Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Okna drewniane i z PVC

O właściwościach okna decydują cechy elementów, z których je zbudowano: pakietów szybowych, ram i okuć. Wybierając okna drewniane lub z PVC możemy kierować się wyłącznie naszym gustem. Kluczowe parametry, np. izolacyjność cieplna, mogą być takie same, bez względu na to, z jakiego materiału wykonano okno.

Okna drewniane i z PVC
Okna wybieramy, gdy budujemy dom i gdy zachodzi konieczność wymiany starych, w mieszkaniu lub remontowanym budynku. W zasadzie każdy wie, że okna mogą być drewniane lub plastikowe. Ci, którzy w starych domach mieli porozsychane i wypaczone okna drewniane chcieliby, żeby nowe były szczelne. Bardziej wyrobieni i oczytani zwracają uwagę na ich izolacyjność termiczną, a to nie to samo, co szczelność. Niektórzy klienci szukają okien izolujących od hałasu, innych interesują okna antywłamaniowe.

 

W tym tekście nie będziemy zajmowali się ani wyglądem okien, ani ich wpływem na urodę budynku. Omówienie ich rozlicznych kształtów (bo mogą być przecież okrągłe i trójkątne), mnogości kolorów, w których mogą występować i tego, jak ozdobne mogą być ich ramy, zostawimy na inną okazję.

 

Tym razem zajmiemy się wyłącznie technicznym aspektem tej arcyważnej części budynku.

 

Okna to tak zwana przegroda zewnętrzna. Podobnie jak ściany i dach, mają izolować od wpływu czynników zewnętrznych: zimna, deszczu i śniegu, wiatru, hałasu.

 

Ale najważniejszą funkcją okna, której nie ma żadna inna przegroda, jest zapewnienie światła słonecznego we wnętrzu budynku. Bo do normalnego, zdrowego życia człowiek potrzebuje naturalnego światła.

 

Dlatego okno składa się z przepuszczającej światło szklanej tafli i skrzydła, w którym ta szyba jest osadzona. Jeśli okno jest otwieralne, to skrzydło jest zamocowane w ościeżnicy (ramie, zbudowanej z ramiaków). Dla uproszczenia naszych rozważań na początek przyjmijmy, że okno, to szyba osadzona w profilu. Potem zajmiemy się jeszcze okuciami.

Janusz Werner
FOT. KRISPOL

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny