Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017

Wentylacja, oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Zła jakość powietrza w budynku może nie tylko powodować dyskomfort, ale również wpływać negatywnie na zdrowie mieszkańców. W każdym domu niezbędny jest więc skuteczny system wymiany powietrza.

O tym, że powietrze jest niezbędne do życia, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, może zawierać substancje groźne dla zdrowia.

 

Jedną z nich jest dwutlenek węgla, który wytwarzamy oddychając. Ten związek chemiczny, niebezpieczny w dużych stężeniach, powstaje również w wyniku pracy kuchenek, kominków, kotłów czy pieców. Jeżeli do pomieszczenia nie będzie doprowadzone świeże powietrze w odpowiedniej ilości, w wyniku spalania w wymienionych urządzeniach, może powstać tlenek węgla, czyli czad, który jest śmiertelnie niebezpieczny.

 

Inną kłopotliwą substancją jest para wodna, którą wytwarzamy oddychając, gotując, prasując czy susząc pranie. Jej nadmiar skutkuje trwałym zawilgoceniem budynku, co prowadzi do rozwoju grzybów domowych. Poza tym wilgotne powierzchnie są pożywką dla roztoczy (żyjących w kurzu domowym i w pleśni), które mogą stać się przyczyną alergii.

 

Pewną ilość niepożądanych substancji wydzielają również materiały budowlane użyte do wzniesienia i wykończenia domu, a nawet meble i inne elementy wyposażenia.

Norbert Skupiński
fot. Daikin

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!