doprowadzenie rury odpływowej do syfonu najczęściej wymaga użycia kolanek o różnym kącie załamania. Nie można dopuścić do pofalowania odprowadzenia w pionie, a korektę przebiegu - jeśli nie wystarczy dobór kolanek - możemy uzyskać, regulując odpowiednio długości odcinków prostych. Wstępne ustalenie dopasowania elementów odpływu wygodniej zrobić po wyjęciu uszczelek z kielichów i założyć je dopiero podczas ostatecznego montażu. Odcinki rur - jeśli wymagają przycięcia - na odciętych końcach trzeba sfazować pod kątem ok. 30°, równomiernie na całym obwodzie i usunąć wszelkie zadziory. Przed zmontowaniem odpływu, uszczelki pokrywamy płynem poślizgowym lub mydłem, a w złączach wciskanych pozostawiamy ok. 0,5 cm luzu. W kielichu zaś połączenia skręcane mocno dociskami rękami.

Zmontowany odpływ należy wstępnie ustabilizować, wykorzystując podkładki bądź zaprawę umieszczoną pod syfonem i w dwóch punktach na długości odpływu. Odpływ trzeba też sprawdzić pod względem szczelności i efektywności odprowadzania wody - nalewając ją do wlotu syfonu intensywnym strumieniem, np. z konewki.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 6. Wyprowadzenie rur do panelu

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 6. Wyprowadzenie rur do panelu

Do panelu natryskowego, czyli do miejsca jego zamontowania, należy doprowadzić rury z ciepłą i zimną wodą. W przypadku modeli z deszczownicą lub dyszami do masażu, konieczne będzie zapewnienie dostatecznej wydajności i ciśnienia wody zasilającej. Wymagania te zamieszczone są w instrukcji użytkowania panelu. Przed zakupem warto więc przekonać się, czy domowa instalacja spełnia warunki dotyczące parametrów. W razie wątpliwości, można wykonać próbne pomiary z użyciem prowizorycznie podłączonego zaworu przelotowego i manometru.

Panel natryskowy może być przystosowany do zainstalowania w płaszczyźnie ściany lub w jej narożniku. Ustawienie natrysku w narożu ułatwia jego zamontowanie i nie ogranicza powierzchni pod prysznicem. Rury ukrywamy w bruzdach ściennych albo za osłoną w rogu ściany. Obie rury zasilające (z zimną i ciepłą wodą) wyprowadzamy na wysokość umożliwiającą wygodne podłączenie panelu.

Zależnie od wymagań montażowych konkretnego modelu, końcówki lokujemy na ściśle określonej wysokości przy podłączeniu złączem sztywnym lub w dogodnym miejscu pod osłoną w narożu i na wysokości ok. 1 m od podłogi - gdy doprowadzenia będą z elastycznych wężyków. Końcówki przyłączeniowe muszą być sztywno przymocowane do ściany, np. za pomocą kolanek ustalonych, a rury osłonięte tzw. peszlem przed zakryciem bruzd i ułożeniem płytek ściennych.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 7. Izolacja podpłytkowa na ścianach

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 7. Izolacja podpłytkowa na ścianach

Po przygotowaniu podłączenia do instalacji wody ciepłej i zimnej, możemy przystąpić do pokrycia ścian kafelkami ceramicznymi. Wskazane jest użycie produktów wielkowymiarowych. Zapewnią one większą szczelność pokrycia oraz ułatwią utrzymanie ściany w czystości. Przed opłytkowaniem sprawdzamy, czy powierzchnia jest dostatecznie równa i wytrzymała.

Najlepszym podłożem jest tynk cementowo-wapienny, który w razie potrzeby można wyrównać zaprawą klejową naniesioną dzień albo dwa wcześniej. Kolejnym zabiegiem będzie pokrycie podłoża izolacją przeciwwodną z tzw. płynnej folii, wzmocnionej w narożniku i przy podłodze pasami specjalnej taśmy izolacyjnej.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 8. Podkład i brodzik podpłytkowy

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 8. Podkład i brodzik podpłytkowy

Instalując brodzik podpłytkowy w postaci ukształtowanego panelu z tworzywa, po zmontowaniu syfonu i odpływu, musimy uformować warstwę podkładową, na której spocznie panel podpłytkowy lub osadzany w podłodze gotowy brodzik. Wygodnym rozwiązaniem będzie wstawienie podkładu z twardej płyty styropianowej, np. EPS 100 albo XPS, o grubości dostosowanej do koniecznego wypełnienia. W pewnym zakresie grubość tę można regulować warstwą zaprawy klejowej użytej do mocowania wkładu. Oczywiście, w płycie trzeba wyciąć otwory pod syfon i kanał, w którym przebiegać będzie odpływ.

Innym rozwiązaniem jest uzyskanie warstwy podkładowej z wylewki cementowej, ale uniemożliwi to ewentualną korektę podłączenia odpływu do syfonu. Podkład musi tworzyć płaszczyznę na głębokości zalecanej do osadzania panelu podpłytkowego, a w przypadku wylewki należy poczekać kilka dni aż dostatecznie ona stwardnieje. Sprawdzamy też poziom podkładu w obu kierunkach, przy czym niewielkie odchylenia można będzie wyrównać warstwą kleju mocującego panel. Przytwierdzamy go na klej elastyczny do płytek, nanoszony za pomocą pacy zębatej i na podkład, i na jego spodnią stronę. Położenie panelu musi zapewnić możliwość połączenia go z syfonem przez otwór odpływowy. Potem kontrolujemy poziome ustawienie - przykładając poziomnicę po przekątnej wszystkich narożników.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 9. Izolacja przeciwwodna na obwodzie

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 9. Izolacja przeciwwodna na obwodzie

Panel podpłytkowy z reguły ma przyklejoną warstwę izolacji wodoszczelnej, która chroni przed przenikaniem wilgoci w miejscu zamocowania odwodnienia oraz na połączeniu z podłogą łazienki. Zależnie od usytuowania brodzika, izolację podłogową wywijamy też na ścianę, gdy brodzik będzie przylegać bezpośrednio do narożnika. Wzdłuż brzegów panelu - po odwinięciu folii uszczelniającej - nakładamy zaprawę klejową, która wypełni lukę na obwodzie i zapewni przytwierdzenie uszczelnienia zintegrowanego z panelem. Dodatkowo obszar wokół brodzika można zaizolować folią w płynie i wklejoną taśmą - osiągniemy wówczas szczelne połączenie z resztą izolacji podpłytkowej podłogi i ścian.

Oczywiście, na całej podłodze łazienki musi być przygotowana izolacja przeciwwodna z płynnej folii bądź zaprawy wodoszczelnej. Dzień po wklejeniu panelu można układać płytki podłogowe. Wtedy łączymy też syfon z kratką odpływową, zwracając uwagę na ułożenie uszczelki i wysokość krawędzi dostosowaną do grubości płytek.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 10. Układanie płytek ze spadkiem

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 10. Układanie płytek ze spadkiem

Ułożenie płytek ze spadkiem w kierunku odpływu to najtrudniejszy i bardzo pracochłonny etap. Wykorzystując wymiary naszego panelu (podane przez producenta), możemy wyciąć tekturowy szablon, który znacznie ułatwi przycięcie elementów. Z reguły musimy utworzyć czterostronny spadek przy odpływie centralnym i liniowym (jeśli nie będzie on przylegał bezpośrednio do ściany). Ze względu na konieczność skośnego przycinania płytek, powinniśmy zastosować przecinarkę stacjonarną z tarczą diamentową, która zapewni precyzyjne i równe cięcie.

W ostateczności można posłużyć się ręczną szlifierką, ale z reguły wymagać to będzie pracochłonnego wyrównania tego boku i nie zawsze da dobre efekty. Musimy też oszlifować cięte brzegi, ścinając ostrą, szkliwioną krawędź łagodnym łukiem. Zrobimy to ręcznie, np. osełką, klockiem z papierem ściernym, lub mechanicznie, np. szlifierką oscylacyjną. Płytki do pokrycia brodzika mogą być takie same jak na reszcie podłogi albo różnić się kolorem, wzorem czy wielkością. Zaleca się takie kafelki, które nie będą śliskie podczas korzystania z natrysku.

Płytki w brodziku układamy w pierwszej kolejności, zanim przystąpimy do przyczepiania ich na całej podłodze łazienki. Używamy elastycznej zaprawy klejowej, aplikowanej pacą zębatą na płytkę i podłoże. Pracę rozpoczynamy od miejsca odpływu liniowego (bądź punktowego) dostosowując jednocześnie poziom odpływu, zapewniający swobodny spływ wody. Najpierw kładziemy rzędy płytek pełnowymiarowych, dochodzących do krawędzi załamania wgłębienia, następnie płytki skośne, które warto najpierw ułożyć "na sucho". Pozwoli to na sprawdzenie, czy tworzą właściwe kąty, a spoiny mają jednakową szerokość. Ostatecznie osadzamy je, korzystając z już ułożonych elementów jako bazy do utrzymania równej powierzchni pochylenia.

Po związaniu kleju, przystępujemy do fugowania. Najlepsza będzie fuga epoksydowa, ale przy jej nakładaniu łatwo popełnić nieodwracalne błędy. Bezpieczniej więc użyć elastycznej fugi na bazie cementu, rozprowadzonej raklą na poziomie płytek.

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 11. Montaż panelu

Montaż prysznica z odpływem w podłodze - krok 11. Montaż panelu

Panel natryskowy wstawiamy już po wykończeniu podłogi, brodzika i ścian, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zawsze jednak podane są dokładne informacje o sposobie podłączenia. Niemniej w przypadku panelu narożnego nie powinno być to trudne. Na zakończeniu rur zakładamy zawory odcinające, jeśli instalacja tymczasowo była zamknięta korkami. Niekiedy do dokumentacji dołączany jest szablon ułatwiający ustalenie punktów mocowania, gdzie trzeba będzie osadzić dobrane do danego materiału ściany kołki montażowe.

Zadanie to najczęściej polega na przykręceniu do ściany dwóch wsporników, na których zawiesza się panel. Przed jego zawieszeniem należy podłączyć wężyki zasilające, których długość musi umożliwiać połączenie z końcówkami rur instalacyjnych i oparcie na wspornikach. Do zamontowania potrzebne będą dwie osoby - jedna trzyma panel, druga łączy wężyki z instalacją. Oczywiście, przed zawieszeniem panelu powinniśmy, zależnie od modelu, wyposażyć go w niezbędne elementy (dysze masujące, słuchawkę, uchwyt itp.).

Jeżeli zdecydowaliśmy się na natrysk otwarty bez ścianek osłonowych, to prace na tym się kończą. W przypadku utworzenia kabiny czy przezroczystej przegrody z taflą szkła hartowanego, musimy w ścianie oraz w podłodze zamontować pasujące do niej uchwyty i wysięgniki i osadzić osłonę.

Zobacz, jak zamontować odwodnienie liniowe

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Tece

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Gość

31 Gru 2019, 13:32

A osłona / maskownica odpływu, jeśli jest własną płytka to montuje się na silikon? Jeśli bez niczego to wchodzi za głęboko i jest różnica 0.5 cm.

time image

Gość mhtyl

25 Kwi 2019, 19:13

8 godzin temu, Gość Konfederacja napisał: Po pierwsze podłoga siada na styropianie, oprócz tego na gruncie. Efekt z 5% spadu do odpływu mam - 0% i woda ucieka. W drugiej łazience zastosowałem radykalne rozwiązanie spad około 8-10% po tym jak podłoga się ułożyła. ...

time image

25 Kwi 2019, 14:21

3 godziny temu, Gość Konfederacja napisał: Po pierwsze podłoga siada na styropianie, oprócz tego na gruncie. Nie wiem jaki styropian, jaka wylewka - ale pierwsze słyszę o takich budowlanych efektach.

To zależy od wyprofilowania niecki prysznica z odpowiednim spadkiem. To chyba logiczne, że przy braku spadku w stronę odpływu woda nie spłynie. To nie wina produktu tylko wykonania niecki.

time image

Gość Konfederacja

25 Kwi 2019, 10:47

Mam odpływ w domku nowo budowanym, żona chciała odpływ przy ścianie - nie jest to takie cudo jak piszą tutaj. Po pierwsze podłoga siada na styropianie, oprócz tego na gruncie. Efekt z 5% spadu do odpływu mam - 0% i woda ucieka. W drugiej łazience zastosowałem radykalne rozwiązanie ...

Znajomy robił mi remont łazienki, wyprowadzał od nowa ściankę kabiny prysznicowej a nieckę, bazując na spadkach poprzednich i delikatnie korygując, wyłożył mozaiką szklaną 3 mm. Odpływ i syfon tez już rok działają bez zarzutu. Do tej pory woda spływa do odpływu a nie wypływa.  ...

time image

Gość instalator

15 Mar 2018, 08:37

Żeby to było tak proste jak opisano.... chyba, że jakość wykonania nie jest najważniejsza.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!