Modernizacja instalacji elektrycznej

Modernizacja instalacji elektrycznej

Pierwszym krokiem w ramach remontu i modernizacji powinno być zawsze określenie co chcemy zmienić – czy przeszkadza nam nieestetyczny wygląd starych gniazd i łączników, brakuje gniazd w pomieszczeniach, a może chcielibyśmy zamontować piece akumulacyjne albo przepływowe ogrzewacze wody. Następnie przychodzi kolej na konsultację z elektrykiem.


Podstawa przeprowadzenia z sukcesem każdego remontu to jasno określony zakres prac i plan działania. Dlatego elektryk dopiero znając nasze oczekiwania, może ocenić, jak dużych zmian wymaga instalacja. Przy tej okazji specjalista wskaże takie elementy, o których nawet nie pomyśleliśmy – często w starych instalacjach brakuje np. zabezpieczeń, które obecnie są już standardem. Ponadto w pewnych sytuacjach trzeba wystąpić o zwiększenie przydziału mocy albo nawet wykonać nowe przyłącze energetyczne. Dlatego konsultacja ze specjalistą jest nieodzowna.

Wersja minimum

Nawet instalacje wykonane zaledwie kilka lat temu często wymagają modernizacji. Najczęściej brakuje w nich wyłączników różnicowoprądowych, a jeśli są, to zabezpieczają tylko niektóre obwody (w łazienkach, kuchni i pralni), zazwyczaj nie ma też żadnych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Liczba gniazd także jest często niewystarczająca, a instalacja jest rozdzielona na zbyt mało obwodów, co prowadzi do ich przeciążenia i jest uciążliwe w razie awarii.

 

Zakres zmian w takiej instalacji będzie jednak niewielki. Elektryk powinien:

 

- sprawdzić stan przewodów, zwłaszcza w miejscach połączeń;
- zamontować nowe urządzenia zabezpieczające w rozdzielnicy (może być konieczna jej wymiana na większą);
- jeśli to możliwe, rozbudować istniejące obwody o nowe gniazda, ewentualnie wyprowadzić z tablicy rozdzielczej nowe;
- wymienić gniazda i łączniki oświetleniowe – zawsze jeśli są uszkodzone, ewentualnie jeżeli nie odpowiadają nam pod względem estetycznym.

 

Zakres zmian w istniejącym okablowaniu będzie niewielki.

Jarosław Antkiewicz
fot. Lange Łukaszuk

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompy ciepła – ciepła woda (c.w.u.) w systemie z pompą ciepła
Ogrzewanie wody użytkowej przy pomocy pompy ciepła jest tanie i wygodne, bo urządzenie nie wymaga właściwie obsługi. Dlatego wiele osób decyduje się nawet na pompy przeznaczone tylko do c.w.u. Jednak projektowaniem instalacji z pompą zamiast kotła rządzą nieco inne zasady, których powinniśmy być świadomi.
Pompy ciepła – ciepła woda (c.w.u.) w systemie z pompą ciepła
Na podmokłym gruncie
Jeszcze kilka lat temu Małgosia i Krzysztof relaksowali się na malutkim balkonie o powierzchni 6 m2. Przestał im wystarczać, kiedy złapali ogrodniczego „konika”. Kupili pod miastem dom, a przy nim urządzili ogród z wielkim narożnym tarasem oraz utwardzonym placykiem w głębi działki. Obecnie wypoczywają w lepszych warunkach, ciesząc się znacznie większym „bukietem” roślin.
Na podmokłym gruncie
Mała architektura i meble ogrodowe
Wraz z nastaniem ładnej pogody, taras z wygodnymi fotelami staje się naszą jadalnią, zaś oddalona od domu altana lub kącik z pergolą – ulubionym miejscem spotkań towarzyskich. Moda na ogrodowe saloniki nie przemija, a na rynku znajdziemy ogromną ilość mebli i akcesoriów do aranżacji tej przestrzeni.
Mała architektura i meble ogrodowe
Okładziny wewnętrzne z kamienia
Komu opatrzyły się popularne sposoby wykończenia ścian i podłóg, powinien wybrać kamień. Tym bardziej, że moda na niego nie przemija. Dla kogo jest za drogi, może zdecydować się na imitacje z gipsu i betonu, konglomerat, klinkier lub ceramikę.
Okładziny wewnętrzne z kamienia
Kosiarki
Kosiarka jest niezbędnym sprzętem ogrodniczym, jeśli mamy nawet niewielki przydomowy trawnik. Zależnie od jego wielkości, kształtu i sposobu użytkowania, powinniśmy dobrać optymalny rodzaj urządzenia, które zapewni wygodne i szybkie przycinanie trawy. Wybór jest ogromny – zaczynając od małych kosiarek z napędem ręcznym, po samobieżne maszyny o dużej wydajności koszenia. Przy pielęgnacji trawników przydadzą się również niewielkie podkaszarki, umożliwiające koszenie w trudno dostępnych miejscach.
Kosiarki
Blaty kuchenne
Najbardziej wyeksponowanym i najczęściej wykorzystywanym miejscem w każdej kuchni jest blat. Powinien on nie tylko komponować się z wystrojem wnętrza, ale także być trwały i funkcjonalny. Obecnie producenci mają w swojej ofercie wiele rodzajów blatów kuchennych, różniących się zarówno wyglądem i właściwościami, jak i ceną.
Blaty kuchenne
Schody
Schody są niezbędnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Ich usytuowanie oraz materiał, z jakiego będą wykonane, należy określić już na etapie projektowania budynku. Planując ten element, nie jesteśmy skazani na konstrukcję żelbetową. W sprzedaży są też bardzo ciekawe schody gotowe z drewna, metalu czy szkła, które mogą stanowić ozdobę każdego wnętrza.
Schody
Akcesoria dachowe
Wybór dachu to dla większości inwestorów głównie decyzja o rodzaju pokrycia dachowego. Konstrukcja, a tym bardziej elementy wykończeniowe nie budzą zwykle wielkiego zainteresowania. A to błąd, bo np. wadliwe uszczelnienie albo źle ułożona folia wstępnego krycia może spowodować, że po kilku latach dach będzie nadawał się do remontu. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego podpowiadamy, na jakie akcesoria dachowe warto zwrócić baczną uwagę.
Akcesoria dachowe
Pokrycia dachowe
Każdy dach musi być przede wszystkim szczelny, bo zabezpiecza całą resztę budynku. By taki był, trzeba odpowiednio dopasować jego kąt nachylenia, pokrycie i podkład. Pokazujemy też jakie elementy dachu wymagają szczególnej dbałości od wykonawców. Dzięki temu unikniemy kłopotów na budowie i uciążliwych poprawek.
Pokrycia dachowe
Energia odnawialna i dopłaty
Mała, rozproszona energetyka w Polsce praktycznie nie istnieje. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia właśnie program Prosument, który ma zmienić tę sytuację. Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją, i to pokrywający nawet 100% kosztów inwestycji.
Energia odnawialna i dopłaty
Sauna
Budując dom, każdy wyznacza sobie określone priorytety, zarówno w kwestii wydatków ponoszonych przy inwestycji, jak i w odniesieniu do elementów wyposażenia. Trudno na etapie wznoszenia ścian zewnętrznych myśleć np. o saunie w domu. Ale choć trudno, to na pewno warto!
Sauna
Instalacja alarmowa wewnętrzna i zewnętrzna
Instalację systemów ochrony budynku najlepiej zaplanować i poprowadzić przed położeniem tynków wewnętrznych. Przygotowane na tym etapie okablowanie pozwoli na wygodne doposażenie domu w kompletny system w późniejszym czasie, a jego modernizacja będzie polegała na dokupieniu i montażu czujek. Jeśli jednak nie byliśmy tak zapobiegliwi w czasie budowy, nic straconego! Unowocześnienie domu poprzez system ochrony możliwe jest na każdym etapie użytkowania budynku. W obu przypadkach zaczynamy od projektu.
Instalacja alarmowa wewnętrzna i zewnętrzna
Wymiana drzwi
Drzwi wewnętrzne, jak każdy element wyposażenia domu, starzeją się – zdarza się, że nie wyglądają najlepiej już po kilku latach użytkowania. Decydując się na ich wymianę, trzeba ustalić, co zrobić z ościeżnicą. W niektórych przypadkach można ją zostawić, ale najczęściej wymienia się ją razem ze skrzydłem drzwiowym.
Wymiana drzwi
Wymiana okien
Planując remont domu, wymianę okien traktujemy jako pierwszy jego etap. Wychodzimy bowiem z założenia, że przez nieszczelne okna tracimy najwięcej kosztownej energii. Kryterium jest bardzo słuszne. Tym bardziej, im więcej wydajemy na ogrzanie domu. Wszak remont ma na celu nie tylko poprawę estetyki budynku, ale również, albo nawet przede wszystkim, obniżenie kosztów jego utrzymania.
Wymiana okien
Konserwacje i drobne naprawy
Każdy właściciel domu doskonale wie, że już po kilku latach od przeprowadzki na ścianach i posadzkach pojawiają się drobne uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia i wgłębienia, które wymagają naprawy. To normalne oznaki użytkowania budynku, których uniknąć się nie da, a które wpływają na estetykę pomieszczeń. W końcu przychodzi więc moment na uporanie się z nimi. Ponieważ najczęściej są to drobne uszkodzenia, większość można naprawić samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Konserwacje i drobne naprawy
Wentylacja, czyli wymiana powietrza
Wentylacja może być różnego rodzaju, a przy tym mniej lub bardziej skuteczna. Ale w każdym budynku jakaś jest. Z racji powszechności mogłoby się wydawać, że przynajmniej ogólne zasady jej działania powinny być wszystkim doskonale znane. W rzeczywistości okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. Stan wiedzy o podstawach działania wentylacji prześledźmy na podstawie dyskusji o wentylacji kotłowni.
Wentylacja, czyli wymiana powietrza
Spoiny epoksydowe
Choć do spoinowania okładziny z płytek najczęściej używa się fug cementowych (niedrogich i łatwych w zastosowaniu), od jakiegoś czasu wzrasta zainteresowanie produktami epoksydowymi. Przekonajmy się, dlaczego.
Spoiny epoksydowe
Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?
PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzamy się z żoną do budowy domu. Wstępną koncepcję mamy już w głowie, znajomy architekt podjął się wykonania projektu. Mamy jednak wątpliwości dotyczące wyboru technologii. Architekt sugeruje ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego lub trójwarstwowe z silikatów. Porównywałem obie metody i poza minimalną różnicą w kosztach i tempem stawiania ścian, niewiele się nie różnią. Jakie parametry powinny być decydujące?
Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k
Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z najbardziej popularnych materiałów stosowanych do wykańczania i remontowania wnętrz. Technologia suchej zabudowy umożliwia wykonywanie ścianek działowych i sufitów podwieszonych o dowolnych kształtach i rozmiarach. Może być również wykorzystana przy okładaniu surowych lub remontowanych nierównych i zniszczonych ścian, jako suchy tynk klejony do muru lub mocowany na stelażu. Montaż jest łatwy i szybki, bo oprócz spoinowania płyt – nie wykonuje się innych prac mokrych.
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k
Instalacja wodna i kanalizacyjna
Budowa i stopień skomplikowania domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej zależą przede wszystkim od upodobań przyszłych mieszkańców domu i możliwości inwestora. Rzecz całą należy starannie przemyśleć już na etapie projektowania domu, ale – jeśli chcemy uniknąć denerwujących niedoróbek lub kosztownych przeróbek – aktywny nadzór inwestorski i ścisła współpraca z wykonawcą są niezbędne na każdym etapie prac: od przygotowania projektu aż po tzw. biały montaż.
Instalacja wodna i kanalizacyjna
Ogrzewanie domu
Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji. Wszystkie istotne decyzje powinny zostać podjęte jeszcze na etapie przygotowania inwestycji, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, ponieważ z tego, jaki system grzewczy wybierzemy, wynikają wymagania wobec wielkości i umiejscowienia kotłowni, lokalizacji kominów, przewodów wentylacyjnych itd.
Ogrzewanie domu
Mostki cieplne
Dla wielu osób wysokość rachunków za ogrzewanie okazuje się bardzo przykrym zaskoczeniem. Zgodnie z projektem oraz świadectwem energetycznym, straty ciepła powinny być znacznie mniejsze. Skąd w takim razie różnica? Bardzo często przyczyną są mostki termiczne.
Mostki cieplne
Taras
Taras rozpościera się na granicy domu i ogrodu, jest więc integralnym elementem obu tych przestrzeni i musi do nich pasować. Warto poświęcić uwagę oraz odpowiednio dużo środków finansowych na jego solidne zbudowanie i wyposażenie, ponieważ wynika z nich jakość późniejszej eksploatacji. Nasi rozmówcy ocenili zbudowane przez siebie tarasy, pokazując nam ich zalety i wady.
Taras
Kolektory słoneczne
Zdaniem ekspertów w dziedzinie energii słonecznej, korzystanie w naszym kraju z kolektorów jest uzasadnione, ponieważ latem mogą w 100% pokryć zapotrzebowanie na c.w.u., a jesienią i wiosną nawet w około 50–60%. Tylko w zimie ich efektywność spada do około 20%. O założeniu instalacji solarnej powinni pomyśleć ci właściciele domów, którzy zużywają dużą ilość ciepłej wody. Instalację z kolektorami mogą również wykorzystać do wstępnego ogrzania wody w układzie grzewczym. Część naszych rozmówców zamontowała absorbery płaskie, część próżniowe rurowe. Oto jak oceniają swoje instalacje solarne.
Kolektory słoneczne
Posadzki
Podczas wybierania materiałów do wykończenia posadzek, właścicieli domów czeka nie lada zadanie. Nie dlatego, że brakuje materiałów, lecz właśnie dlatego, że jest ich obecnie tak wiele. Warto dobierać je w taki sposób, żeby oprócz walorów estetycznych, harmonizujących z architekturą i wystrojem budynku, były trwałe, funkcjonalne oraz praktyczne w użytkowaniu. Swoje decyzje, dotyczące wykończenia posadzek, skomentowało dla nas kilku rozmówców.
Posadzki
Energia z ogniw fotowoltaicznych
Marta i Przemysław mają nowoczesne podejście do konfigurowania domowych instalacji. Dążą do tego, żeby w przyszłości koszty utrzymania ich domu oraz siedziby firmy zbliżały się do zera, a nie wciąż rosły, jak w wielu polskich rodzinach. W obniżaniu kosztów eksploatacji pomagają im obecnie między innymi ogniwa fotowoltaiczne i automatyka budynku.
Energia z ogniw fotowoltaicznych
Wygodniej bez schodów
Aleksandra i Jan mieszkali w bloku, potem w segmencie, a obecnie w parterowym domu. Pod względem lokalizacji coraz bardziej oddalają się od miasta. Niedawno kupili nawet łemkowską chałupę ze spichlerzem na południu kraju i nie wykluczają, że za jakiś czas tam zamieszkają.
Wygodniej bez schodów
Segment wykończony po 20 latach
Segment Ewy wyróżnia się spośród innych na ulicy. Ma nowocześnie wykończone elewacje i garaż. Wnętrza też są na miarę XXI wieku.
Segment wykończony po 20 latach
Segment wykończony po 20 latach
Segment Ewy wyróżnia się spośród innych na ulicy. Ma nowocześnie wykończone elewacje i garaż. Wnętrza też są na miarę XXI wieku.
Segment wykończony po 20 latach
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz