Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016
Uzdatnianie wody

Woda płynąca z kranu powinna być czysta, smaczna, bezwonna i bezbarwna. Jeżeli taka nie jest, trzeba ją w odpowiedni sposób uzdatnić. Metodę oczyszczania najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu.

Uzdatnianie wody
Wodę można pobierać z dwóch źródeł – z własnej studni bądź z wodociągu. W pierwszym wariancie nie musimy za nią płacić, lecz często wymaga ona uzdatniania, bo bez tego nie nadawałaby się do użytku. Dostarczana odpłatnie przez wodociągi woda co prawda musi spełniać normy, ale nierzadko jest niesmaczna lub zbyt twarda. W obu przypadkach – aby poprawić jej jakość – stosuje się filtrację, która usuwa z cieczy niepożądane substancje.

PROBLEMY Z WODĄ

Woda czerpana z własnego ujęcia na działce często zawiera związki żelaza i manganu. Są to typowe zanieczyszczenia spotykane w wodach podziemnych pochodzenia naturalnego. Objawem są zabarwienia armatury, a także rdzawy kolor cieczy. Przy wyższych stężeniach, zabrudzenia zmieniają również jej smak i zapach. Często spotykanym problemem jest też przekroczenie dopuszczalnych norm jodu amonowego, który nie ma organoleptycznych objawów. Tego typu przypadki występują głównie w miejscach hodowli zwierząt.

 

W wodzie ze studni mogą się również pojawić drobnoustroje. Jest ich tym więcej, im płycej położone jest zwierciadło wody. Problematyczna jest także zbyt twarda woda, zawierająca dużo wapnia i magnezu. Zmniejszają one skuteczność środków piorących, poza tym twarda woda zostawia osad na bateriach, w czajniku, w pralce i zmywarce.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, woda trafiająca do naszych kranów powinna mieć twardość odpowiadającą zawartości 60–500 mg/l węglanu wapnia (CaCO3), co odpowiada twardości 3,4– 28 dH (stopni niemieckich). W Polsce dominuje woda średnio twarda i twarda, średnio miękka (3–7 dH) dostępna jest głównie na terenach położonych na południu kraju (patrz mapa na następnej stronie).

 

Jakość wody z wodociągu jest znacznie lepsza. Jest ona bowiem uzdatniana w zakładach oczyszczania wody i stale kontrolowana przez profesjonalne służby wodociągowe. Wielu użytkownikom przeszkadza jednak nie tylko jej twardość – jak w przypadku wody ze studni, ale także zapach i smak.

Norbert Skupiński
FOT. DORNBRACHT

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny