Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Okna drewniane i z PVC

O właściwościach okna decydują cechy elementów, z których je zbudowano: pakietów szybowych, ram i okuć. Wybierając okna drewniane lub z PVC możemy kierować się wyłącznie naszym gustem. Kluczowe parametry, np. izolacyjność cieplna, mogą być takie same, bez względu na to, z jakiego materiału wykonano okno.

Okna drewniane i z PVC
Okna wybieramy, gdy budujemy dom i gdy zachodzi konieczność wymiany starych, w mieszkaniu lub remontowanym budynku. W zasadzie każdy wie, że okna mogą być drewniane lub plastikowe. Ci, którzy w starych domach mieli porozsychane i wypaczone okna drewniane chcieliby, żeby nowe były szczelne. Bardziej wyrobieni i oczytani zwracają uwagę na ich izolacyjność termiczną, a to nie to samo, co szczelność. Niektórzy klienci szukają okien izolujących od hałasu, innych interesują okna antywłamaniowe.

 

W tym tekście nie będziemy zajmowali się ani wyglądem okien, ani ich wpływem na urodę budynku. Omówienie ich rozlicznych kształtów (bo mogą być przecież okrągłe i trójkątne), mnogości kolorów, w których mogą występować i tego, jak ozdobne mogą być ich ramy, zostawimy na inną okazję.

 

Tym razem zajmiemy się wyłącznie technicznym aspektem tej arcyważnej części budynku.

 

Okna to tak zwana przegroda zewnętrzna. Podobnie jak ściany i dach, mają izolować od wpływu czynników zewnętrznych: zimna, deszczu i śniegu, wiatru, hałasu.

 

Ale najważniejszą funkcją okna, której nie ma żadna inna przegroda, jest zapewnienie światła słonecznego we wnętrzu budynku. Bo do normalnego, zdrowego życia człowiek potrzebuje naturalnego światła.

 

Dlatego okno składa się z przepuszczającej światło szklanej tafli i skrzydła, w którym ta szyba jest osadzona. Jeśli okno jest otwieralne, to skrzydło jest zamocowane w ościeżnicy (ramie, zbudowanej z ramiaków). Dla uproszczenia naszych rozważań na początek przyjmijmy, że okno, to szyba osadzona w profilu. Potem zajmiemy się jeszcze okuciami.

Janusz Werner
FOT. KRISPOL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny