Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016

Jednostkę odkurzacza centralnego

Dostępne na rynku systemy odkurzaczy centralnych, jako prawie bezobsługowa alternatywa sprzątania domu, mają wiele zalet. Pozwalają na szybsze odkurzanie podłóg i dywanów, dzięki większej sile ssania, którą generuje potężny silnik stacjonarnej jednostki centralnej. Skuteczność działania jest większa, niż przy użyciu nawet najnowocześniejszych odkurzaczy przenośnych. Zassane w czasie sprzątania powietrze, po oczyszczeniu, wydmuchiwane jest na zewnątrz domu, co najbardziej docenią alergicy uczuleni na kurz.

Jednostkę odkurzacza centralnego
Aby czynności eksploatacyjne związane z obsługą odkurzacza centralnego nie zaprzątały głowy przyszłemu użytkownikowi, warto wiedzieć, jaki typ jednostki centralnej wybrać i czym różnią się one pomiędzy sobą.

 

Pamiętajmy, że nie ma urządzeń w pełni bezobsługowych. Odkurzacz należy opróżniać z zebranych zanieczyszczeń, magazynowanych w zbiorniku na kurz, a także, w niektórych przypadkach, czyścić filtry, które chronią silnik przed zanieczyszczeniami – takimi jak włosy czy bardzo drobny kurz.

METODY FILTRACJI

Jednostki centralne różnią się głównie ze względu na rodzaj zastosowanej metody filtracji – cyklonicznej, workowej lub bazującej na zaawansowanych wkładach filtracyjnych, zwanych kartrydżami. Trzeba jednak zaznaczyć, że inaczej niż w odkurzaczach tradycyjnych, sposób filtracji nie wpływa na czystość powietrza w domu, bo powietrze zassane przez odkurzacz, zostaje wyrzucone na zewnątrz. Dokładność filtracji ma za to znaczenie dla żywotności silnika. Słaba filtracja może skutkować awaryjnością silnika i innych elementów urządzenia.

 

Odkurzacze dwuczęściowe typu Split bazują na filtracji cyklonicznej. Modele jednoczęściowe, kompaktowe – mogą być cykloniczne, workowe lub kartrydżowe.

 

Producenci bardzo często łączą separatory cykloniczne z workami albo wkładami kartrydżowymi. Separatory cykloniczne pełnią wtedy funkcję separatora wstępnego, który oddziela najcięższe zanieczyszczenia, a filtr wtórny wyłapuje najdrobniejsze cząsteczki kurzu.

Maciej Lechterowicz
FOT. BEAM

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!