Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017
Akcesoria dachowe

Na etapie wykonywania dachu większość inwestorów koncentruje się na wyborze pokrycia dachowego. To ono decyduje o szczelności, trwałości i wyglądzie zwieńczenia domu. Trzeba jednak pamiętać, że aby dach był kompletny, musi być wyposażony w akcesoria dachowe, takie jak dachówki specjalne, elementy wentylacyjne i odpowietrzające, ławy i stopnie kominiarskie, ewentualnie także śniegołapy i płotki przeciwśnieżne.

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni także istotną funkcję architektoniczną. To także jedna z kluczowych pozycji w budżecie budowy. Na nic jednak zda się zakup nawet najlepszego pokrycia, jeżeli nie zostanie ono w prawidłowy sposób wykończone. A temu służą akcesoria dachowe.

DACHÓWKI SPECJALNE

Jednym z najchętniej wybieranych pokryć dachowych są dachówki. Oferta rynkowa w tym segmencie jest bardzo bogata – modele ceramiczne i betonowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt, powinniśmy sprawdzić, czy w ramach tego wzoru i koloru dostępne są dachówki specjalne. Nie powinno być problemu z doborem gąsiorów służących do wykończenia kalenicy, czyli miejsca styku dwóch połaci. Podobnie z dachówkami szczytowymi, które mocuje się na krawędzi dachu i przy ścianach szczytowych. Trudniejsze może być natomiast dobranie dachówek antenowych. Umożliwiają one szczelne wyprowadzenie na zewnątrz przewodów, kabli i masztu antenowego.

 

Nie wszyscy producenci oferują też przezroczyste dachówki świetlikowe, których zadaniem jest doświetlanie strychów. Niełatwo jest też kupić pasujące do pokrycia dachówki solarne, umożliwiające przeprowadzenie przewodów do kolektorów słonecznych. Na dachu montuje się również specjalne kominki odpowietrzające, dzięki którym wyrównuje się ciśnienie w instalacji kanalizacyjnej oraz usuwane są gazy kanałowe.

 

Dostępność tych elementów to jedna z barier, drugą jest wysoka cena. Częstą praktyką jest więc wykańczanie dachu obróbkami blacharskimi. Trzeba jednak pamiętać, że blacha nie najlepiej wygląda na dachu krytym eleganckimi dachówkami. Ponadto jest od nich mniej trwała, a dodatkowo wykonanie takich obróbek zajmuje sporo czasu.

Norbert Skupiński
fot. Creaton Polska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje