Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Bramy garażowe

Wybór bram garażowych jest bardzo bogaty. Najtańszą kupimy już za niewiele ponad 1000 zł, w sprzedaży są też modele kosztujące kilkakrotnie więcej. Cena to nie jedyny parametr, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie. Bardzo ważny jest też sposób otwierania bramy, jej termoizolacyjność, wygląd, sposób sterowania oraz zastosowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.

Bramy garażowe
Rodzaj bramy, którą będziemy montować w garażu, najlepiej wybrać już na etapie budowy domu. Do danego otworu i podjazdu da się bowiem dopasować tylko określone typy produktów. Wbrew pozorom zakup osłony garażu nie jest zadaniem prostym. Brama powinna bowiem spełniać szereg wymagań. Poza komfortem i bezpieczeństwem użytkowania garażu, istotne jest też zminimalizowanie strat ciepła w tym pomieszczeniu, a także zabezpieczenie go przed włamaniem. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne – w końcu brama stanowi istotną część elewacji, dlatego powinna się z nią dobrze komponować.

SPOSÓB OTWIERANIA

To najważniejsza – widoczna już na pierwszy rzut oka – cecha, którą różnią się bramy garażowe. Największą popularnością cieszą się obecnie modele segmentowe. Ich nazwa bierze się stąd, że składają się z kilku segmentów, najczęściej od 3 do 6, połączonych zawiasami. Łączenia zabezpieczone są uszczelkami, które chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Konstrukcja skrzydła wykonana jest przeważnie z profili ze stali ocynkowanej o różnej grubości, pokrytej blachą stalową. Ostatnią warstwę stanowi wykończenie, które decyduje o wyglądzie bramy. Może nim być drewno, aluminium, tworzywo sztuczne (okleina) bądź powłoka z farby proszkowej. Wnętrze konstrukcji wypełnione jest najczęściej pianką poliuretanową lub styropianem, które pełnią rolę izolacji cieplnej i akustycznej.

 

Bramy segmentowe dostępne są w dwóch wariantach – otwieranym do góry lub na bok. W pierwszym skrzydło porusza się wzdłuż prowadnic zamocowanych pod sufitem, natomiast w drugim – zachodzi na ścianę garażu. Modele boczne są mniej popularne, ale dobrze pasują do niższych, lecz szerszych garaży.

Norbert Skupiński
FOT. KRISPOL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje