Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Remont ścian wewnętrznych

Zakres prac przy renowacji ścian wewnętrznych może być bardzo szeroki. Najmniej wysiłku i środków pochłonie ich pomalowanie bądź wytapetowanie. Nieco więcej zapłacimy za położenie nowych płytek lub okładzin z kamienia. Czasami jednak przegrody są w tak złym stanie, że nie obędzie się bez skucia tynku i położenia nowego, co oznacza poważny remont.

Remont ścian wewnętrznych
Ściany wewnętrzne remontuje się z reguły wtedy, gdy chcemy je odświeżyć albo zmienić wygląd wnętrz. Bywa też, że naprawić trzeba uszkodzoną powierzchnię lub zamaskować pęknięcia.

 

Zanim zaczniemy, warto odpowiednio przygotować pomieszczenia, w których prowadzone będą prace. Z remontowanego pokoju należy wynieść wszystkie lekkie meble, lampy, obrazy i inne elementy dekoracyjne. Pozostałe sprzęty oraz podłogę przykrywa się natomiast szczelnie grubą folią malarską. Cięższe meble często przesuwa się wówczas na środek pomieszczenia. Ramy okien, futryny i listwy przypodłogowe warto zabezpieczyć taśmą malarską. W zależności od rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać, musimy też zgromadzić odpowiednie materiały i narzędzia – farby, pędzle, nóż do tapet itp., oraz przygotować środki czystości, które posłużą do zatarcia śladów remontu.

ZAKRES PRAC

Przed przystąpieniem do prac powinniśmy dokonać oględzin tynku, którym przeważnie pokrywane są ściany. To w dużej mierze od jego stanu zależy zakres prac remontowych.

 

Gołym okiem dostrzeżemy nie tylko drobne pęknięcia, ale także nierówności ścian. W tym celu do muru należy przyłożyć długą, ok. 2-metrową łatę, i w kilku miejscach oraz pod różnym kątem oszacować, czy prześwity i wybrzuszenia pod listwą nie są zbyt duże. Jeżeli nie przekraczają 2 mm, tynk można uznać za dostatecznie równy. Bez problemu sprawdzimy też jego twardość. Wystarczy zarysować powierzchnię i ocenić, czy rysa jest głęboka. Jeżeli tak, a dodatkowo podłoże się kruszy, oznacza to, że wykończenie ma słabą wytrzymałość. Z kolei sposobem na sprawdzenie przyczepności tynku jest opukanie ściany – głuchy odgłos lub wybrzuszenia uginające się pod naciskiem ręki świadczą o tym, że okładzina nie trzyma się podłoża.

Norbert Skupiński
FOT. BAUMIT

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny