Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017
Sauna w istniejącym domu

Jednym ze sposobów na rozgrzanie się w chłodne dni jest sauna. Ma ona również korzystny wpływ na zdrowie – hartuje organizm, oczyszcza go z toksyn, poprawia krążenie. Kabinę można zamontować nawet w użytkowanym domu – w niniejszym artykule radzimy, jak to zrobić.

Idealnie byłoby przewidzieć saunę na etapie projektowania budynku. Jeśli jednak tak się nie stało, istnieje możliwość wykonania jej w zamieszkanym domu – najlepiej podczas jego remontu. Musimy tylko wygospodarować odpowiednie miejsce, ze sprawną wentylacją i możliwością wykonania podłączeń (prąd, woda, kanalizacja). Niewiele przestrzeni zajmie sauna kabinowa, przypominająca kabinę prysznicową (będzie też łatwa i szybka w montażu). Urządzenie możemy ustawić np. w rogu łazienki.

 

Dobrze sprawdzi się również sauna z prefabrykowanych elementów (gotowych ścian, podłogi, sufitu, ławek), wykonywana na wymiar według indywidualnego projektu (do wyboru są też katalogowe modele z prefabrykatów). Da się ją wpasować w niewielką wnękę czy w przestrzeń pod skosami na poddaszu. Montaż zajmie jeden lub dwa dni. Jeszcze innym rozwiązaniem jest kabina budowa na miejscu z odpowiedniego gatunku drewna.

GDZIE ZAMONTOWAĆ SAUNĘ?

Jeśli domowe SPA zaplanowano na etapie projektu budynku, najczęściej znajduje się w dużej łazience, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. Obok sauny jest prysznic, wanna lub balia z zimną wodą (do schładzania ciała) oraz leżanka lub fotel – miejsce, gdzie po zabiegu można się swobodnie wytrzeć, przebrać i zrelaksować. Trudno to wszystko zorganizować w zamieszkanym budynku – szczególnie wtedy, gdy jest on mały, bez piwnicy, z niewielką łazienką. Kabinę można zamontować na poddaszu, jednak model z katalogu (o standardowej wysokości ok. 200 cm) raczej się tam nie zmieści, więc saunę należy wykonać na wymiar. Jeśli łazienka nie jest najmniejsza, można np. usunąć z niej wannę, pozostawić (bądź zamontować) prysznic i wstawić małą domową saunę – najmniejsze wersje mają powierzchnię ok. 1,5 m2.

 

Warto też rozważyć przeznaczenie jednego z pokoi na SPA, bądź wstawić kabinę do jednego z pomieszczeń gościnnych. Nowoczesne modele charakteryzuje ciekawe wzornictwo, dzięki czemu niejako wkraczają na salony. Gdyby wnętrze miało dostęp do tarasu lub balkonu, byłoby idealnie, ponieważ po zabiegu korzystnie jest wyjść na świeże powietrze. Kabiny montuje się także w pomieszczeniach gospodarczych, jak pralnia czy garaż. A jeśli i to nie wchodzi w grę, zbudujmy saunę w ogrodzie – wybierzmy wtedy tradycyjną, z piecem opalanym drewnem.

Małgorzata Kolmus
fot. Klafs

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny