Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Zabezpieczenia antywłamaniowe

Choć liczba włamań do domów z roku na rok spada, trudno wyobrazić sobie budynek mieszkalny zupełnie pozbawiony ochrony przed intruzami. Poziom zabezpieczenia trzeba dopasować do indywidualnych cech budynku i jego mieszkańców: powierzchni domu, liczby okien i drzwi, statusu materialnego właścicieli, ich kontaktów z sąsiadami, a także częstotliwości i czasu, w którym mieszkanie pozostaje bez opieki.

Zabezpieczenia antywłamaniowe
Nie da się zapewnić stuprocentowej ochrony przed włamaniem. Ryzyko można jednak znacznie ograniczyć, instalując na posesji i w domu zabezpieczenia antywłamaniowe. Możliwości jest wiele, a dobór elementów ochrony zależy od potrzeb i zasobności portfela inwestora. Podstawowym elementem chroniącym posiadłość jest ogrodzenie i domofon. Bardziej zaawansowaną ochronę zyskamy wyposażając dom w bezpieczne okna i drzwi, a także instalację alarmową. Prawdziwy komfort zapewni jednak dopiero zintegrowanie jej z systemem inteligentnego budynku.

ZABEZPIECZENIE POSESJI

OGRODZENIE

 

Ten element, spotykany praktycznie na każdej posesji w naszym kraju, stanowi pierwszą zaporę na drodze do domu. Jeżeli będzie odpowiednio solidny i wysoki, jest szansa na odstraszenie mniej wprawnych włamywaczy. Wbrew pozorom, pełne ogrodzenie nie jest zalecane. Jeżeli bowiem włamywacz je sforsuje, staje się niewidoczny z zewnątrz. Może przy budynku robić co chce, a sąsiad lub przechodzień go nie zauważy.

 

Istotne jest, aby element w parkanie, na którym można swobodnie postawić nogę, był jak najbliżej poziomu gruntu – dzięki temu trudniej będzie się na niego wspiąć. Tego typu bariera powinna być wyposażona w automatycznie otwierany wjazd i solidną furtkę z wytrzymałym zamkiem. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią metalowe nakładki lub specjalne śruby umieszczone na zawiasach, które uniemożliwią zdjęcie skrzydła. Na ogrodzeniu można też zamontować czujniki wibracyjne, które wykrywają drgania spowodowane próbą pokonania bariery.

Norbert Skupiński
FOT. SATEL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje