Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Jednostkę odkurzacza centralnego

Dostępne na rynku systemy odkurzaczy centralnych, jako prawie bezobsługowa alternatywa sprzątania domu, mają wiele zalet. Pozwalają na szybsze odkurzanie podłóg i dywanów, dzięki większej sile ssania, którą generuje potężny silnik stacjonarnej jednostki centralnej. Skuteczność działania jest większa, niż przy użyciu nawet najnowocześniejszych odkurzaczy przenośnych. Zassane w czasie sprzątania powietrze, po oczyszczeniu, wydmuchiwane jest na zewnątrz domu, co najbardziej docenią alergicy uczuleni na kurz.

Jednostkę odkurzacza centralnego
Aby czynności eksploatacyjne związane z obsługą odkurzacza centralnego nie zaprzątały głowy przyszłemu użytkownikowi, warto wiedzieć, jaki typ jednostki centralnej wybrać i czym różnią się one pomiędzy sobą.

 

Pamiętajmy, że nie ma urządzeń w pełni bezobsługowych. Odkurzacz należy opróżniać z zebranych zanieczyszczeń, magazynowanych w zbiorniku na kurz, a także, w niektórych przypadkach, czyścić filtry, które chronią silnik przed zanieczyszczeniami – takimi jak włosy czy bardzo drobny kurz.

METODY FILTRACJI

Jednostki centralne różnią się głównie ze względu na rodzaj zastosowanej metody filtracji – cyklonicznej, workowej lub bazującej na zaawansowanych wkładach filtracyjnych, zwanych kartrydżami. Trzeba jednak zaznaczyć, że inaczej niż w odkurzaczach tradycyjnych, sposób filtracji nie wpływa na czystość powietrza w domu, bo powietrze zassane przez odkurzacz, zostaje wyrzucone na zewnątrz. Dokładność filtracji ma za to znaczenie dla żywotności silnika. Słaba filtracja może skutkować awaryjnością silnika i innych elementów urządzenia.

 

Odkurzacze dwuczęściowe typu Split bazują na filtracji cyklonicznej. Modele jednoczęściowe, kompaktowe – mogą być cykloniczne, workowe lub kartrydżowe.

 

Producenci bardzo często łączą separatory cykloniczne z workami albo wkładami kartrydżowymi. Separatory cykloniczne pełnią wtedy funkcję separatora wstępnego, który oddziela najcięższe zanieczyszczenia, a filtr wtórny wyłapuje najdrobniejsze cząsteczki kurzu.

Maciej Lechterowicz
FOT. BEAM

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny