Urządzamy idealną łazienkę dla seniorów - na co zwracać uwagę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Urządzamy idealną łazienkę dla seniorów - na co zwracać uwagę?

Uszkodzenie ciała po wypadku, choroba czy po prostu podeszły wiek mogą być przyczyną problemów z poruszaniem się. W takich sytuacjach bardzo ważne jest, aby zadbać o komfort, bezpieczeństwo i wygodę użytkowników łazienki.

aktualizacja: 2019-12-10 11:30:23

Obecnie nie musimy zastanawiać się i wyszukiwać rozwiązań, gdyż mamy je w większości podane na tacy. Takie udogodnienia oferują nam również producenci wyposażenia i armatury łazienkowej, którzy posiadają w ofercie produkty niezbędne do zaspokojenia potrzeb każdego - również seniorów i osób niepełnosprawnych. Dzięki temu każdy z łatwością urządzi łazienkę dostosowaną do swoich potrzeb.

Idealna łazienka dla seniorów? Wygoda i relaks przede wszystkim!

Montaż siedziska prysznicowego, antypoślizgowa strefa kąpieli, odpowiednia bateria dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, czy też lustra uchylne - to tylko część udogodnień, o których powinniśmy pamiętać w pomieszczeniu do kąpieli.

Jednym z ważniejszych urządzeń w łazience jest prysznic. Podczas jego wyboru zwróćmy uwagę na to, aby zapewniał on bezproblemowe wejście i wyjście.

"Posiadamy wiele modeli kabin dedykowanych osobom starszym czy niepełnosprawnym - mówi Robert Rachowski - Produkt Manager firmy SANPLAST SA. - Godnymi polecenia są kabiny serii Free Zone. Cechą charakterystyczną tej linii jest brak profilu dolnego, co pozwala połączyć wizualnie wnękę prysznica z resztą łazienki. Bezprogowe wejście pod prysznic zwiększa nie tylko komfort użytkowania, ale też zapewnia pełnię bezpieczeństwa. Równie istotnym aspektem jest także brodzik np. bardzo płytki ze specjalną powłoką antypoślizgową. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich użytkowników, zwłaszcza osób starszych - dodaje.

Łazienka dla seniora - kilka niezbędnych rad

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wygodnych siedzisk, które posiadają specjalne uchwyty, aby ułatwić łatwe przesiadanie się z wózka. To także bardzo wygodne rozwiązanie dla seniorów.

W łazience dla osób niepełnosprawnych najlepiej zrezygnować z szafek podumywalkowych, jednak sama umywalka to niezbędny element w tym pomieszczeniu, dlatego należy pamiętać, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku, min. 70 cm. Aby była ona wygodna w użytkowaniu jej szerokość powinna wynosić około 60-70 cm. Nie może zabraknąć oczywiście uchwytów uchylnych.

Montaż uchwytów, które pomogą z łatwością skorzystać też z WC, to nie jedyny warunek jaki musi być spełniony przy tym urządzeniu, gdyż także zachowana powinna być odpowiednia odległość miski od ściany, oraz jej wysokości.

Urządzając łazienkę dla seniorów lub niepełnosprawnych powinniśmy wziąć pod uwagę to, że nie zawsze będziemy w pobliżu aby udzielić pomocy, dlatego bardzo ważne jest wyposażenie jej w specjalistyczne urządzenia. Ułatwia to bezpieczne i samodzielne korzystanie z niej osobom, które nie są w pełni sprawne.

Ekspert firmy Sanplast
fot. Sanplast

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość

14 Gru 2019, 11:05

Już widziałem, jak fahowcy urządzali łazienkę dla seniora. Zgroza!

time image

10 Gru 2019, 11:17

13 minut temu, Gość Laura napisał:  na który dostaliśmy dofinansowanie z PFRONu Więc napisz coś o procedurach jakie przechodziłaś. 

time image

Gość Laura

10 Gru 2019, 11:04

Mieszkamy z babcia i jedna łazienka jest dostosowana do jej potrzeb. Ma niski brodzik by łatwiej było wejść, wszędzie są poręczę, na sedesie umocowany jest biobidet, na który dostaliśmy dofinansowanie z PFRONu

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje