Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Montaż stelaża sanitarnego

Stelaż sanitarny umożliwia ukrycie przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz rur. Łazienka staje się dzięki temu bardziej elegancka i łatwiej ją sprzątać. Od pojawienia się w Polsce przed dwudziestu paru laty, stelaże podtynkowe robią w naszych łazienkach zawrotną karierę.

Montaż stelaża sanitarnego
W starych łazienkach rury prowadzono często na wierzchu i ewentualnie malowano na kolor ściany, czy położonych na niej płytek. W blokach piony instalacyjne obudowywano ekranami z płyt pilśniowych. Nieestetyczne i trudne do wyczyszczenia przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne na ogół było widać. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w naszym kraju pojawiły się stelaże sanitarne, które umożliwiają ukrycie rur i przyłączy. I od razu stały się bardzo popularne.

RODZAJE STELAŻY

Stelaże – w zależności od sposobu montażu – dzielą się na dwa rodzaje: do zabudowy mokrej i suchej. Można je też podzielić, w zależności od tego, co zostanie na nich zamontowane, na: muszlowe (stosowane najczęściej), bidetowe, umywalkowe, pisuarowe, do baterii pod- i natynkowych.

 

Stelaż do zabudowy mokrej (ciężkiej) to stalowa rama, na której zamontowano uchwyty do podejść wodno-kanalizacyjnych, elementy lub śruby do mocowania przyborów sanitarnych oraz zbiornik spłukujący. Takie stelaże nie mogą być bezpośrednio obciążane ceramiką. Dlatego wymagają montażu na pełnej ścianie oraz dodatkowego obmurowania cegłą czy bloczkami z betonu komórkowego (ewentualnie montażu w specjalnie przygotowanej wnęce w murze). To na wymurowanej ściance oprze się ciężar przyboru sanitarnego i jego użytkownika. Choć są tańsze od stelaży do zabudowy suchej, to ze względu na dużo bardziej praco- i czasochłonną instalację, stosuje się je dość rzadko.

 

Stelaże do zabudowy suchej (lekkiej) można ustawić przy ścianie murowanej i obudować ścianką szkieletową, albo umieścić w lekkiej ścianie działowej i zamocować do podłogi oraz ściany nośnej, bądź do elementów przytwierdzanych do podłogi i sufitu. Stelaż do zabudowy suchej to rama z profili stalowych o dużej wytrzymałości, zdolna do przenoszenia obciążeń pochodzących od przyboru sanitarnego (miski WC, bidetu) i jego użytkownika. W zależności od producenta i przyboru, do osadzenia którego przeznaczony jest stelaż, ramy mogą różnić się wymiarami, wytrzymałością i uzbrojeniem (zbiornik spłukujący, elementy mocujące itp.).

Janusz Werner
FOT. GEBERIT

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny