Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Kotły

Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie każdej budowy. Ogrzewanie to największa część przyszłych kosztów eksploatacji, ale trzeba myśleć nie tylko o pieniądzach. Różnica w uciążliwości obsługi różnych rodzajów kotłów jest ogromna, a ponadto nie w każdym domu wygospodarujemy miejsce na dowolne urządzenie.


Każdy dom wymaga ogrzewania, które najczęściej zapewnia kocioł. Najlepiej, jeżeli o jego rodzaju i siłą rzeczy – paliwie, zadecydujemy jak najwcześniej, już przy wyborze projektu. Nie bez przyczyny projekty katalogowe występują np. w specjalnej wersji dla kotłów na paliwo stałe. Po prostu nie mając wydzielonej i odpowiednio dużej kotłowni takiego urządzenia nie wstawimy. Dla kotła gazowego wystarczy zaś w ostateczności tyle miejsca, co na jedną szafkę kuchenną.

DOSTĘPNOŚĆ, WYGODA... I MPZP

Dostępność paliwa, przede wszystkim obecność lub brak sieci gazowej, to jedno z ważniejszych kryteriów przy wyborze działki. Mając gaz w pobliżu, zwykle decydujemy się na jego wykorzystanie. I nic w tym dziwnego, bo kotły gazowe są właściwie bezobsługowe, zajmują niewiele miejsca w domu, a koszty ogrzewania są umiarkowane (ok. 0,25 zł/kWh).

 

Przy braku gazu z sieci zaczyna się poszukiwanie innych rozwiązań. W naszym kraju dominują kotły opalane węglem – paliwem wciąż tanim i powszechnie dostępnym. To właśnie cena ciepła wynosząca 0,12–0,15 zł/kWh przy umiejętnym paleniu decyduje o popularności. Jednak trzeba z góry przestrzec, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Każdy kocioł na paliwo stałe, nawet taki z podajnikiem, jest absorbujący dla użytkownika. Paliwo trzeba uzupełniać przynajmniej raz na kilka dni (a worki swoje ważą!), kocioł czyścić i nabrać przynajmniej podstawowych umiejętności regulacji i obsługi. Nie każdy ma na to siłę, czas i ochotę.

 

Jeszcze więcej zaangażowania i umiejętności wymagają tzw. kotły zasypowe – bez podajnika. W prawidłowo skonfigurowanej instalacji, szczególnie gdy współpracują ze zbiornikiem akumulacyjnym na wodę grzewczą, mogą być bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Co w niektórych okolicach też ważne, potrafią działać nawet przy braku prądu.

Jarosław Antkiewicz
FOT. IMMERGAS

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny