Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017
Oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Aranżacja oświetlenia nie jest prostą sprawą – tym bardziej, że ilość rozwiązań proponowanych przez projektantów i producentów jest ogromna. Różne są też sposoby sterowania światłem – nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny daje wiele możliwości.

Rozmieszczenie punktów świetlnych oraz elementów osprzętu (łączników, gniazd) określane jest na etapie projektowania instalacji elektrycznej w budynku. Najlepiej gdy już wtedy mamy projekt zagospodarowania wnętrz i dokładnie wiemy, gdzie będą stały poszczególne meble oraz sprzęty domowe. Dzięki temu można precyzyjnie rozplanować usytuowanie opraw oświetleniowych (różnego typu lamp) czy kontaktów. Jeżeli nie korzystamy ze wsparcia architekta wnętrz, warto poradzić się doświadczonego elektryka.

 

Dużo uwagi należy poświecić starannemu zaplanowaniu punktów oświetleniowych – lamp sufitowych, kinkietów itd., bo późniejsza zmiana ich lokalizacji wymagać będzie rozkucia tynku i ułożenia przewodów zasilających. Problem złego usytuowanego (lub braku) łącznika można rozwiązać, montując urządzenie bezprzewodowe. Niestety, koszt takiego sterowania jest dość wysoki. Co do gniazd – sprawdzona zasada głosi, że lepiej wykonać za dużo, niż za mało, bo w każdym domu sprzętów zasilanych elektrycznie ciągle przybywa. A rozciąganie przedłużaczy jest niewygodne i psuje estetykę wnętrz.

 

Osprzęt elektroinstalacyjny i oprawy oświetleniowe kupuje się przeważnie raz na kilkanaście lat. Postawmy więc na produkty wysokiej jakości, renomowanych marek. Będą wyglądać dobrze przez długie lata i działać bezawaryjnie.

Małgorzata Kolmus
fot. Awilux Polska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny