Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017
5 sposobów na... wykańczanie ścian wewnętrznych

Kiedyś na ścianach dominowała biel. Później popularne stały się intensywne kolory, nawet różne na sąsiadujących ścianach oraz wyróżniające się faktury. Obecnie znów na topie są gładkie powierzchnie pomalowane na chłodne odcienie bieli i szarości oraz rozmaite nowoczesne okładziny, zdobiące najczęściej jedną, reprezentacyjną ścianę salonu. Oto pięć propozycji takich dekoracji.

W salonie nie tylko się wypoczywa, czyta, ogląda telewizję, ale również przyjmuje gości, powinien więc być funkcjonalny i efektownie wykończony. W pomieszczeniu tym dowolność aranżacji jest największa i nie obowiązują tu żadne sztywne reguły. W zależności od upodobań właścicieli, można go urządzić w stylu nowoczesnym, lub do modernistycznego wnętrza dodać zabytkowe meble. Najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz, który zaaranżuje przestrzeń zgodnie z naszymi oczekiwaniami i dopasuje ją do reszty pomieszczeń w domu. Taka usługa jednak kosztuje. Chcąc wykończyć ściany w salonie samodzielnie, warto poszukać inspiracji w Internecie, przejrzeć zdjęcia i wizualizacje producentów oraz zamieszczane przed właścicieli domów, którzy własnymi siłami je wykańczają.

 

Oprócz najpopularniejszych farb różnego typu, do wyboru mamy masę przeróżnych okładzin, począwszy od drewnianych lub imitujących drewno przez płytki, cegły, kamienie, po panele gipsowe lub z tworzyw sztucznych, dające efekt trójwymiarowości. Obecnie do trendów wracają też fototapety, przedstawiające ciekawe zabytki architektury, krajobrazy albo np. nowoczesną grafikę. Możliwości jest dużo, lecz zanim zdecydujemy się na wykończenie salonu w wybrany sposób, powinniśmy zastanowić się, którą ze ścian w ten sposób ozdobić, bowiem tego typu okładziny najlepiej wyglądają tylko we fragmencie wnętrza.

Joanna Dąbrowska
fot. JVD

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny