Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016
Konsultacje z Majstrem Guru - Ściany i stropy

Podczas kolejnego spotkania z Majstrem Guru porozmawiamy na temat fundamentalny, choć wcale nie o fundamentach, a o ścianach i stropach. Wszak to w jaki sposób i z jakich materiałów postawić dom, to najważniejsze dylematy, z jakimi na początku borykają się inwestorzy. Od nich zwykle zaczyna się cały proces planowania, decydowania, wybierania. Choć samo murowanie ścian nie jest skomplikowane to ciągle rodzi wiele niewiadomych. W rozmowie tej nasz fachowiec rozwieje wszystkie z nich.

Konsultacje z Majstrem Guru - Ściany i stropy
Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, panie inżynierze!

 

Majster Guru: – Witam, czym mogę służyć?

 

– Tym razem chciałbym się dowiedzieć, z czego postawić energooszczędne ściany i wytrzymały strop? O fundamentach nieco już poczytałem, wiedzę jako taką mam, ale kwestia ścian budzi wiele wątpliwości, bo możliwości, jak dla mnie, jest... za dużo.

 

– Rzeczywiście, wybór materiałów do budowy ścian zewnętrznych jest szeroki, a ich dobór budzi najwięcej emocji wśród inwestorów i niemal każdy zastanawia się, jaka technologia jest najlepsza, najcieplejsza i najtańsza. Jednoznacznie nie da się na takie pytanie odpowiedzieć, bo każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zacznijmy więc od początku, czyli od „technicznych” wymogów jakie ściany muszą spełniać. Oprócz wytrzymałości na obciążenia, ściany powinny zapewniać dobrą izolacyjność ciepła, korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, chronić przed hałasem, a także umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Nie bez znaczenia jest również sposób ich wznoszenia, rzutujący na pracochłonność, organizację placu budowy czy potrzebne narzędzia i sprzęt. Oczywiście ważne są też koszty budowy, choć różnice w wydatkach między popularnymi rodzajami ścian są niewielkie.

 

– Co zatem powinno decydować o wyborze takiej czy innej konstrukcji ściany i użytych materiałów?

 

– Jak niemal każde rozwiązanie w budownictwie, wybór rodzaju ścian zewnętrznych jest wynikiem kompromisu między własnościami użytkowymi, tempem budowy, estetyką i kosztami budowy. Sami musimy określić, na czym najbardziej nam zależy. Cechą najczęściej braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ściany zewnętrznej jest jej ciepłochronność. Współczynnik przenikania ciepła U wymagany przepisami nie może być większy niż 0,25 W/(m²·K), ale z reguły dążymy do uzyskania jeszcze lepszej izolacji cieplnej.

FOT. ©FOTOLIA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje