Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Kominki z DGP

Prawie każdy, kto buduje dom, w salonie planuje kominek. Wprowadza on przyjemny klimat i skupia domowników. Oprócz tego jest znakomitym źródłem ciepła w porach przejściowych – wczesną wiosną i jesienią.

Kominki z DGP

Ciepło w całym domu

Aby kominek ogrzewał nie tylko pokój, w którym się znajduje, ale i resztę domu, powinien współpracować z DGP, czyli systemem dystrybucji gorącego powietrza. Jest to po prostu sieć kanałów, którymi powietrze ogrzane od wkładu kominkowego (przepływające między jego korpusem i obudową) przedostaje się do poszczególnych pomieszczeń (zarówno na parterze, jak i na piętrze). Ruch powietrza w instalacji DGP może odbywać się grawitacyjnie – w wyniku samoczynnej cyrkulacji – lub nadmuchowo– gdy wspomagany jest wentylatorem, zamontowanym na doprowadzeniu powietrza do kominka lub na wylocie ogrzanego. Pierwszy sposób nie wymaga energii elektrycznej i jest bezgłośny, ale niestety mało efektywny. Poziome odcinki kanałów rozprowadzających mogą mieć najwyżej 2–3 m długości – w praktyce da się ogrzać w ten sposób 2 albo 3 pomieszczenia położone obok siebie lub nad pokojem z kominkiem. W dużym, rozłożystym domu niezbędny jest wentylator.

Prawie same zalety

Kominek z systemem DGP jest idealny do ogrzewania w chłodne, wiosenne lub jesienne wieczory, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje. Doskonale wspomaga też c.o., podczas dużych mrozów oraz ogrzewanie podłogowe, które wolno podnosi temperaturę wnętrza. DGP dobrze sprawdza się w domkach rekreacyjnych, bo niegroźna mu ujemna temperatura w budynku i można go szybko uruchomić.

 

Instalacja tego typu będzie też ratunkiem w razie awarii kotła, prądu czy przerwy w dostawach gazu. Zaletą systemu jest niewrażliwość na brak energii elektrycznej – jeśli nawet zatrzyma się wentylator, wkładowi nic się nie stanie. DGP, jako pomocnicze źródło ciepła, pozwala ograniczyć wydatki na gaz bądź olej opałowy – ogrzewanie kominkowe jest stosunkowo tanie.

Małgorzata Kolmus
FOT. KRATKI.PL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny