Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

Lampy zastępują nam w domu światło słoneczne i są ważnym elementem wystroju. Umiejętne wykorzystanie światła pozwala budować pożądany nastrój. Do uruchamiania oświetlenia niezbędne są jednak łączniki i gniazda, oferowane w rozmaitym wzornictwie, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do stylu domu.

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne
Oprawy oświetleniowe (różnego typu lampy) oraz osprzęt elektroinstalacyjny (gniazda wtykowe, łączniki oświetleniowe itp.) kupujemy raz na kilka lub kilkanaście lat. Warto więc wybierać produkty renomowanych firm. Zapewniają one bezpieczeństwo i bezawaryjność. Nawet po latach wyglądają estetycznie. Producenci oferują wiele nowatorskich rozwiązań – nie tylko w zakresie oświetlenia. Kupić możemy dizajnerskie gniazda i łączniki oraz zaawansowane urządzenia, umożliwiające sterowanie natężeniem światła oraz działaniem rozmaitych instalacji.

RODZAJE OSPRZĘTU

Wybierając osprzęt do domu, pamiętajmy, że na rynku dostępne są obecnie rozmaite rozwiązania – gniazda i łączniki o różnym sposobie działania i stylistyce. Łączniki bezdotykowe (sensorowe) reagują na zbliżenie ręki, dotykowe – wystarczy musnąć. Są to doskonałe rozwiązania do łazienek. Modele obrotowe, dźwigienkowe i przyciskowe wyglądają bardzo oryginalnie i stylowo. Ramki i maskownice ekskluzywnych wyrobów mogą być wykonane z porcelany, szkła hartowanego, stali szlachetnej, niklu, aluminium, skóry, kamienia i drewna. Znajdziemy też modele z kryształkami Swarovskiego oraz antybakteryjne – pokryte warstwą zawierającą jony srebra.

 

Wśród osprzętu mamy też bardziej zaawansowane urządzenia (termostaty, programatory itd.), za pomocą których możemy sterować różnymi instalacjami i systemami – ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, markizami, albo kilkoma instalacjami jednocześnie. Dużym powodzeniem cieszą się tzw. ściemniacze, które pozwalają na sterowanie natężeniem światła w pomieszczeniu.

 

Oprócz typowych gniazd wtykowych, w wielu domach zastosowanie znajdują różnego rodzaju gniazda do instalacji teletechnicznych – antenowe, telefoniczne, głośnikowe, komputerowe (sieci komputerowej) czy multimedialne.

Małgorzata Kolmus
FOT. SPOTLINE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny