Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Mała architektura i meble ogrodowe

Wraz z nastaniem ładnej pogody, taras z wygodnymi fotelami staje się naszą jadalnią, zaś oddalona od domu altana lub kącik z pergolą – ulubionym miejscem spotkań towarzyskich. Moda na ogrodowe saloniki nie przemija, a na rynku znajdziemy ogromną ilość mebli i akcesoriów do aranżacji tej przestrzeni.


Bez stolika, krzeseł czy ławki, na której można by przysiąść, ogród wdaje się pusty. Dobrze dopasowane meble i akcesoria, trejaż lub pergola (bądź inne niewielkie budowle ogrodowe, zwane małą architekturą) potrafią zmienić przeciętną działkę w interesujące miejsce. Pamiętajmy tylko, że proste, nowoczesne bryły budynków nie konweniują z wiklinowymi konstrukcjami, tak samo jak ogrody w stylu rustykalnym – z aluminiowymi meblami high-tech.

Ogrodowy azyl

Altany i pawilony, czyli ogrodowe domki (dawniej nazywane ciennikami albo chłodnikami), zapewniają poczucie intymności podczas wypoczynku. Dach nad głową uniezależnia od kaprysów pogody. Chętnie z nich korzystamy, traktując je jako kuchnie letnie albo buduary do pogawędki przy filiżance kawy. W krajach południowych trudno wyobrazić sobie bez nich ogród – lekka konstrukcja opleciona pnączami musi chronić przed słońcem i wiatrem. Takie ażurowe budowle funkcjonują w ogrodach już od renesansu. Zlokalizowane na lekkim wzniesieniu, mogą być punktem widokowym, częściej jednak ukrywa się je wśród zieleni.

 

Pawilony ogrodowe przypominają baldachimy i stanowią uproszczoną formę altany. Nie są aż tak dekoracyjne jak one, za to szybkie w montażu i demontażu, bo nie przytwierdzane na stałe do podłoża. Najprostsze konstrukcje składają się z aluminiowego stelażu lub drewnianych kratownic, na których wspiera się lekkie poliestrowe zadaszenie (najlepiej gdy jest zdejmowane, przypinane na zatrzaski).

Małgorzata Kolmus
fot. Praktiker

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny