Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Taras na gruncie

Korzyści z posiadania tarasu są niezaprzeczalne. Salon pod chmurką to idealne miejsce do relaksu, spożywania posiłków czy pracy na świeżym powietrzu. Aby w pełni cieszyć się z jego uroków, na etapie budowy trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie podbudowy. Komfort użytkowania tarasu w dużej mierze zależy też od rodzaju zastosowanej nawierzchni.

Taras na gruncie
Taras to istotny element architektoniczny, który powinien wpisywać się w stylistykę budynku, być wygodny i dopasowany do potrzeb domowników. Planując go, trzeba więc dobrze przemyśleć nie tylko jego wykończenie, ale także położenie i wielkość oraz osłonę przed deszczem i nadmiarem słońca (rolę tę dobrze spełnia np. markiza).

 

Lokalizacja od południa gwarantuje, że będzie on mocno nasłoneczniony, co będzie wymagało zainstalowania osłony przeciwsłonecznej. Na tarasie od wschodu najwięcej słońca będzie świeciło rano, a od zachodu – po południu. Z kolei taras po północnej stronie będzie zacieniony praktycznie przez cały dzień. Zwykle element ten ma przynajmniej dwie otwarte strony, co pozwala łatwo dopasować jego położenie do indywidualnych upodobań.

 

Najlepiej sprawdza się usytuowanie tarasu z tyłu domu, z widokiem na ogród. Jego kształt jest zaś kwestią gustu – najczęściej ma on postać kwadratu lub prostokąta, ponieważ inne warianty są trudniejsze do realizacji i droższe.

 

Aby taras był funkcjonalny, nie powinien być zbyt mały – 15–20 m² to minimum, aby pomieścić komplet mebli ogrodowych i grill.

 

Ten element można wykonać na wiele sposobów, które różnią się nakładem pracy i kosztów. Niezależnie od technologii, prace muszą być prowadzone z dużą starannością. Taras jest bowiem stale narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, bardzo niskiej i wysokiej temperatury i każda usterka na etapie budowy może skutkować skróceniem jego żywotności.

 

Uwaga! Każdy taras musi mieć min. 2% spadek w kierunku ogrodu.

Norbert Skupiński
FOT. LIBET

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny