Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2017
Eliminacja źródeł zanieczyszczeń wewnętrznych

Komfort wypoczynku i funkcjonowania we własnym domu w znacznej mierze związany jest z zastosowaniem do jego wykończenia zdrowych, nieszkodliwych materiałów. Istotne bywa też wyeliminowanie uczulających roślin i skuteczne usuwanie kurzu.

Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, z reguły nie zastanawiamy się, co jest we wdychanym przez nas powietrzu. Niekoniecznie musi być ono czystsze od tego za oknem. Gdy jest bardzo złej jakości, może prowadzić do pojawienia się objawów tzw. Syndromu Chorego Budynku – SBS (złego samopoczucia, bólów głowy, dolegliwości alergicznych, a nawet chorób nowotworowych). Przyczyną tego stanu rzeczy są wewnętrzne zanieczyszczenia chemiczne, emitowane przez materiały budowlane – farby, lakiery, rozpuszczalniki czy kleje. Niekorzystny wpływ może mieć na nas również obecność pyłków roślin domowych czy kurz, osadzający się na rozmaitych przedmiotach, wzbijany w powietrze podczas odkurzania.

Zastosowanie ekologicznych materiałów

Syndrom Chorego Budynku dotyczy głównie nowych i modernizowanych domów. Podczas prac wykończeniowych i remontowych trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich materiałów. Poniżej podpowiadamy jakie produkty wybierać, a z jakich bezwzględnie zrezygnować.

 

Szkodliwy wpływ na nasze zdrowie mogą mieć farby na bazie rozpuszczalników, chemoutwardzalne lakiery do parkietów i różnego typu kleje. Starajmy się więc wybierać wyroby ekologiczne, wyróżnione atestami, certyfikatami i rekomendacjami. Zamiast farb i lakierów zawierających agresywne rozpuszczalniki, kupujmy te na bazie wody. Ich dodatkową zaletą jest to, że szybko schną, więc przez krótki czas emitują substancje, które mogłyby uczulać. Zapoznajmy się z informacją o zawartości lotnych związków organicznych (LZO), którą producent powinien umieścić na opakowaniu. Im jest ona mniejsza, tym lepiej. Związki te można znaleźć w szeregu produktów używanych w domach – farbach, lakierach, klejach, tynkach, masach gipsowych, uszczelniaczach, rozpuszczalnikach czy odświeżaczach powietrza w aerozolu. LZO to substancje niebezpieczne dla środowiska. Negatywnie oddziałują też na układ oddechowy i krwionośny człowieka. Mogą powodować nudności i podrażniać skórę.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny