Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017
Alternatywne technologie

Jest kilka powodów, dla których decydujemy się na inny sposób budowy, niż tradycyjne murowanie. Motywacją może być szybkość wznoszenia domu, jego wyjątkowo dobra izolacyjność cieplna ale równie dobrze niepowtarzalny styl. Bo alternatywne metody budowania to tak naprawdę bardzo różne technologie. Rzecz w tym, żeby wybrać najodpowiedniejszą względem naszych oczekiwań.

Około 90% domów jednorodzinnych w Polsce wciąż powstaje w tradycyjnej technologii murowanej. Jednak taki stan nie będzie trwał wiecznie, tym bardziej, że inne metody budowania często o wiele lepiej odpowiadają dzisiejszym potrzebom. Największą barierą w ich upowszechnieniu jest w gruncie rzeczy brak wiedzy o ich istnieniu wśród przeciętnych inwestorów. Bo zalet im nie brakuje.

SZYBKOŚĆ BUDOWY

Typowy dom powstaje przez co najmniej dwa sezony, a często trwa to o wiele dłużej. Do prefabrykowanego możemy zaś wprowadzić się nawet w kilka tygodni po rozpoczęciu prac. Szczególnie dla tych, którzy wynajmują od kogoś mieszkanie, albo dla odmiany sprzedają własne, żeby sfinansować budowę, czas ma kluczowe znaczenie. Błyskawiczne tempo w wielu alternatywnych technologiach wynika zaś z faktu, że większość prac zostaje przeniesiona z placu budowy do fabryki. Mogą tam powstawać nawet całe, niemal gotowe ściany.

PORZĄDEK I ORGANIZACJA

Ograniczenie ilości prac realizowanych na miejscu pozwala uniknąć typowego dla większości budów bałaganu i nierzadko marnotrawstwa materiałów. Ponadto nie musimy martwić się wyszukiwaniem kolejnych ekip, uzgadnianiem terminów, dostawami. Te czynności można wprawdzie ograniczyć, decydując się na zatrudnienie jednej firmy jako generalnego wykonawcy, jednak nie mamy wcale gwarancji, że zatrudniani przez nią podwykonawcy będą solidni. W przypadku alternatywnych metod budowania, ekip jest znacznie mniej, co automatycznie oznacza mniej wysiłku włożonego w nadzór nad nimi. Ponadto, jeżeli decydujemy się na prefabrykację, duża część domu powstaje poza placem budowy, w hali wytwórni, gdzie nie trzeba martwić się np. złą pogodą.

Jarosław Antkiewicz
fot. Kronopol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny