Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Rolety zewnętrzne i markizy

Markizy zakłada się po to, aby chroniły tarasy, balkony i przylegające do nich pomieszczenia przed przegrzewaniem. Rolety spełniają zaś znacznie więcej zadań. Nie tylko ograniczają napływ do wnętrz światła dziennego, ale także izolują je termicznie i akustycznie oraz stanowią zabezpieczenie przed włamaniem.

Rolety zewnętrzne i markizy
Wybierając tego typu osłony trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Poza renomą producenta i ceną, najistotniejszy jest sposób montażu i sterowania.

MARKIZY

W upalne dni trudno wytrzymać nie tylko na wystawionym na słońce tarasie, ale także w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, szczególnie tymi zlokalizowanymi od południa – czyli tam, gdzie promieniowanie słoneczne jest odczuwalne najmocniej.

 

Aby zapewnić cień i przyjemny chłód, warto zdecydować się na markizę. To jedna z najpowszechniej stosowanych osłon przeciwsłonecznych. Najczęściej spotyka się modele tarasowe i mniejsze od nich balkonowe – ich nazwy jasno wskazują miejsce montażu. Chronią przed przegrzaniem nie tylko przestrzeń, nad którą są przymocowane, ale także przylegające do tarasu i balkonu pomieszczenia. Znacznie mniej popularne są markizy fasadowe, chroniące tylko wnętrza domu. W sprzedaży są też markizolety. Podobnie jak modele fasadowe są przytwierdzane do okien, ale dzięki ruchomemu wysięgnikowi, można regulować jej stopień pochylenia, a w efekcie ilością światła wpadającą do pomieszczenia.

Norbert Skupiński
FOT. KRISPOL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny