Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Fundamenty

Fundament to najważniejsza część każdego budynku, na nim opiera się bowiem ściany, strop i dach. Od jego wykonania zaczyna się budowę domu. Ważne by dostosować rodzaj fundamentu do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń oraz zabezpieczyć go przed wilgocią z gruntu oraz ograniczyć straty ciepła.

Fundamenty
Obciążenia, jakie przenosi fundament zależą głównie od wielkości domu, liczby kondygnacji oraz technologii budowy. Najcięższe są murowane z pełnej cegły ceramicznej lub silikatowej, najlżejsze budowane w technologii szkieletowej.

 

Przy wznoszeniu fundamentów istotny jest również rodzaj podłoża. Najłatwiej wykonać fundament na stabilnym i nośnym podłożu ze skał, żwiru lub piasku.

 

Trudności przysporzą niestabilne grunty nasypowe i organiczne, np. torf. Ze względu na bardzo słabą nośność – wymagają specjalnych (drogich) sposobów posadowienia, a w skrajnych przypadkach w ogóle nie nadają się pod budowę. Dlatego warto zlecić badanie gruntu zanim zostanie kupiona działka, żeby można było lepiej ocenić rzeczywisty koszt postawienia na niej domu. Z badań takich można zrezygnować jedynie wtedy, gdy wokół stoją już budynki podobne wielkością do naszego i wiadomo, że sąsiedzi nie mieli problemów z ich budową.

 

Między innymi z tego powodu fundamenty zawsze są projektowane indywidualnie, nawet w przypadku kupna projektu z katalogu. Dostosowanie fundamentu do warunków gruntowych jest obowiązkowym elementem adaptacji. Ponadto dokumentacja musi zawierać opinię geotechniczną, określającą warunki posadowienia.

Joanna Dąbrowska
FOT. LEGALETT

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny