Decyzję o natrysku bez brodzika najlepiej podejmij jeszcze na etapie projektu domu. W takiej łazience trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi i spadek, aby po wykonaniu natrysku podłoga łazienki była na tym samym poziomie co podłoga innych pomieszczeń.
Pozostaw zatem przynajmniej 15-centymetrowy zapas wysokości. To dodatkowe miejsce jest konieczne, aby zmieścić podłączenie do kanalizacji oraz odpływ z syfonem. Elementy przyłączeniowe muszą być zagłębione na co najmniej 10 cm od powierzchni dna natrysku.
Ponadto przed przystąpieniem do prac wybierz model i rodzaj kabiny prysznicowej - jej konstrukcja może być: ramowa, bezprofilowa, uchylna lub przesuwna. Do każdego typu kabiny, producent przewiduje odpowiedni brodzik. Gdy z niego rezygnujemy, musimy przygotować zabudowę z płytek (posadzkę) - w jego miejsce.
Najprościej jest wykonać z płytek kopię kształtu zalecanego brodzika, w miejscu montażu kabiny płytki muszą być równe - bez wystających dekorów. Ponadto płytki muszą być ułożone ze spadkiem. Jego początek powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od wewnętrznej konstrukcji kabiny (szkło lub rama) - to także znajdziemy w zaleceniach producenta.
Kabina prysznicowa bez brodzika - etap drugi
Podejście kanalizacyjne wykonaj według poniższych zaleceń:
w podłodze na gruncie, na parterze domu bez piwnicy ułóż najpierw podejście, następnie zabetonuj podłogę, zamontuj syfon i dopiero teraz ułóż wierzchnią warstwę jastrychu;
w stropie gęstożebrowym w łazience na takim stropie podejście wykonaj albo na etapie wykonywania stropu, albo przed jego zabetonowaniem - tworząc rynienkę mieszczącą elementy przyłączeniowe. Jej głębokość powinna umożliwiać zrównanie górnej krawędzi syfonu z górną krawędzią stropu. Rury można też poprowadzić w kanałach pustaków znajdujących się między żebrami stropu;
w stropie monolitycznym, niewystarczająco grubym, aby pomieścić syfon i rury odprowadzające (jego grubość to ok. 14 cm), podłączenie najlepiej poprowadź pod stropem i osłoń je sufitem podwieszanym lub podnieś poziom dna natrysku.
Do prawidłowego ustawienia kratki odwadniającej względem podłogi możesz użyć, np. nóżek montażowych (fot. Kessel)
Kabina prysznicowa bez brodzika - etap trzeci
Wodę do kanalizacji możesz odprowadzić przez odwodnienie liniowe lub punktowe. W skład pierwszego wchodzi kanał prysznicowy, który wbudowuje się w powierzchnię podłogi oraz ruszt. Kanały dostępne są w różnorodnych wymiarach: długość 485 do 1185 mm, głębokość: standardowa 120 mm i w wersji niskiej 80 mm. Odwodnienia punktowe zaś, zwane inaczej wpustami podłogowymi, zbudowane są z odpływu montowanego w podłodze i kratki - montowanej na poziomie posadzki.
Odwodnienie liniowe o konstrukcji kompaktowej - kanał prysznicowy jest zintegrowany z syfonem (fot. ACO)
Niektóre odpływy liniowe możesz zastosować przy zachowaniu mniejszego zapasu wysokości podłogi na instalację. Wysokość instalacji - 105-160 mm lub 98-134 mm (fot. ACO)
Odpływy punktowe. Odpływy musisz dobrać do rodzaju posadzki: odpływ stosowany przy posadzkach z płytek (zdjęcie po lewej), odpływ stosowany przy posadzkach z PVC (zdjęcie po prawej) (fot. ACO)
Można też użyć odwodnień łukowych, jeśli mamy duże wymiary strefy natryskowej.
Odpływ łukowy - stosowany na dużych przestrzeniach natryskowych (fot. ACO)
Kabina prysznicowa bez brodzika - etap czwarty
Na całej powierzchni podłogi w łazience wykonaj izolację przeciwwodną. Wykorzystaj do tego folię w płynie. Nanieś ją wałkiem albo pędzlem na betonowe podłoże (na całej powierzchni podłogi) i otynkowane ściany do wysokości co najmniej 1,5 m (w obrębie strefy natryskowej). W narożnikach zastosuj taśmy uszczelniające. Ponadto rozetę odpływową syfonu zaizoluj taśmą uszczelniającą.
Bezpośrednio na ścianie zaizolowanej preparatem uszczelniającym możesz kłaść płytki (fot. Izohan)
Kabina prysznicowa bez brodzika - etap piąty
W kierunku odwodnień wykonaj spadek (przy liniowym z jednej lub dwóch stron - zależnie od umiejscowienia kanału prysznicowego, przy punktowym z czterech - do każdego brzegu kratki, tzw. spływ kopertowy).
Spadek powierzchni wylewki oraz podłogi w obrysie strefy natryskowej powinien wynosić:
co najmniej 2,5% (2,5 cm/1 m) w kierunku odpływu liniowego;
1,5% (1,5 cm/1 m) w kierunku odpływu punktowego.
Wystarczy więc wykonanie jastrychu gr. 5-6 cm, aby utworzyć dostatecznie stabilne zagłębienie. Spadek ukształtuj za pomocą odpowiednio przyciętych desek, w deskowaniu ułóż jastrych.
Spadek podłogi przy odpływach liniowych zawsze kształtuj według zaleceń producentów. Zazwyczaj polecają oni kilka alternatywnych rozwiązań. Spadek obustronny - najczęściej stosowany przy odpływach liniowych nieprzylegających do ścian (górny schemat), inne proponowane rozwiązanie przy tak umieszczonym odpływie to obniżenie poziomu podłogi w strefie natryskowej z zachowaniem spadku w kierunku odpływu (dolny schemat) (fot. Kessel)
Kabina prysznicowa bez brodzika - etap szósty
Na tak przygotowanym podłożu ułóż płytki od 1 do 2 mm powyżej poziomu górnej krawędzi odwodnienia. Najlepiej jeśli płytki są małoformatowe, np. mozaika, aby można było łatwo ułożyć je na spadzistym podkładzie (przy większych formatach płytki trzeba przycinać). Układa się je w kierunku od odpływu do pozostałych kierunków.
Do płytek użyj elastycznych spoin wodoodpornych (najlepiej epoksydowych - mimo że są prawie dwukrotnie droższe od zwykłych spoin wodoodpornych, warto zastosować je także na ścianie w obrębie kabiny - zapewniają bowiem 100% szczelności, nie wykruszają się i nie wymywają).
Ozdobnym akcentem kratki odpływu liniowego może być podświetlenie (ACO)
Zarówno odpływy liniowe, jak i punktowe można ukryć pod płytkami (fot. Kessel)
Kabina prysznicowa bez brodzika - etap siódmy
Aby odgrodzić natrysk z odwodnieniem od reszty łazienki, możesz użyć tafli szkła hartowanego montowanych w różny sposób na specjalnych wspornikach lub zawiesić zasłonę prysznicową.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.
Mogłabyś narysować/naszkicować z wymiarami jak wyobrażasz sobie ten brodzik... Zaznacz miejsce baterii oraz odpływu do kanalizacji...
Gość emetytka
13-02-2021 17:53
Właśnie szukam rozwiązania mam małą łazienkę szukam brodzika średniej wysokości z siedziskiem ale o nie typowym wymiarze czyli muszę mieć 120 cm ściana na szer. gdyż mam tam baterię na drugiej ścianie może być 70 cm ale po drugiej stronie mam umywalkę czyli musiała być szer. ...
Gość sawka
14-12-2019 18:06
Podobają mi się te oszklone kabiny typy walk in, sama jestem szczęśliwą posiadaczką takiej. Wybór był trafiony w 10 !