Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Rolety zewnętrzne i markizy

Markizy zakłada się po to, aby chroniły tarasy, balkony i przylegające do nich pomieszczenia przed przegrzewaniem. Rolety spełniają zaś znacznie więcej zadań. Nie tylko ograniczają napływ do wnętrz światła dziennego, ale także izolują je termicznie i akustycznie oraz stanowią zabezpieczenie przed włamaniem.

Rolety zewnętrzne i markizy
Wybierając tego typu osłony trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Poza renomą producenta i ceną, najistotniejszy jest sposób montażu i sterowania.

MARKIZY

W upalne dni trudno wytrzymać nie tylko na wystawionym na słońce tarasie, ale także w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, szczególnie tymi zlokalizowanymi od południa – czyli tam, gdzie promieniowanie słoneczne jest odczuwalne najmocniej.

 

Aby zapewnić cień i przyjemny chłód, warto zdecydować się na markizę. To jedna z najpowszechniej stosowanych osłon przeciwsłonecznych. Najczęściej spotyka się modele tarasowe i mniejsze od nich balkonowe – ich nazwy jasno wskazują miejsce montażu. Chronią przed przegrzaniem nie tylko przestrzeń, nad którą są przymocowane, ale także przylegające do tarasu i balkonu pomieszczenia. Znacznie mniej popularne są markizy fasadowe, chroniące tylko wnętrza domu. W sprzedaży są też markizolety. Podobnie jak modele fasadowe są przytwierdzane do okien, ale dzięki ruchomemu wysięgnikowi, można regulować jej stopień pochylenia, a w efekcie ilością światła wpadającą do pomieszczenia.

Norbert Skupiński
FOT. KRISPOL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje