Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Porównujemy 64 pokrycia dachowe

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Pełni nie tylko istotną rolę konstrukcyjną, ale także – odpowiednio wyeksponowany – może być jego ozdobą. Pokrycie dachowe musi być więc trwałe i szczelne, a jednocześnie dobrze pasować do wyglądu reszty budynku. Poniżej opisujemy cztery popularne rodzaje pokryć: dachówkę ceramiczną i cementową, blachodachówkę oraz gonty bitumiczne.

Porównujemy 64 pokrycia dachowe
Dobierając pokrycie dachowe, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz oczywistych, jak własne upodobania, kwestie estetyczne, budżet, którym dysponujemy, renoma producenta czy okres gwarancji, istotne jest dopasowanie go do konstrukcji dachu. Duże znaczenie ma więc dopuszczalne obciążenie więźby dachowej, jej kształt oraz kąt nachylenia połaci. Trzeba też sprawdzić, czy nie ograniczają nas lokalne przepisy. Może się bowiem okazać, że narzucają one nie tylko kształt konstrukcji dachowej, lecz i rodzaj pokrycia, a nawet jego kolor.

DOPUSZCZALNE OBCIĄŻENIE KONSTRUKCJI

Każda więźba dachowa ma określoną wytrzymałość na obciążenie, zdefiniowaną przez konstruktora. Obliczając ją, specjalista uwzględnia obciążenie śniegiem, parciem wiatru, ciężarem poruszającego się po dachu człowieka i wreszcie samym pokryciem. A te znacznie różnią się od siebie wagą. Najcięższe są dachówki ceramiczne i cementowe – 1 m² waży od 40 do 90 kg. Na przeciwległym biegunie jest blachodachówka (2–15 kg/m²) i gonty (5–13 kg/m²). Decydując się na ten drugi materiał trzeba jednak pamiętać, że wymaga on pełnego deskowania (patrz ramka na stronie 162), które stanowi dodatkowe obciążenie.

 

Uwaga! Wybór zbyt ciężkiego pokrycia – przy niedowymiarowanej konstrukcji – może skutkować ugięciem i uszkodzeniem konstrukcji.

Norbert Skupiński
FOT. WIENERBERGER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny