Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017
Kominki i kozy grzewcze Czytelników

Współczesne zamknięte wkłady kominkowe i wolno stojące piece (nazywane powszechnie kozami) mogą ogrzać cały dom. Większość z nich ogrzewa powietrze, ale są też takie, które włącza się w instalację c.o. z obiegiem gorącej wody, więc ciepło z kominka podnosi temperaturę wody we wszystkich domowych grzejnikach i nawet w zasobniku c.w.u. Obecnie można wybrać idealny model dla każdego budynku i ładnie wkomponować go w wystrój pomieszczeń. Zapytaliśmy kilku Czytelników, jak funkcjonują kominki w ich domach.

Nawet najwydajniejsze wkłady kominkowe i wolno stojące piece grzewcze (których sprawność sięga ponad 80%), co kilka godzin wymagają dokładania paliwa, więc zawodzą, kiedy właściciele na dłuższy czas muszą opuścić dom (bo wtedy dochodzi do nadmiernego wyziębiania pomieszczeń). Dlatego takie urządzenia nie mogą być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Natomiast świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego, opartego np. na kotle c.o. bądź pompie ciepła. Najprościej jest zamontować wolno stojącą kozę.

PIECE WOLNO STOJĄCE

Współczesne piece grzewcze mają ozdobne korpusy i nie wymagają dodatkowej obudowy. To ogromna zaleta dla tych miłośników ognia, którzy nie chcą podwyższać kosztów inwestycyjnych. Praktycznie do ceny pieca muszą dodać jedynie cenę rury do odprowadzania spalin i koszt usługi monterskiej.

 

Wolno stojące urządzenia działają podobnie, jak wkłady kominkowe (np. można w nich regulować szybkość spalania) i mają porównywalną do nich sprawność, a jednak zazwyczaj zajmują mniej miejsca. Rzadko zachodzi konieczność wzmocnienia stropu, ponieważ są lżejsze. Łatwość montażu wynika z faktu, że wymagają tylko dostępu do odpowiedniego kanału dymowego (czyli o przekroju nie mniejszym, niż ich rura wylotowa) oraz poprowadzenia stalowej rury do komina. Oczywiście, urządzenie trzeba odsunąć od ściany na bezpieczną odległość. Ale nie jest to jedyna możliwa lokalizacja. Istnieją efektowne modele przeznaczone do zainstalowania na środku pomieszczenia i obecnie znajdują one coraz więcej nabywców. Podłącza się je przez sufit do systemowego stalowego komina.

Lilianna Jampolska
fot. Dovre

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny