Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Budujemy bez błędów konstrukcję dachu

Dla przeciętnego inwestora najważniejsza jest nie tyle sama konstrukcja dachu, ale praktyczne konsekwencje zastosowania danego rozwiązania – ile miejsca będzie na poddaszu, oraz czy coś, np. słupy, będzie utrudniać jego zagospodarowanie? To słuszne podejście, ale warto też poznać nieco sprawy techniczne, bo inaczej trudno nam będzie porozumieć się z projektantem i wykonawcami albo zaskoczy nas jakiś problem.


Konstrukcja dachu to w znakomitej większości domów jednorodzinnych drewniany szkielet. Płaskie stropodachy straciły na popularności i kojarzą się zwykle z domami-kostkami z lat 70. Nietypowe konstrukcje, np. ze stali, należą zaś do rzadkości i opracowuje się je indywidualnie. W polskim krajobrazie dominują domy z dość stromymi – o nachyleniu ok. 45° – dachami dwu- lub wielospadowymi, często urozmaicone lukarnami, a od 20 lat również oknami dachowymi. W dużej mierze jest to kwestia tradycji, przyzwyczajenia i gustu inwestorów. Ale nie tylko. Kształt i kąt nachylenia dachu zwykle określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzja o warunkach zabudowy. Zanim więc zaczniemy szukać wymarzonego projektu dla naszej działki, sprawdźmy dokładnie, jakie możliwości pozostawiają nam lokalne przepisy.

 

Dach jest dla większości budujących przede wszystkim kwestią estetyki, innymi słowy wybierają to, co im się podoba. Jednak mało który początkujący inwestor potrafi czytać rysunki projektowe i zdaje sobie sprawę z faktu, że kształt dachu ma ogromny wpływ na obszerność i możliwość zagospodarowania poddasza, a także koszty i trudność ułożenia podkładu oraz pokrycia.

KSZTAŁT DACHU

Kształt dachu nie mniej wpływa na wygląd domu niż jego elewacje. Niewątpliwie powinien nam się podobać. Jednak warto zalecić umiar i prostotę – skomplikowane wielopołaciowe konstrukcje z licznymi lukarnami, choć popularne, na niewielkich domach wyglądają pretensjonalnie, utrudniają wykorzystanie poddasza (wszak zwykle są tam sypialnie), a do tego skomplikowany dach może być nawet kilkakrotnie droższy od prostego, np. dwuspadowego. Poza tym z jego dobrym wykonaniem niejedna ekipa ciesielska i dekarska sobie po prostu nie poradzi.

Jarosław Antkiewicz
FOT. KASPER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje