Czy w domowym centrum SPA mogę stosować aromaterapię i światłoterapię?

Czy w domowym centrum SPA mogę stosować aromaterapię i światłoterapię?

Interesującą możliwością jaką oferuje kąpiel, jest dodawanie do wody olejków eterycznych. Zapewnia to nie tylko miłe doznania zapachowe, ale ma również znaczenie terapeutyczne.

Aromaterapia jest jedną z dziedzin medycyny naturalnej. Cząsteczki olejków eterycznych wnikają do organizmu zarówno przez skórę, jak i poprzez drogi oddechowe, i pomagają się odprężyć. Odpowiednio dobrane, mają działanie bakteriobójcze, istotnie wpływają też na stan emocjonalny człowieka. Do wyboru jest ok. 70 rodzajów substancji eterycznych. Wytwarza się je z różnych części roślin, np. korzeni, łodyg, liści lub kwiatów.

W kąpieli wodnej można zastosować na przykład wywar z igieł sosnowych - który tonizuje skórę i oczyszcza drogi oddechowe, wywar z otrąb - który łagodzi podrażnienia skóry, rumianek - działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, szałwia ułatwia odksztuszanie, a tatarak pobudza krążenie itd.

Do sauny polecany jest aromat eukaliptusa i sosny - obydwa bardzo korzystnie działają na drogi oddechowe. Doskonale sprawdzają się także aromaty z cytrusów, rozmarynu i mięty pieprzowej.

Zamiast aromaterapii (można też wzmocnić jej działanie) w wannie możemy zastosować światłoterapię, czyli kąpiel w wannie podświetlonej kolorami mającymi pozytywny wpływ na nasz organizm.

Redakcja BD
fot. otwierająca: L. Jampolska
FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie korzyści może przynieść dodawanie olejków eterycznych do kąpieli?

    Dodawanie olejków eterycznych zapewnia miłe doznania zapachowe oraz ma działanie terapeutyczne, wpływając na stan emocjonalny i zdrowie organizmu.
  • W jaki sposób olejki eteryczne wpływają na organizm?

    Cząsteczki olejków wnikają przez skórę i drogi oddechowe, pomagając się odprężyć, a odpowiednio dobrane mają także działanie bakteriobójcze.
  • Jakie są przykłady zastosowań aromaterapii w kąpieli?

    Przykłady obejmują wywar z igieł sosnowych (oczyszczanie dróg oddechowych), otrąb (łagodzenie podrażnień skóry), rumianku (działanie przeciwzapalne), szałwii (odksztuszanie), czy tataraku (pobudzenie krążenia).
  • Jakie aromaty są polecane do sauny?

    Do sauny rekomendowane są aromaty eukaliptusa i sosny, które korzystnie działają na drogi oddechowe, a także cytrusów, rozmarynu i mięty pieprzowej.
  • Czym można uzupełnić lub zastąpić aromaterapię w kąpieli?

    Aromaterapię można uzupełnić lub zastąpić światłoterapią, polegającą na kąpieli w wannie podświetlonej kolorami, które mają pozytywny wpływ na organizm.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Piotr C.
27-03-2014 22:19
Aromaterapia i światłoterapiaPomaga!!!Ha Ha HaPomaga tak, jak umarłemu kadzidło ;)Pomaga także sprzedawcy w wypracowaniu premii.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz