Kabina prysznicowa bez brodzika

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kabina prysznicowa bez brodzika

Decyzję o natrysku bez brodzika najlepiej podejmij jeszcze na etapie projektu domu. W takiej łazience trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi i spadek, aby po wykonaniu natrysku podłoga łazienki była na tym samym poziomie co podłoga innych pomieszczeń.

Kabina prysznicowa bez brodzika - etap pierwszy

Pozostaw zatem przynajmniej 15-centymetrowy zapas wysokości. To dodatkowe miejsce jest konieczne, aby zmieścić podłączenie do kanalizacji oraz odpływ z syfonem. Elementy przyłączeniowe muszą być zagłębione na co najmniej 10 cm od powierzchni dna natrysku.

Ponadto przed przystąpieniem do prac wybierz model i rodzaj kabiny prysznicowej - jej konstrukcja może być: ramowa, bezprofilowa, uchylna lub przesuwna. Do każdego typu kabiny, producent przewiduje odpowiedni brodzik. Gdy z niego rezygnujemy, musimy przygotować zabudowę z płytek (posadzkę) - w jego miejsce.

Najprościej jest wykonać z płytek kopię kształtu zalecanego brodzika, w miejscu montażu kabiny płytki muszą być równe - bez wystających dekorów. Ponadto płytki muszą być ułożone ze spadkiem. Jego początek powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od wewnętrznej konstrukcji kabiny (szkło lub rama) - to także znajdziemy w zaleceniach producenta.

Kabina prysznicowa bez brodzika - etap drugi

Podejście kanalizacyjne wykonaj według poniższych zaleceń:

  • w podłodze na gruncie, na parterze domu bez piwnicy ułóż najpierw podejście, następnie zabetonuj podłogę, zamontuj syfon i dopiero teraz ułóż wierzchnią warstwę jastrychu;

  • w stropie gęstożebrowym w łazience na takim stropie podejście wykonaj albo na etapie wykonywania stropu, albo przed jego zabetonowaniem - tworząc rynienkę mieszczącą elementy przyłączeniowe. Jej głębokość powinna umożliwiać zrównanie górnej krawędzi syfonu z górną krawędzią stropu. Rury można też poprowadzić w kanałach pustaków znajdujących się między żebrami stropu;

  • w stropie monolitycznym, niewystarczająco grubym, aby pomieścić syfon i rury odprowadzające (jego grubość to ok. 14 cm), podłączenie najlepiej poprowadź pod stropem i osłoń je sufitem podwieszanym lub podnieś poziom dna natrysku.
Nóżki montażowe
Do prawidłowego ustawienia kratki odwadniającej względem podłogi możesz użyć, np. nóżek montażowych (fot. Kessel)

Kabina prysznicowa bez brodzika - etap trzeci

Wodę do kanalizacji możesz odprowadzić przez odwodnienie liniowe lub punktowe. W skład pierwszego wchodzi kanał prysznicowy, który wbudowuje się w powierzchnię podłogi oraz ruszt. Kanały dostępne są w różnorodnych wymiarach: długość 485 do 1185 mm, głębokość: standardowa 120 mm i w wersji niskiej 80 mm. Odwodnienia punktowe zaś, zwane inaczej wpustami podłogowymi, zbudowane są z odpływu montowanego w podłodze i kratki - montowanej na poziomie posadzki.

Odwodnienie liniowe o konstrukcji kompaktowej
Odwodnienie liniowe o konstrukcji kompaktowej - kanał prysznicowy jest zintegrowany z syfonem (fot. ACO)
Odpływ liniowy
Niektóre odpływy liniowe możesz zastosować przy zachowaniu mniejszego zapasu wysokości podłogi na instalację. Wysokość instalacji - 105-160 mm lub 98-134 mm (fot. ACO)
Odpływy punktowe. Odpływy musisz dobrać do rodzaju posadzki: odpływ stosowany przy posadzkach z płytek (zdjęcie po lewej), odpływ stosowany przy posadzkach z PVC (zdjęcie po prawej) (fot. ACO)

Można też użyć odwodnień łukowych, jeśli mamy duże wymiary strefy natryskowej.

Odpływ łukowy
Odpływ łukowy - stosowany na dużych przestrzeniach natryskowych (fot. ACO)

Kabina prysznicowa bez brodzika - etap czwarty

Na całej powierzchni podłogi w łazience wykonaj izolację przeciwwodną. Wykorzystaj do tego folię w płynie. Nanieś ją wałkiem albo pędzlem na betonowe podłoże (na całej powierzchni podłogi) i otynkowane ściany do wysokości co najmniej 1,5 m (w obrębie strefy natryskowej). W narożnikach zastosuj taśmy uszczelniające. Ponadto rozetę odpływową syfonu zaizoluj taśmą uszczelniającą.


Bezpośrednio na ścianie zaizolowanej preparatem uszczelniającym możesz kłaść płytki (fot. Izohan)

Kabina prysznicowa bez brodzika - etap piąty

W kierunku odwodnień wykonaj spadek (przy liniowym z jednej lub dwóch stron - zależnie od umiejscowienia kanału prysznicowego, przy punktowym z czterech - do każdego brzegu kratki, tzw. spływ kopertowy).

Spadek powierzchni wylewki oraz podłogi w obrysie strefy natryskowej powinien wynosić:

  • co najmniej 2,5% (2,5 cm/1 m) w kierunku odpływu liniowego;
  • 1,5% (1,5 cm/1 m) w kierunku odpływu punktowego.

Wystarczy więc wykonanie jastrychu gr. 5-6 cm, aby utworzyć dostatecznie stabilne zagłębienie. Spadek ukształtuj za pomocą odpowiednio przyciętych desek, w deskowaniu ułóż jastrych.

Schemat: Spadek obustronny - najczęściej stosowany przy odpływach liniowych nieprzylegających do ścian

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Schemat: Spadek obustronny: obniżenie poziomu podłogi w strefie natryskowej z zachowaniem spadku w kierunku odpływu
Spadek podłogi przy odpływach liniowych zawsze kształtuj według zaleceń producentów. Zazwyczaj polecają oni kilka alternatywnych rozwiązań. Spadek obustronny - najczęściej stosowany przy odpływach liniowych nieprzylegających do ścian (górny schemat), inne proponowane rozwiązanie przy tak umieszczonym odpływie to obniżenie poziomu podłogi w strefie natryskowej z zachowaniem spadku w kierunku odpływu (dolny schemat) (fot. Kessel)

Kabina prysznicowa bez brodzika - etap szósty

Na tak przygotowanym podłożu ułóż płytki od 1 do 2 mm powyżej poziomu górnej krawędzi odwodnienia. Najlepiej jeśli płytki są małoformatowe, np. mozaika, aby można było łatwo ułożyć je na spadzistym podkładzie (przy większych formatach płytki trzeba przycinać). Układa się je w kierunku od odpływu do pozostałych kierunków.

Do płytek użyj elastycznych spoin wodoodpornych (najlepiej epoksydowych - mimo że są prawie dwukrotnie droższe od zwykłych spoin wodoodpornych, warto zastosować je także na ścianie w obrębie kabiny - zapewniają bowiem 100% szczelności, nie wykruszają się i nie wymywają).

Odpływ liniowy z podświetleniem
Ozdobnym akcentem kratki odpływu liniowego może być podświetlenie (ACO)
Odpływy układane pod płytkami
Zarówno odpływy liniowe, jak i punktowe można ukryć pod płytkami (fot. Kessel)

Kabina prysznicowa bez brodzika - etap siódmy

Aby odgrodzić natrysk z odwodnieniem od reszty łazienki, możesz użyć tafli szkła hartowanego montowanych w różny sposób na specjalnych wspornikach lub zawiesić zasłonę prysznicową.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

13 Lut 2021, 17:25

Mogłabyś narysować/naszkicować z wymiarami jak wyobrażasz sobie ten brodzik... Zaznacz miejsce baterii oraz odpływu do kanalizacji...

time image

Gość emetytka

13 Lut 2021, 16:53

Właśnie szukam rozwiązania mam małą łazienkę szukam brodzika średniej wysokości z siedziskiem ale o nie typowym wymiarze czyli muszę mieć 120 cm ściana na szer. gdyż mam tam baterię na drugiej ścianie może być 70 cm ale po drugiej stronie mam umywalkę czyli musiała być szer. ...

time image

Gość sawka

14 Gru 2019, 17:06

Podobają mi się te oszklone kabiny typy walk in, sama jestem szczęśliwą posiadaczką takiej. Wybór był trafiony w 10 !

time image

Gość Lina

04 Lip 2016, 06:56

W tym temacie polecam brodzik podpłytkowy marki Steigner. Mamy model Mineral PLUS, który przykryliśmy taką samą mozaiką jak ściany. Woda spływa bez problemów, a mozaika nie pęka pod ciężarem męża, a chłop trochę waży ;)

time image

Gość stach

23 Mar 2016, 18:41

A nie ma tam "listew" do montowania ścianek kabiny? Poza tym brodzik ma wymiar 90x90, a kabina stoi na nim i musi mieć miejsce i trochę "luzu"...

time image

Gość lisa

23 Mar 2016, 14:30

urzadzam wlasnie lazienke, kupilam w Leroy we Wroclawiu na Bielanach kabine prysznicowa,ktora moze byc lub nie z brodzikiem, na wywieszce pisalo 90x90x190 ,po rozpakowaniu okazalo sie ,ze kabina ma 87x87? brakuje mi po 3 cm z kazdej strony, jak to jest z tymi wymiarami?co robic?

time image

Gość stach

27 Lip 2015, 07:40

Z wyrzucaniem nie będzie dużo roboty, o tak, heeej siup i brodzik wyrzucony ....Więcej roboty będzie z jego wykuciem i odłączeniem, a robota zacznie się dopiero potem... bo gdzie się po tym wykuwaniu wykąpać???A tak na poważnie - jak planujesz taką kabinę bezbrodzikową, musisz ...

time image

26 Lip 2015, 09:08

Szykuje się do remontu łazienek i zastanawiam się czy nie wyrzucić brodzika. Będzie z tym dużo pracy?

time image

Gość Ania

13 Maj 2015, 13:53

Użytkuję odpływ liniowy (dokładnie ten z wklejaną kafelką) od jakichś 5 lat w łazience na 3 piętrze w kamienicy z lat 40. i jestem bardzo zadowolona. Przyłożyliśmy się wprawdzie mocno do uszczelnień (przekraczając nawet zalecenia producenta) i odpowiednich spadków, zastosowaliśmy ...

time image

Gość joanna

24 Sie 2014, 15:49

przez miesiąc szukaliśmy rozwiązań odpływu z prysznica. ceny tego co jest na rynku to jakaś kpina. towar wart 30 zł sprzedają za ponad 300 a ludzie głupi pakują kasę za kawałek plastiku i wygiętą blaszkę.. Ale Polak potrafi. Kolega kupił w sklepie syfon do brodzika za 21 zł, ...

time image

Gość FunSun

21 Sie 2014, 12:57

Kabiny prysznicowe bez brodzika, lub z brodzikiem z płytek ( jak kto woli ).Brodziki z płytek, raz mniej, raz bardziej, ale zawsze to kiepski pomysł. Wcześniej czy później przeciekają, płytki się wycierają i są idealną pożywką dla bakterii i grzybów. Nie da się zastąpić brodzika ...

time image

Gość glazurnik

28 Maj 2014, 20:44

brodzik niski profil radze 1.pewniejszy czesto z brodzikiem z plytek sa problemy typu odpływ za wysoko wychodzi z połogi potem kombinacje z uzskaniem spadów 2.taniej brodzik kosz kabiny z brdzikem takim ładnym do oka od 1500zl wtedy latwo gladko robota idzie a z plytek odplywy drogie koszt ...

time image

Gość ania

29 Sty 2014, 10:47

dla mnie to jest super sprawa : jeszcze jak można brodzik tanio kupić to już w ogóle :)ja za swój zapłaciłam niecałe 400zł

time image

05 Kwi 2013, 07:55

Brodziki są generalnie cięższe w czyszczeniu niz zwykle kabiny, ale niektorzy je wola bo 'niby' woda sie nie wylewa. W kazdym razie ja mam kabine w wersji parawanu. zrobilem podlege pod katem lekkim ku srodkowi kabiny, tak ze woda scieka do kratki ale nie jest niewygodnie, bo stopy stoja ...

time image

Gość Mazir

05 Lut 2013, 11:46

Ja jednak wole bardziej standardowe rozwiązania. Dla mnie najlepszym sposobem są płaskie brodziki, sa nowoczesna i stylowe. Jednak według mnie łatwiej jest je utrzymać w czystości niż same kafle... Ja mam brodzik z odlewu mineralnego i nie miałem jeszcze lepszego. Jakoś bardziej to ...

time image

Gość tomek

06 Lis 2012, 20:52

Proste i obrazowe wyjaśnienie, dobre dla osób zaczynających rozpoznawać temat. Gratulacje dla autora..

time image

Gość Klara

11 Paź 2011, 12:30

Bardzo przydatny artykuł. Dziekuję:)..

time image

Gość remont

10 Cze 2010, 17:09

dzieki za informacja..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje