Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016

5 sposobów na elewacje

Materiały, którymi możemy wykończyć elewacje, różnią się wyglądem i ceną. Mają też odmienne właściwości oraz wymagania dotyczące podłoża i sposobu montażu. W niniejszym artykule podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

5 sposobów na elewacje
Elewacje mają ogromny wpływ na wygląd domu. Ponadto materiał zastosowany do wykończenia ścian musi je chronić przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Jego wybór w dużej mierze zależy od tego, w jakiej technologii są zbudowane przegrody. Najpopularniejsze w naszym kraju ściany murowane dzieli się na jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Te ostatnie składają się z warstwy nośnej, termoizolacyjnej (ze styropianu lub wełny mineralnej) i osłonowej – najczęściej z dekoracyjnych cegieł, których nie trzeba tynkować. Taka fasada stanowi dobre zabezpieczenie ściany przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami.

 

Ściany jednowarstwowe wznoszone są z bloczków lub pustaków, bez dodatkowej war- stwy ocieplenia. Dwuwarstwowe mają warstwę nośną (z dowolnego materiału) oraz termoizolacyjną (z wełny mineralnej bądź styropianu) – po zewnętrznej stronie. Na ściany jedno- i dwuwarstwowe można zastosować praktycznie dowolny materiał fasadowy, jedynie przytwierdzanie ciężkich okładzin do ścian dwuwarstwowych nie jest zalecane. Ocieplenie musi być chronione tynkiem bądź lekką okładziną. Warstwę termoizolacyjną (o grubości 15–25 cm) ścian dwuwarstwowych wykonuje się jedną z następujących metod:

  • lekka mokra – przymocowanie do warstwy nośnej płyt ze styropianu lub twardej wełny mineralnej za pomocą kleju i kołków. Ocieplenie na ogół wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym na siatce z włókna szklanego;
  • lekka sucha – przytwierdzenie do warstwy nośnej rusztu drewnianego (rzadziej metalowego), którego pola wypełnia się wełną mineralną (może być bardziej miękka niż w poprzednim wariancie). Konstrukcję osłania się następnie paroprzepuszczalną folią wiatroizolacyjną, a do rusztu mocuje oblicówkę z desek lub paneli.

Małgorzata Kolmus
FOT. CREATON POLSKA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!