Taras na gruncie

Taras na gruncie

Korzyści z posiadania tarasu są niezaprzeczalne. Salon pod chmurką to idealne miejsce do relaksu, spożywania posiłków czy pracy na świeżym powietrzu. Aby w pełni cieszyć się z jego uroków, na etapie budowy trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie podbudowy. Komfort użytkowania tarasu w dużej mierze zależy też od rodzaju zastosowanej nawierzchni.


Taras to istotny element architektoniczny, który powinien wpisywać się w stylistykę budynku, być wygodny i dopasowany do potrzeb domowników. Planując go, trzeba więc dobrze przemyśleć nie tylko jego wykończenie, ale także położenie i wielkość oraz osłonę przed deszczem i nadmiarem słońca (rolę tę dobrze spełnia np. markiza).

 

Lokalizacja od południa gwarantuje, że będzie on mocno nasłoneczniony, co będzie wymagało zainstalowania osłony przeciwsłonecznej. Na tarasie od wschodu najwięcej słońca będzie świeciło rano, a od zachodu – po południu. Z kolei taras po północnej stronie będzie zacieniony praktycznie przez cały dzień. Zwykle element ten ma przynajmniej dwie otwarte strony, co pozwala łatwo dopasować jego położenie do indywidualnych upodobań.

 

Najlepiej sprawdza się usytuowanie tarasu z tyłu domu, z widokiem na ogród. Jego kształt jest zaś kwestią gustu – najczęściej ma on postać kwadratu lub prostokąta, ponieważ inne warianty są trudniejsze do realizacji i droższe.

 

Aby taras był funkcjonalny, nie powinien być zbyt mały – 15–20 m² to minimum, aby pomieścić komplet mebli ogrodowych i grill.

 

Ten element można wykonać na wiele sposobów, które różnią się nakładem pracy i kosztów. Niezależnie od technologii, prace muszą być prowadzone z dużą starannością. Taras jest bowiem stale narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, bardzo niskiej i wysokiej temperatury i każda usterka na etapie budowy może skutkować skróceniem jego żywotności.

 

Uwaga! Każdy taras musi mieć min. 2% spadek w kierunku ogrodu.

Norbert Skupiński
FOT. LIBET

Pozostałe artykuły z tego numeru
OZE - wybieramy pompę ciepła. Przegląd 82 urządzeń
Pompa ciepła jest zawsze tylko jednym z elementów systemu grzewczego. Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, musimy odpowiedzieć na kilka pytań – do jakiego domu jest potrzebna, jakie mamy możliwości zbudowania dla niej źródła dolnego i do czego ma służyć?
OZE - wybieramy pompę ciepła. Przegląd 82 urządzeń
Piętrowy ogród
Dolne piętro ogrodu Moniki i Macieja wypełnia kolorowa mozaika, utkana z rabat, trawnika oraz wybrukowanych nawierzchni komunikacyjnych. Wyższe piętro, również w geometrycznym kształcie, to podniesiony drewniany taras i wielkie donice z granitu, obsadzone iglastymi krzewami.
Piętrowy ogród
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenie wokół posesji zapewnia nam prywatność, a brama wjazdowa z napędem – komfort codziennego użytkowania. Do wyboru mamy wiele rozwiązań, materiałów, ale pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata i warto ją najpierw dokładnie zaplanować.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Narzędzia ogrodowe
Wiosną w ogrodzie pracy jest sporo, więc warto ją sobie ułatwić, używając odpowiednio dobranego sprzętu. Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien mieć zestaw podstawowych narzędzi – do pielęgnacji trawnika, przycinania roślin czy też sprzątania terenu.
Narzędzia ogrodowe
Kominki z DGP
Prawie każdy, kto buduje dom, w salonie planuje kominek. Wprowadza on przyjemny klimat i skupia domowników. Oprócz tego jest znakomitym źródłem ciepła w porach przejściowych – wczesną wiosną i jesienią.
Kominki z DGP
Rolety zewnętrzne i markizy
Markizy zakłada się po to, aby chroniły tarasy, balkony i przylegające do nich pomieszczenia przed przegrzewaniem. Rolety spełniają zaś znacznie więcej zadań. Nie tylko ograniczają napływ do wnętrz światła dziennego, ale także izolują je termicznie i akustycznie oraz stanowią zabezpieczenie przed włamaniem.
Rolety zewnętrzne i markizy
Impregnaty do drewna
Drewno to materiał szlachetny, ale niezbyt trwały. Wykonane z niego przedmioty, szczególnie te wystawione na działanie wody i słońca, należy solidnie zabezpieczyć. Impregnaty chronią drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, insektów i grzybów. Mogą także nadawać mu kolor.
Impregnaty do drewna
Osprzęt elektroinstalacyjny
Dawniej wszystkie łączniki i gniazdka wyglądały podobnie. W sprzedaży oferowano niewiele modeli, poza tym w pomieszczeniach było ich znacznie mniej niż dziś, dlatego do ich wyglądu nie przykładano wielkiej wagi. Obecnie osprzęt elektroinstalacyjny służy nie tylko do pobierania prądu i uruchamiania urządzeń elektrycznych, ale jest także istotnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Choć liczba włamań do domów z roku na rok spada, trudno wyobrazić sobie budynek mieszkalny zupełnie pozbawiony ochrony przed intruzami. Poziom zabezpieczenia trzeba dopasować do indywidualnych cech budynku i jego mieszkańców: powierzchni domu, liczby okien i drzwi, statusu materialnego właścicieli, ich kontaktów z sąsiadami, a także częstotliwości i czasu, w którym mieszkanie pozostaje bez opieki.
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Ogrzewanie podłogowe
Zasada działania ogrzewania podłogowego jest zawsze taka sama – zamiast grzejników na ścianach mamy ciepłą podłogę. Jednak mnogość konkretnych rozwiązań może przyprawić o zawrót głowy. Ale ta rozmaitość ma sens – nawet do najtrudniejszej, nietypowej sytuacji da się dobrać coś odpowiedniego.
Ogrzewanie podłogowe
Odkurzacz centralny
Wielu chciałoby mieć instalację centralnego odkurzania, ale mało kto wie, że go na nią stać – odkurzacze stacjonarne są nierzadko tańsze od przenośnych. Ponadto dla części inwestorów system taki wydaje się zbędnym luksusem, pomimo że ma mnóstwo zalet. Z pewnością nie powinno go zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu.
Odkurzacz centralny
Bramy garażowe
Wybór bram garażowych jest bardzo bogaty. Najtańszą kupimy już za niewiele ponad 1000 zł, w sprzedaży są też modele kosztujące kilkakrotnie więcej. Cena to nie jedyny parametr, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie. Bardzo ważny jest też sposób otwierania bramy, jej termoizolacyjność, wygląd, sposób sterowania oraz zastosowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.
Bramy garażowe
Okna drewniane i z PVC
O właściwościach okna decydują cechy elementów, z których je zbudowano: pakietów szybowych, ram i okuć. Wybierając okna drewniane lub z PVC możemy kierować się wyłącznie naszym gustem. Kluczowe parametry, np. izolacyjność cieplna, mogą być takie same, bez względu na to, z jakiego materiału wykonano okno.
Okna drewniane i z PVC
Wymiana kotła gazowego
Kotły gazowe nie są wieczne. Nawet regularnie serwisowane i użytkowane w odpowiednich warunkach będą pracować najwyżej kilkanaście lat. Wymieniamy je w dwóch przypadkach: gdy przytrafi się awaria lub gdy chcemy zaoszczędzić na gazie i konieczna jest modernizacja kotłowni.
Wymiana kotła gazowego
5 sposobów na... wykończenie ścian wewnętrznych
Sposobów wykańczania ścian wewnętrznych jest wiele. Można je malować, nakładać na nie tynki dekoracyjne, okładziny kamienne, nowoczesne panele 3D, przyklejać płytki i tapety, wykańczać drewnianą boazerią, metalem i skórą. Na konkretne rozwiązanie decydujemy się w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, w jakim stanie są ściany i jaki mamy budżet.
5 sposobów na... wykończenie ścian wewnętrznych
Kryjemy dach i montujemy rynny
Ułożenie pokrycia dachu i zamontowanie rynien to ważny i kosztowny etap inwestycji, wymagający nie tylko wyboru porządnych materiałów, ale przede wszystkim solidnego wykonawstwa. Doświadczony dekarz poradzi sobie z każdym pokryciem, zamocuje rynny i, jeśli trzeba, również okna dachowe. Aby być pewnym, że zrobi to fachowo – warto wiedzieć na co zwrócić uwagę by uniknąć nawet drobnych błędów.
Kryjemy dach i montujemy rynny
Budujemy bez błędów konstrukcję dachu
Dla przeciętnego inwestora najważniejsza jest nie tyle sama konstrukcja dachu, ale praktyczne konsekwencje zastosowania danego rozwiązania – ile miejsca będzie na poddaszu, oraz czy coś, np. słupy, będzie utrudniać jego zagospodarowanie? To słuszne podejście, ale warto też poznać nieco sprawy techniczne, bo inaczej trudno nam będzie porozumieć się z projektantem i wykonawcami albo zaskoczy nas jakiś problem.
Budujemy bez błędów konstrukcję dachu
Wentylacja w domu energooszczędnym
Po zaostrzeniu w 2014 r. wymogów odnośnie ciepłochronności budynków, największą różnicą pomiędzy standardowymi oraz energooszczędnymi domami stała się obecność lub brak wentylacji z odzyskiem ciepła. To właśnie dzięki rekuperacji możemy istotnie zmniejszyć zapotrzebowanie naszego domu na ciepło i obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Wentylacja w domu energooszczędnym
Hydromasaż
Współczesne urządzenia z hydromasażem, nawet te przeznaczone do domów jednorodzinnych i w przylegających do nich ogrodów, są wyposażone w zaawansowane technologicznie funkcje, dające różnorodne korzyści zdrowotne, relaksujące i upiększające. Producenci tego sprzętu zapewniają również różne udogodnienia, ułatwiające dbanie o niego, więc nie trzeba się obawiać, że domowa hydroterapia stanie się przyczynkiem do dodatkowych obowiązków. Nasi Rozmówcy skomentowali użytkowanie hydromasażu w swoich domowych prysznicach i wannach. Jeden z nich opowiedział o zaletach posiadania jacuzzi w ogrodzie.
Hydromasaż
Okna dachowe
Okna dachowe dają 50% więcej światła, niż pionowe o takiej samej powierzchni, ale mogą powodować przegrzewanie poddasza i zaciemnienie wnętrz, gdy zalega na nich śnieg oraz konieczność zamykania w czasie deszczu. Mimo to cieszą się dużą popularnością. Oto opinie naszych Czytelników na ich temat.
Okna dachowe
Ładna działka z felerem
Kupując działkę, powinniśmy kierować się raczej rozumem, niż sercem. Bo uwiedzeni urodą nowego miejsca, możemy przeoczyć wady, które utrudnią wykorzystanie kupionej posesji, narażą nas na dodatkowe koszty lub uczynią mieszkanie tam mniej komfortowym. Wyjaśniamy, czego i z jakiej racji, warto się wystrzegać.
Ładna działka z felerem
Konsultacje z Majstrem Guru - Ściany i stropy
Podczas kolejnego spotkania z Majstrem Guru porozmawiamy na temat fundamentalny, choć wcale nie o fundamentach, a o ścianach i stropach. Wszak to w jaki sposób i z jakich materiałów postawić dom, to najważniejsze dylematy, z jakimi na początku borykają się inwestorzy. Od nich zwykle zaczyna się cały proces planowania, decydowania, wybierania. Choć samo murowanie ścian nie jest skomplikowane to ciągle rodzi wiele niewiadomych. W rozmowie tej nasz fachowiec rozwieje wszystkie z nich.
Konsultacje z Majstrem Guru - Ściany i stropy
Z generalnym wykonawcą
Marzena i Marcin wybrali gotowy projekt domu z prostą, ale nowoczesną i elegancką bryłą. Nie znając się zupełnie na budowaniu, jego wzniesienie i wykończenie oddali w ręce tylko dwóch generalnych ekip wykonawczych. Z decyzji są zadowoleni.
Z generalnym wykonawcą
Z włochatym zielonym dachem
Latem dom Ireny i Piotra niemalże cały znika w gęstwinie roślin, posadzonych wzdłuż wszystkich elewacji i na dachu odwróconym. To wynik zamierzenia właścicieli, którym bardzo zależało, żeby dwukondygnacyjna bryła doskonale wpisała się w środowisko działki, położonej na skraju parku krajobrazowego.
Z włochatym zielonym dachem
Z włochatym zielonym dachem
Latem dom Ireny i Piotra niemalże cały znika w gęstwinie roślin, posadzonych wzdłuż wszystkich elewacji i na dachu odwróconym. To wynik zamierzenia właścicieli, którym bardzo zależało, żeby dwukondygnacyjna bryła doskonale wpisała się w środowisko działki, położonej na skraju parku krajobrazowego.
Z włochatym zielonym dachem
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz