Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Kominki i piece grzewcze Czytelników

Każdy, kto buduje dom, chce mieć kominek albo kozę. W sprzedaży znajdują się rozmaite rodzaje zamkniętych wkładów, które mogą ogrzać dom i przygotować ciepłą wodę. Tym, którzy nie mogą postawić kominka z wkładem, producenci oferują wolno stojące kozy i piece kaflowe. Oto jakie urządzenia zastosowali u siebie nasi Czytelnicy.

Kominki i piece grzewcze Czytelników
Zgodnie z polskimi przepisami, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Podstawowy system grzewczy właściciele muszą oprzeć np. na kotle, pompie ciepła, ewentualnie elektrycznych grzejnikach. Jeśli natomiast zależy im na intensywnym udziale kominka w domowym systemie grzewczym, przed wyborem rodzaju i modelu wkładu powinni skonsultować się z fachowcem i omówić z nim, z jakimi urządzeniami wkład będzie współpracował oraz jak często i na jak długo mieszkańcy opuszczają dom.

 

Do kominka trzeba jeszcze potem dobrać możliwie najlepszą lokalizację, uwzględniając, czy ciepło będzie rozprowadzane sposobem grawitacyjnym czy wymuszonym przez dmuchawę w systemie DGP. Ponadto, adekwatnie do mocy wkładu, dopasowuje się przekrój kanału nawiewnego i średnicę kanału dymowego w kominie.

NIEKTÓRE WYMAGANIA TECHNICZNE

Kubatura pomieszczenia. Wnętrze z kominkiem musi mieć kubaturę 4 m³ na 1 kW mocy kominka, i nie mniej niż 30 m³. A zatem kominek o mocy 10 kW może stanąć w pomieszczeniu o kubaturze 40 m³. Przy typowej wysokości 2,7 m oznacza to pokój o powierzchni przynajmniej 15 m2.

 

Kanał nawiewny. W nowo budowanych domach, w których okna i drzwi są szczelne, powietrze potrzebne do spalania doprowadza się z zewnątrz przez specjalny kanał nawiewny. Kanał z rury z PVC lub z blachy układa się pod posadzką i doprowadza bezpośrednio do kominka lub w jego pobliże. Wkład zamknięty o mocy 10 kW potrzebuje aż 100 m3 powietrza na godzinę, dlatego przekrój kanału powinien być dość duży.

 

Kanał pojedynczy powinien mieć ok. 15 cm średnicy, co daje powierzchnię przekroju ok. 200 cm, czyli taką jak dla kratek nawiewnych montowanych w kotłowniach. Ze względów wykonawczych często łatwiej jest poprowadzić dwa mniejsze kanały niż jeden duży. Kanał nawiewny lokalizuje się po napowietrznej stronie budynku, zaś w pomieszczeniu wyposaża w przepustnicę, umożliwiającą otwarcie i zamknięcie kanału.

Lilianna Jampolska
KOMINKI DOVRE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny