Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Kotły

Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie każdej budowy. Ogrzewanie to największa część przyszłych kosztów eksploatacji, ale trzeba myśleć nie tylko o pieniądzach. Różnica w uciążliwości obsługi różnych rodzajów kotłów jest ogromna, a ponadto nie w każdym domu wygospodarujemy miejsce na dowolne urządzenie.


Każdy dom wymaga ogrzewania, które najczęściej zapewnia kocioł. Najlepiej, jeżeli o jego rodzaju i siłą rzeczy – paliwie, zadecydujemy jak najwcześniej, już przy wyborze projektu. Nie bez przyczyny projekty katalogowe występują np. w specjalnej wersji dla kotłów na paliwo stałe. Po prostu nie mając wydzielonej i odpowiednio dużej kotłowni takiego urządzenia nie wstawimy. Dla kotła gazowego wystarczy zaś w ostateczności tyle miejsca, co na jedną szafkę kuchenną.

DOSTĘPNOŚĆ, WYGODA... I MPZP

Dostępność paliwa, przede wszystkim obecność lub brak sieci gazowej, to jedno z ważniejszych kryteriów przy wyborze działki. Mając gaz w pobliżu, zwykle decydujemy się na jego wykorzystanie. I nic w tym dziwnego, bo kotły gazowe są właściwie bezobsługowe, zajmują niewiele miejsca w domu, a koszty ogrzewania są umiarkowane (ok. 0,25 zł/kWh).

 

Przy braku gazu z sieci zaczyna się poszukiwanie innych rozwiązań. W naszym kraju dominują kotły opalane węglem – paliwem wciąż tanim i powszechnie dostępnym. To właśnie cena ciepła wynosząca 0,12–0,15 zł/kWh przy umiejętnym paleniu decyduje o popularności. Jednak trzeba z góry przestrzec, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Każdy kocioł na paliwo stałe, nawet taki z podajnikiem, jest absorbujący dla użytkownika. Paliwo trzeba uzupełniać przynajmniej raz na kilka dni (a worki swoje ważą!), kocioł czyścić i nabrać przynajmniej podstawowych umiejętności regulacji i obsługi. Nie każdy ma na to siłę, czas i ochotę.

 

Jeszcze więcej zaangażowania i umiejętności wymagają tzw. kotły zasypowe – bez podajnika. W prawidłowo skonfigurowanej instalacji, szczególnie gdy współpracują ze zbiornikiem akumulacyjnym na wodę grzewczą, mogą być bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Co w niektórych okolicach też ważne, potrafią działać nawet przy braku prądu.

Jarosław Antkiewicz
FOT. IMMERGAS

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny