Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016

Osprzęt elektroinstalacyjny

Dawniej wszystkie łączniki i gniazdka wyglądały podobnie. W sprzedaży oferowano niewiele modeli, poza tym w pomieszczeniach było ich znacznie mniej niż dziś, dlatego do ich wyglądu nie przykładano wielkiej wagi. Obecnie osprzęt elektroinstalacyjny służy nie tylko do pobierania prądu i uruchamiania urządzeń elektrycznych, ale jest także istotnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza.


Osprzęt elektroinstalacyjny to przede wszystkim łączniki instalacyjne i gniazda elektryczne. Te pierwsze pozwalają ręcznie sterować odbiornikami energii elektrycznej. Gniazda stanowią natomiast zakończenie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach i przez nie odbywa się przesył prądu do różnego rodzaju urządzeń – telewizorów, komputerów, sprzętu audio i AGD, ładowarek itp. Zarówno łączniki, jak i gniazda, osadza się w puszkach elektroinstalacyjnych, ewentualnie wybiera tzw. osprzęt natynkowy. Oprócz wymienionych elementów, do osprzętu zalicza się jeszcze listwy i kanały elektroinstalacyjne, które służą do maskowania przewodów nie ukrytych w ścianach.

 

Nowoczesny osprzęt nie tylko umożliwia korzystanie z instalacji elektrycznej – jest też istotnym elementem dekoracyjnym wnętrz. Wybierając go, należy więc kierować się względami estetycznymi. Na szczęście producenci oferują szeroki wachlarz modeli o zróżnicowanym wzornictwie i kolorystyce, które z łatwością można dopasować do każdego pomieszczenia. Ponieważ tego typu produkty kupuje się z reguły raz na wiele lat, cena nie powinna grać głównej roli. Wyroby pochodzące od renomowanych producentów są wykonane z materiałów lepszej jakości, dlatego będą bezawaryjnie działać i dobrze wyglądać przez długie lata użytkowania.

ŁĄCZNIKI

Do niedawna łączniki były wykorzystywane tylko do włączania bądź wyłączania światła. Obecnie za ich pomocą steruje się również ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, żaluzjami czy markizami. Ze względu na sposób montażu, wyróżnia się następujące modele:

  • podtynkowe – to najczęściej stosowana wersja. Osadza się je w schowanych w ścianach puszkach instalacyjnych, montowanych podczas układania instalacji elektrycznej;
  • natynkowe – przytwierdza się je bezpośrednio do podłoża, bez użycia puszek. Są mniej estetyczne od podtynkowych, dlatego stosuje się je przede wszystkim w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach, na strychach;
  • wtynkowe – to wersja pośrednia między oboma wymienionym, spotykana obecnie sporadycznie. Umieszcza się je w puszkach instalacyjnych o grubości tynku.

Norbert Skupiński
FOT. OSPEL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!