Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017
Alarmy

Policyjne statystyki odnotowują rocznie około 100 000 kradzieży z włamaniem. Obawy właścicieli domów o swój dobytek są więc jak najbardziej uzasadnione. A najskuteczniejszy sposób na złodzieja to odpowiednio dobrany system alarmowy.

Już sama obecność alarmu zniechęca większość włamywaczy. Z badań prowadzonych wśród skazanych wynika, że 60% przestępców rezygnuje z próby włamania, jeżeli dom ma system alarmowy. Z kolei tych, którzy się na włamanie zdecydowali – uruchomienie alarmu najczęściej przepłasza (jedynie kilkanaście procent nic sobie z tego nie robi). Po prostu przestępcy też kalkulują ryzyko, choćby nieświadomie. A w domu z alarmem niebezpieczeństwo wpadki gwałtownie rośnie. Przy tym, im wcześniej uda się zniechęcić lub spłoszyć intruza tym lepiej.

 

Typowy alarm najczęściej bazuje na czujnikach ruchu w pomieszczeniach, zadziała więc dopiero, gdy złodziej już jest w środku. Lepiej jednak, jeżeli zostanie wykryty już przy próbie wyważenia drzwi lub zbicia okna. Jeszcze lepszy jednak jest system, który zareaguje już wówczas, gdy złodziej forsuje ogrodzenie i dopiero zbliża się do budynku. Z jednej strony chodzi o to, że świadomość, iż ktoś wtargnął do naszego domu burzy poczucie bezpieczeństwa.

 

Drugi aspekt jest materialny – zniszczone drzwi wejściowe albo zbite drzwi na taras to niejednokrotnie duży wydatek i kłopot. Koszt naprawy zniszczeń czasem może przekroczyć wartość samych skradzionych przedmiotów (szczególnie, jeżeli alarm jednak przestraszy złodzieja). Dobry system alarmowy jest w stanie zabezpieczyć nas przed tym wszystkim, bo potrafi wykryć przestępcę już na posesji. I chociaż będzie droższy niż taki działający tylko w samym domu, nie wymaga wcale bajońskich sum.

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny