Zasady planowania łazienki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Zasady planowania łazienki

Projektanci wnętrz często uznają aranżowanie łazienki za zadanie bodajże najtrudniejsze, w porównaniu z resztą domowych wyzwań. I nierzadko tak jest w rzeczywistości, ponieważ nawet przy małej łazience opracowanie koncepcji wstępnej, a potem szczegółowej, polega na uwzględnieniu wielu parametrów technicznych i szczegółów, które wymagają konsekwencji i specjalistycznej wiedzy oraz pochłaniają czas. Od przyszłych użytkowników to zadanie wymaga natomiast konkretnego określenia potrzeb i oczekiwań, a potem… nastawienia się na niemałe nakłady finansowe.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak zaplanować funkcjonalną łazienkę?
  • Jakie odległości między sanitariatami są wymagane?
  • Jakie czynniki brać pod uwagę podczas planowania łazienki?
  • Jaka kolorystyka będzie ponadczasowa w łazience?

W przypadku łazienki, bez dostatecznej wiedzy projektowej i doświadczenia nie warto samemu porywać się na jej urządzanie. Dlaczego? Ponieważ wykonawcy od pierwszego dnia zasypią nas gradem drobiazgowych pytań. Począwszy od przebiegu łazienkowych instalacji, przez miejsca na otwory rewizyjne, po układ: płytek, oświetlenia, urządzeń i mebli łazienkowych. Łazienka dosłownie roi się od rozmaitych szczegółów! Jeśli mamy w ręce fachowo rozrysowane niezbędne szkice i w profesjonalnej formie możemy je przekazać wykonawcom - jej urządzanie będziemy na pewno dobrze wspominać.

Zanim jednak do tego dojdzie, najpierw musimy się dobrze zastanowić, ile łazienek w domu jest nam niezbędnych i jaką powinny mieć wielkość. Projektując dom wspólnie z architektem, znacznie łatwiej jest "skroić" pod własne potrzeby wszystkie pomieszczenia sanitarne.

Wybierając natomiast projekt domu z katalogu, mamy z góry narzuconą ilość i wielkość łazienek oraz ich położenie. Warto wtedy od razu sprawdzić, czy ich metraż jest odpowiedni do liczby przyszłych stałych użytkowników domu i czy zmieści się na nim przynajmniej minimum programu funkcjonalnego, potrzebnego dla rodziny. Nie bez znaczenia jest kształt łazienek, bo funkcjonalne wyposażenie wymaga przestrzeni na podłodze oraz na ścianach (tu liczy się również wielkość i położenie okna).

Przestronna łazienka
W przestronnej łazience dobrze jest postawić wannę na środku, a ściany i posadzkę wykończyć płytkami w żywych kontrastujących kolorach. (fot. Grupa Tubądzin)

Planuj łazienkę z głową

Ogólne zasady planowania pomieszczeń sanitarnych w budynku jednorodzinnym mówią o tym, że ich ilość i powierzchnię dobieramy proporcjonalnie do jego powierzchni użytkowej, jak również do: liczby stałych mieszkańców, ich stanu zdrowia i upodobań, ewentualnie częstotliwości nocowania gości. Podczas ustalenia ilości i rozmiaru łazienek, koniecznie powinniśmy wyeliminować ewentualne poranne i wieczorne spiętrzenie czynności toaletowych, wykonywanych przez domowników w jednym czasie. Do rozładowania takich potencjalnych zatorów, w domu z dwoma lub trzema mieszkańcami wystarczą dwie łazienki - ogólna przy części dziennej oraz wspólna przy sypialniach.

Ustawienie oszczędnego spłukiwania w stelażu KOŁO Technic GT
Jak zamontować deskę wolnoopadającą na misce KOŁO?
Jak wyregulować fronty w szafkach: Modo, Twins, Traffic marki Geberit Koło?

W domach dla czterech-pięciu osób, oprócz ogólnej łazienki w strefie dziennej, lepiej zaplanujmy dwie łazienki w części prywatnej - np. dla rodziców oraz wspólną dla dzieci. Przy jeszcze liczniejszej rodzinie, możemy dodać pokój kąpielowy, albo łazienkę dla seniorów.

Inna reguła zaleca, żeby na każdej kondygnacji umieścić przynajmniej jedną łazienkę. Zatem na parterze obowiązkowa jest toaleta w strefie dziennej, gdyż używana jest najczęściej i przez najwięcej osób - oprócz domowników korzystają z niej goście. Zwykle planuje się ją w sąsiedztwie holu. W większych domach warto pokusić się o drugi sanitariat w gospodarczej części (np. w pralni, w kotłowni, przy warsztacie w garażu) z przeznaczeniem do namaczania prania oraz do mycia: rąk po pracy w ogrodzie lub w warsztacie, butów, zwierząt domowych.

W domach wielopokoleniowych fragment parteru wraz z osobną łazienką z zasady oddaje się do dyspozycji seniorom. Jeżeli dom ma piwnicę, a w niej pomieszczenia rekreacyjne (tj. barek, fitness, pokój multimedialny), na dolnej kondygnacji bardzo przyda się w.c. Natomiast jeśli w piwnicy jest sauna i siłownia - łazienka z prysznicem.

Na piętrze lub użytkowym poddaszu dobrze sprawdza się układ z kilkoma osobnymi łazienkami przy sypialniach - małżeńską, dostępną z sypialni oraz wspólną dziecięcą, z wejściem od strony korytarza. Jeśli jednak nie zamierzamy budować, wyposażać i potem sprzątać aż kilku łazienek, górną kondygnację zaopatrzmy w jedną dużą łazienkę, a jeszcze lepiej - w luksusowy pokój kąpielowy.

Podczas planowania łazienki zadbaj o wygodne strefy funkcjonalne

Przyjrzyjmy się teraz niezbędnym w planowaniu liczbom. Dla ogólnodostępnej toalety z sedesem i umywalką, minimalna wymagana powierzchnia to ok. 1,5 m2. Dla małej łazienki z prysznicem to 2,5-4 m2. Natomiast dla łazienki z wanną - powyżej 5 m2. Odstępy między urządzeniami sanitarnymi, np. sedesem i umywalką, powinny wynosić przynajmniej 20 cm.

Widok z góry na rozplanowanie łazienki
Jeśli urządzenia ustawimy wzdłuż ścian, nawet na kilku metrach zmieści się niezbędny dla rodziny program funkcyjny. (fot. Kaldewei)

Podobnie jak w planowaniu kuchni i jej zabudowy, w łazienkach tak samo liczy się prawidłowe dobranie oraz ergonomiczne ustawienie mebli oraz urządzeń. Koniecznie musimy zapewnić użytkownikom wygodny dostęp do każdego ze składowych wyposażenia oraz dobrą komunikację między nimi. Dlatego w przypadku wielu łazienek podczas planowania walczymy dosłownie o każdy centymetr przestrzeni. Producenci wiedzą o tym i obecnie często integrują wybrane urządzenia i ich funkcje. Oferują np. prysznic w wannie.

Aby pozostać w zgodzie z zasadami ergonomiki, w małych przestrzeniach sanitarnych fachowcy zalecają ustawienie urządzeń i mebli tylko wzdłuż ścian. W większych - pozwalają na stosowanie mniej oczywistych i zachowawczych rozwiązań. Jeśli miejsca jest dosyć, lepiej prezentują się wyraźnie oddzielone strefy funkcyjne. Dobry prosty sposób to postawienie na granicy stref zgrabnego podestu lub lekkiej ścianki z płyt g-k bądź przezroczystych luksferów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Niektórzy zrobią to bardziej ekstrawagancko - odważnie wyciągną wybrane urządzenie (np. piękny model wanny) na środek łazienki, albo co jest ostatnio modne - wstawią do pomieszczenia wygodny fotel lub ulubioną rzeźbę. Pamiętajmy natomiast, że takie aranżacyjne zabiegi nie mogą zakłócić wybranego do konkretnej łazienki programu funkcyjnego.

Strefa toalety osobistej - potrzebuje umywalki z jedną lub dwiema bateriami, najlepiej oszczędzającymi wodę. Jeśli rodzina liczy powyżej dwóch osób a użytkuje wspólną łazienkę, warto kupić dwie umywalki z adekwatną liczbą baterii, a przy nich zamontować poręczne: szafki na przybory toaletowe, relingi na ręczniki, kilka gniazd elektrycznych.

Zalecana odległość montażu umywalki

Strefa sedesu, bidetu, pisuaru - będzie bardziej intymna, jeśli urządzimy ją za zgrabną przegrodą. W sprzedaży jest wiele modeli sedesów z funkcją bidetu, które zaoszczędzą miejsce, gdy jest to akurat pożądane.

Zalecana odległość montażu sedesu
Zalecana odległość montażu sedesu
Zalecana odległość montażu bidetu
Zalecana odległość montażu bidetu
Zalecana odległość montażu pisuaru
Zalecana odległość montażu pisuaru

Strefa kąpieli - w niej najczęściej montujemy prysznic (warto pamiętać, że klasyczną kabinę z głębokim lub płaskim brodzikiem możemy zastąpić nowoczesną szklaną konstrukcją typu walk in oraz liniowym systemem odprowadzania wody). W średnich łazienkach ewentualnie rozszerzamy podstawowy program funkcyjny o wannę.

Zalecana odległość montażu wanny
Zalecana odległość montażu wanny
Zalecana odległość montażu brodzika
Zalecana odległość montażu brodzika

Strefa relaksu - możemy ją stworzyć w większych pokojach kąpielowych, mieszczących bardziej luksusowe urządzenia: wannę z hydromasażem (nawet dla kilku osób), kabinę parową z prysznicem, saunę, leżankę do zabiegów pielęgnacyjnych, a niekiedy jeszcze mini-siłownię. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pod własnym dachem wyreżyserować dla rodziny luksusowe domowe SPA!

 

Anatomia urządzania łazienki

Łazienka to specyficzne miejsce domu - szczególnie intymne, ale równocześnie takie, którego nie urządzamy od nowa co kilka lat. Stając przed trudnym zadaniem, jakim niewątpliwie jest urządzanie domowej strefy higieny, trzeba się nieźle nagłowić, co wybrać z ogromu przeróżnych materiałów sanitarnych, nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych, a wreszcie - trendów stylistycznych. W sytuacji kiedy zależy nam na praktycznym i ładnym wystroju, który nie opatrzy się po upływie kilkunastu miesięcy, najlepiej dążyć do rozwiązań ponadczasowych i uniwersalnej kolorystyki. Przy umiejętnej aranżacji wcale nie skończy się to nudą!

Podwieszane sanitariaty
Podwieszane sanitariaty to obecnie standard. (fot. Opoczno)

Sukces najczęściej zapewnia konsekwentne dążenie do harmonii. Przykładowo, jeśli wymarzyliśmy sobie superoryginalną umywalkę wyciętą z kamienia lub drewna, wyeksponujmy ją na tle prostej glazury, pozbawionej ozdobnych ornamentów i kolorystycznych fajerwerków. I odwrotnie - na wzorzystej ścianie i posadzce zamontujmy urządzenia i osprzęt łazienkowy o powściągliwym, minimalistycznym kształcie i w jednolitej kolorystyce, skompletowany najlepiej z jednej linii stylistycznej.

Dobierając do danego pomieszczenia płytki i wyposażenie sanitarne warto skupić uwagę widza na wybranym elemencie wystroju, a nie epatować wieloma. W małych i średnich pomieszczeniach zbyt duża konkurencja nie jest wskazana, wręcz ociera się o brak smaku. Jeżeli nie możemy kupić efektownych albo wymarzonych designerskich urządzeń, można "zagrać" prostymi rozwiązaniami, na przykład ciekawym kolorem, lustrami, światłem. Też potrafią zdziałać cuda!

Po latach zachwytu nad kolorowymi i wzorzystymi łazienkami, obecnie reaktywację przeżywa biel. I to nie tylko w najmniejszych sanitariatach, w których od zawsze stosuje się ją dla stworzenia wrażenia większej przestrzeni. Biel aranżuje się solo, albo w zestawieniu z mocniejszymi kolorami, które zwykle jeszcze bardziej "podbija". Ten uniwersalny kolor, bez względu na odcień, fantastycznie podkreśla wyrafinowane kształty współczesnej ceramiki sanitarnej i jej osprzętu, nie wspominając już o ciekawych meblach i łazienkowych bibelotach. Dobrze dogaduje się z lustrami, szkłem, kamieniem, drewnem, stalą. Światło też jest jej przyjacielem, zarówno ciepłe i zimne, jak również kolorowe.

Podczas urządzania łazienki pamiętajmy - harmonijny wystrój i ponadczasowy styl stworzymy poprzez kupno szlachetnych materiałów wykończeniowych oraz zachowanie równowagi i umiaru w doborze sprzętu sanitarnego i mebli.

Lilianna Jampolska
fot. otwierająca: Ceramika Paradyż

Zdaniem naszych Czytelników

Po tym całym planowaniu przyjdzie kiedyś pora na montaż szafek i regulację frontów. Na filmie przedstawiono sposób regulacji frontów w szafkach: Modo, Twins, Traffic marki Geberit/Koło. Możliwe, że ktoś z Was ma dokładnie takie meble w łazience i coś się od jakiegoś czasu ...

time image

18 Paź 2020, 14:36

Szanowny Adminie;) Projekt małej łazienki, a trudności napotykane przy jej planowaniu i aranżacji... Wiele zależy również od wykończenia, dlatego ważny jest projekt łazienki. Lepiej jest zrezygnować z podwieszanych sufitów, ponieważ natychmiast odetną dodatkowe dziesięć ...

time image

Gość Anna

24 Kwi 2020, 15:19

Planując łazienkę, warto dobrze przemyśleć projekt umywalki. Użytkujemy ją po kilka, kilkanaście razy dziennie. Musi być wygodna, mieć miejsce na odstawienie mydła oraz innych kosmetyków. Szczególnie fajnym rozwiązaniem są umywalki, w których misa i blat stanowią jedną ...

time image

19 Mar 2017, 17:58

8 godzin temu, Pomocnik napisał: Projektanci wnętrz często uznają aranżowanie łazienki za zadanie bodajże najtrudniejsze, w porównaniu z resztą domowych wyzwań. Im mniejsza - tym trudniejsza. Jest jeszcze kwestia ilości wykorzystujących ją osób. Podobnie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje