Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Narzędzia ogrodowe

Wiosną w ogrodzie pracy jest sporo, więc warto ją sobie ułatwić, używając odpowiednio dobranego sprzętu. Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien mieć zestaw podstawowych narzędzi – do pielęgnacji trawnika, przycinania roślin czy też sprzątania terenu.

Narzędzia ogrodowe
Wybierajmy narzędzia ergonomiczne, pozwalające zredukować nasz wysiłek podczas pracy. Te najnowocześniejsze projektowane są tak, by minimalizować obciążenie kręgosłupa oraz powstawanie odcisków na dłoniach. Produkuje się je z lekkiego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Wyposaża w nowatorskie mechanizmy i odpowiednio wyprofilowane uchwyty, powleczone warstwą tworzywa.

 

Sprzęt dobierajmy też odpowiednio do naszych możliwości fizycznych (wszak wymiary i ciężar urządzeń bywa różny) oraz wielkości terenu. W większości przydomowych ogrodów wystarczają lekkie narzędzia. Te masywne, profesjonalne, polecane są jedynie w przypadku dużych terenów czy też mocno zadrzewionych działek.

 

Kupując narzędzia, warto postawić na ich jakość i zainwestować w te z wyższej półki, od sprawdzonych producentów. Są one lepiej dopracowane przez projektantów. Ich cena bywa wysoka, jednak będą służyć latami. O pomoc w dokonaniu wyboru możemy poprosić wykwalifikowanego sprzedawcę.

 

Do pielęgnacji ogrodu używa się zarówno sprzętu ręcznego, jak i mechanicznego. Ten drugi może mieć silnik elektryczny bądź spalinowy. Narzędzia elektryczne są zwykle tańsze, cichsze i łatwiejsze w obsłudze, jednak ich moc bywa niewystarczająca (np. w przypadku kosiarek). Ponadto obszar użytkowania ogranicza długość przewodu – nie dotyczy to jedynie urządzeń elektrycznych zasilanych z wbudowanego akumulatora. Sprzęt spalinowy zapewnia efektywniejszą pracę, ale jest bardziej uciążliwy w obsłudze. Bywa głośny, niekiedy trudno go uruchomić, konieczna jest złożona konserwacja i należy pamiętać o zaopatrzeniu się w paliwo i olej silnikowy, a w przypadku urządzeń z silnikami czteroi dwusuwowymi – oddzielnie przechowywać paliwo do obu typów.

Małgorzata Kolmus
FOT. ROBOFARMA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny